Anasayfa >

Diğer Haberler >

İnşaat sektörüne güven arttı!

İnşaat sektörüne güven arttı!

24 Haziran 2015 Çarşamba, 10:30:28
İnşaat sektörüne güven arttı!
Perakende ticaret sektörü ve inşaat sektörü güven endeksleri arttı, hizmet sektörü güven endeksi ise azaldı...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran 2015 'Sektörel Güven Endeksleri'ni açıkladı. Buna göre; mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Mayıs ayında 100,41 iken, Haziran ayında 99,04 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış; son üç aylık dönemde 'hizmetlere olan talebin' azaldığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde 'hizmetlere olan talebin' azalacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde 'iş durumunun' iyileştiğini değerlendiren girişim yöneticisi sayısı arttı.


Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; hizmetlere olan talep endeksi yüzde 1 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 2,9 azalırken, iş durumu endeksi yüzde 0,1 arttı.


Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Haziran ayında 104,12 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu artış, son üç aylık dönemde 'iş hacmi-satışların' arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. 'Mevcut mal stok seviyesinin' mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde 'iş hacmi-satışların' azalacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise arttı.


Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 2,7 artarken, mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 0,5 ve yüzde 0,3 azaldı.
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 83,42 iken, Haziran ayında 84,73 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu artış; 'alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin' mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde 'toplam çalışan sayısında' artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.
İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 3,4 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 0,4 arttı. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER