Anasayfa >

Diğer Haberler >

İMO : Konut satışlarındaki yavaşlama devam edecek!

İMO : Konut satışlarındaki yavaşlama devam edecek!

23 Haziran 2015 Salı, 11:54:43
 İMO : Konut satışlarındaki yavaşlama devam edecek!
Konut satışlarında yılın ilk aylarında görülen hızlı artış, Mayıs ayında yavaşladı. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, konut sektörünün geç krize girip krizden geç çıktığını, satışların daha da yavaşlayacağını belirterek, "İnşaat malzemelerindeki pahalılık, üretilen konutların pahalılığı ve konut satışında ki farklılık, enflasyon, faiz ve dövizin yükselmesi talebi azaltan durumlar" dedi.


konut satışlarında yılın ilk aylarında görülen hızlı artış, Mayıs ayında yavaşladı. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, konut sektörünün geç krize girip krizden geç çıktığını, satışların daha da yavaşlayacağını belirterek, "İnşaat malzemelerindeki pahalılık, üretilen konutların pahalılığı ve konut satışında ki farklılık, enflasyon, faiz ve dövizin yükselmesi talebi azaltan durumlar" dedi.


DHA'nın sorularını yanıtlayan Gökçe, ekonomideki yavaşlamanın konut sektöründe etkisini yeni göstermeye başladığını ifade etti. Gökçe, konut sektörünün ekonomik gelişmelerden daha yavaş etkilendiğini, geç krize girip, krizden geç çıktığını belirterek, "Çünkü bu sektörde yapılan hazırlıklar uzun vadeli. Geriye gidip öngörülere baktığımızda insanların alım yapacakları konusuna bakmak lazım. İnşaat malzemelerindeki pahalılık, üretilen konutların pahalılığı ve konut satışındaki farklılık, enflasyon, faiz ve dövizin yükselmesi talebi azaltan durumlar. Ekonomik gelişmeler geç yansıyor, birden bire ortaya çıkmıyor. Bugünün böyle olacağı çok önceden belliydi; yavaşlama devam edecek" dedi.


Yüksek fiyatlar satışa engel


Gökçe, Türkiye'nin genç bir nüfusu olduğunu ve bu nüfusun da konuta ihtiyaç duyduğunu ifade ederek, "Genç nüfusun iş problemi var. Birinci halka bu. İkinci halka işi olan insanların konut sorunu. Bu insanları ipotek öncesi birikmiş bir paraları yok ve maaşları krediyi ödeyecek durumda değil. Üretilmiş olan konutların oldukça yüksek fiyatları ihtiyacı olanların almasına engel oluyor. Lüks konutların kısa vadede satılması engelleniyor" diye konuştu.


TÜİK verileri


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Konut Satış İstatistikleri verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları 2015 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19.4 artarak 107 bin 888 oldu. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34.7 artarak 40 bin 86 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 37.2 oldu.


Nisan ayında toplam konut satışları yüzde 42.7 artarken, kredili konut satışları yüzde 96.5 artışla iki katına çıkmıştı.


Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.4 artış göstererek 58 bin 887 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 11 bin 330 konut satışı ve yüzde 19.2 pay ile ilk sıraya yerleşti.


İstanbul'daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 52.5 oldu. Ankara 7 bin 708 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara'yı 3 bin 961 konut satışı ile İzmir izledi.


Yabancılara yapılan konut satışlarında, Mayıs 2015'te ilk sırayı 636 konut ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 546 konut satışı ile Antalya, 128 konut satışı ile Bursa, 111 konut satışı ile Aydın, 104 konut satışı ile Yalova ve 90 konut satışı ile Trabzon izledi. DHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER