Anasayfa >

Diğer Haberler >

Atatürk'ün Marmara Köşkü'nün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na devrine dava açılıyor!

Atatürk'ün Marmara Köşkü'nün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na devrine dava açılıyor!

25 Haziran 2015 Perşembe, 13:57:17
 Atatürkün Marmara Köşkünün Cumhurbaşkanlığı Sarayına devrine dava açılıyor!
ANKARA 1'Nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından, Atatürk Orman Çiftliği'nde bulunan Atatürk'ün Marmara Köşkü'nün Cumhurbaşkanlığına devredilmesi kararını Mimarlar Odası Ankara Şubesi yargıya taşıyor.


ANKARA 1'Nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından, Atatürk Orman Çiftliği'nde bulunan Atatürk'ün Marmara Köşkü'nün Cumhurbaşkanlığına devredilmesi kararını Mimarlar Odası Ankara Şubesi yargıya taşıyor. Konuya ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "Atatürk'ün vasiyeti ihlal edilerek yapılan Kaçak saray'daki her hareket, her olay gündemimizdedir, Atatürk'ün Marmara Köşkü Kaçak Saraya devredilemez, yargıya taşıyacağız" dedi.


'1928 yılında Mimar Ernest Egli tarafından Atatürk için Modern Çiftlik evi olarak tasarlanan Marmara Köşkü'nün, Atatürk Vasiyetini ihlal ederek, hukuku ihlal ederek, lüks ve şatafat içerisinde yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na devredilmesini kabul etmiyoruz' diyen Candan; "Marmara Köşkü, tıpkı Atatürk Orman Çiftliği gibi bize emanet edilmiştir. Yapıldığı dönemde yaklaşık maliyeti 47.000 lira civarında olan bu mütevazı yapının, lüksün ve şatafatın ve hukuksuzluğun, simgesi olan kaçak saray kullanımına devredilmesi kabul edilemez. Bu bizim 59. davamız olacak. Marmara Köşkü ne kadar mütevazılığın simgesi ise, Kaçak saray O kadar lüks ve şatafatın simgesidir" dedi.


"MEŞRULAŞTIRMA ÇABALARI AFAKİDİR"


Candan şöyle devam etti; "Dünyanın hangi demokratik ülkesinde Cumhurbaşkanı Kaçak bir mekanda oturmaktadır? Kaçak Sarayı meşrulaştırma çabaları afakidir. Hiç bir açıklama Kaçak Saray'ın kaçak olduğu gerçeğini gizleyemez, hukuksuz olduğu gerçeğini gizleyemez, kamu kaynaklarının lüks ve şatafat içerisinde israf edildiğini gizleyemez. Devri yapılmak istenen Marmara Köşkü'nün maliyetleri bellidir. Daha kaç liraya yapıldığını, hangi kalemlerden ne harcandığını, kamu ihale süreçlerinin şeffaf olup olmadığını, kaç odasının olduğu, hükümetin bakanlarının bile bilmediği bir yapı da yerin üzerindeki 2 bin oda yetmemiş, 450 bin metrekarelik inşaat alanı yetmemiş, birde Marmara Köşkü'nü istiyorlar. Kaçak sarayın kaç odası boştur, kaç kişi çalışmaktadır, kaç lira aylık gideri vardır, inşaat maliyetleri ve dekorasyon malzemeleri kalem kalem faturaları ile ihale belgeleri ile markaları ile açıklanana kadar, bu kaçak ve hukuksuz yapıdaki her hareket, her işlem takibimiz altındadır." DHA


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER