Anasayfa >

Diğer Haberler >

Vahdettin Köşkü'ne Boğaz'a nazır VIP mezarlık!

Vahdettin Köşkü'ne Boğaz'a nazır VIP mezarlık!

24 Haziran 2015 Çarşamba, 10:01:57
Vahdettin Köşküne Boğaza nazır VIP mezarlık!
Cumhurbaşkanlığı için restore edilen Vahdettin Köşkü'nün korusuna katılması gereken arazi mezarlık alanı oldu. AK Partili bazı isimlerin Boğaza nazır bu VIP mezarlıktan yer aldığı ortaya çıktı.

Karacaahmet Mezarlığı'ndaki Anadolu Yakası Mezarlıklar Müdürlüğü, buradaki bütün mezarların satıldığını ve boş yer kalmadığını söyledi.

Meydan gazetesi, konuyla ilgili ilginç bir haberi manşetine taşıdı. Cumhurbaşkanlığı çalışma ofisi olarak kullanılmak üzere restore edilen Çengelköy sırtlarındaki Vahdettin Köşkü'nün korusuna katılması gereken 864 ada, 1 parseldeki arazi mezarlık alanı oldu.

Gazetenin haberi şöyle:

"Cumhurbaşkanlığı çalışma ofisi olarak kullanılmak üzere restore edilen Çengelköy sırtlarındaki Vahdettin Köşkü'nün korusuna katılması gereken 864 ada, 1 parseldeki arazi mezarlık alanı oldu. 2011 yılındaki imar değişikliğiyle yeni açılan mezarlık alanının oldubittiye getirilerek bazı AK Partili isimler ve hükümete yakın iş adamlarına verildiği ortaya çıktı. Şu an ölüm anı dışında vatandaşa mezarlık satışı yapılmıyor.

BOŞ MEZAR SATIŞI YOKMUŞ!

Boğaz'a nazır, Çengelköy sırtlarında açılan yeni mezardan yer almak ve aile kabristanı yaptırmak için Karacaahmet Mezarlığı'ndaki Anadolu Yakası Mezarlıklar Müdürlüğü'nü aradık. Telefonla görüştüğümüz yetkili kişi, Vahdettin Köşkü'nün yanında açılan yeni Çengelköy Mezarlığı'nda boş mezar satışı yapmadıklarını söyledi. Mezarlık alanında birçok boş aile mezarlığı olduğunu hatırlatınca, o mezarlıkların daha önceden alındığını ve şimdi boş mezar satışlarının olmadığını ifade etti. Vefat anında defnedilecek yerlerinin olduğunu belirten yetkili, mezarlığın toprak bedelinin ise 20 bin lira olduğunu aktardı.

KÜLÜNK AİLESİNE AİT 4 AYRI MEZARLIK

İmar değişikliği fırsatından faydalanarak Çengelköy'den aile mezarlığı alan isimlerin başında AK Partili Metin Külünk geliyor. Külünk'ün ikişer kişilikten 4 ayrı aile mezarlığı aldığı ortaya çıktı. Kımçak, Nalbant, Donk ve Musaoğlu gibi AK Parti'ye yakın olduğu iddia edilen ailelerin de mezarlık yeri aldığı görülüyor.

KORUYA KATILACAKTI MEZARLIK OLDU

Boğaziçi İmar Planı'nda Vahdettin Köşkü ile birlikte koruya katılacak alan olarak belirlenen 864 ada, 1 parseldeki arazi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 15 Nisan 2011 tarih ve 918 sayılı kararı ile mezarlık alan olarak belirlendi. Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğu dönemde üyesi olduğu Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu'nun onayıyla koruya katılacak alanın fonksiyonu değiştirildi. Arazi Çengelköy Mezarlığı'nın yeni yeri olarak resmi kayıtlara geçti."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER