Anasayfa >

Diğer Haberler >

İnanç Kabadayı: Bu projelerde ciddi fırsat var kaçırmayın!

İnanç Kabadayı: Bu projelerde ciddi fırsat var kaçırmayın!

22 Haziran 2015 Pazartesi, 11:06:16
 İnanç Kabadayı: Bu projelerde ciddi fırsat var kaçırmayın!
Yüzde 1 KDV’li projelerde büyük fırsat olduğunu belirten Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, çok az kaldı belki seneye hiç kalmayacak bu fırsatı kaçırmayın dedi…

RÖROPTAJ:ŞENGÜL KIRMIZITAŞ


Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı ile Altunizade’deki ofislerinde bir araya geldik. Batışehir ve Pega Kartal projesinde sona yaklaştıklarını belirten Kabadayı, 7 yeni proje hazırlığında olduklarını söyledi.


İşte tüm detayları ile o röportaj…

Satışlar nasıl gidiyor? Özellikle seçim sonrası süreçte bir düşüş ya da hareketlilik oldu mu?
İnşaat sektöründe yaz sezonu durağan geçer. Seçimler de araya girince ister istemez bir yavaşlama oldu. Bu zaten beklediğimiz bir şeydi. Ancak yine belli bir talep var. Kararını vermiş konut alıcısı kararından vazgeçmiyor. Sonbaharla birlikte sektör tekrar canlanır.


EN FAZLA TALEP ÖTELENİR AMA DURMAZ


Türkiye ekonomisi güçlü bir ekonomi. Tabi ki siyasi belirsizliğin ortadan kalkması önemli. Çünkü tüketici açısından farklı soru işaretleri koyuyor. Yeni hükümetin kurulma süreci ister istemez alım taleplerini öteliyor. Bu dönemdeki ağırlaşma sadece talebin ötelenmesi olur. Çünkü talep hala çok canlı bunu hissedebiliyoruz. Farklı kampanyalarla bunu görebiliyoruz.


İç pazarda talebin ertelenmesi firmaları dış pazara yöneltebilir mi?
Dış satışta da bir farklılık yok hatta arttı bile. Bir taraftan yazın Türkiye’ye daha fazla ziyaret oluyor diğer taraftan da döviz kurları büyük fırsatlar barındırıyor yeni alıcı için.


Geçtiğimiz aylarda Batışehir ve Pega Kartal için düzenlediğiniz kampanya beklediğiniz ilgiyi gördü mü?


Yaklaşık 150’nin üzerinde satış yaptık. Hedeflediğimiz sayısı yakaladık. Hedefimizi yüzde 25 geçtik bile. Tüketiciye kampanya ile gittiğinizde bunun reaksiyonunu çok iyi görebiliyorsunuz. Tüketiciye uygun, ulaşabileceği ürünü ortaya koyduğunuz zaman gerisi kolay.


Projelerinizde son durum ne?
Batışehir projemizinde yüzde 80’i geçti, Pega Kartal’ta yüzde 70’i geçti satışlar. Diğer taraftan da yeni projelere hazırlanıyoruz.


7 YENİ PROJE GELİYOR


Yeni projelerinizden bahseder misiniz?
Beylerbeyi projemizin inşaatına başladık. Kağıthane projemize da son baharda başlamayı planlıyoruz. Yedikule projemize de yeni yılla başlayacağız. Kısa süre sonra açıklayacağımız yeni projeler daha olacak.


En son ki toplantıda 2’si Anadolu 2’si Avrupa yakası olmak üzere 4 yeni projeden bahsettiniz. Onlarda hangi aşamaya geldiniz?
Netleşmek üzere. 1 ay sonra açıklayabiliriz. Sözleşmeleri imzalanmadan açıklamak doğru olmaz.


En azında lokasyon söyleseniz?
Biri Çekmeköy’de diğeri de Sarıyer’de olacak.2 tanesinin de biraz daha zamanı var. Sözleşmeler imzalandıktan sonra onu da açıklayabiliriz.


7 yeni projeden bahsediyorsunuz? Bunları ne zaman devreye sokacaksınız?
Beylerbeyi’ne başladık. Kağıthane projemizi Ekim gibi, Yedikule projemize yeni yılda ,Çekmeköy projemize ilkbaharda, Sarıyer projemizi de ilkbaharda başlamayı planlıyoruz.

Bu projeleri kendi öz kaynaklarınızla mı finanse edeceksiniz yoksa kredi desteği alacak mısınız?
Ağırlıklı olarak öz kaynaklarımızla finanse edeceğiz.


Konut fiyatları ne olur?
Döviz kaynaklı bir artış olabilir. Bunların yansıması 6 ay sürer. Gayrimenkul geliştirmek uzun bir süreç.  Bu kadar kısa dalgalanmalarla böyle bir strateji yapma şansımız yok. Önümüzdeki dönemde piyasa koşullarını ve maliyetleri göz önünde bulundurarak bir artış olacaktır.


KONUTA YÜZDE 10 ZAM


Oran verebiliyor musunuz? Ne kadarlık bir artış bekliyorsunuz?
Şartlar oturduktan sonra yüzde 10’a yakın bir artış olacaktır. Ayrıca her proje yapılırken inşaat sürecinden teslim tarihine kadar kendi oluşturduğu bir katma değer de var.


Son zamanlarda insanlarda şöyle bir yaklaşım oluştu; sıfır bir bina almaktansa eski bir binayı alıp kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirmek… Doğru bir yaklaşım mı bu?
Kısa, orta ve uzun vadeli yatırımcılar var. Uzun vadeli bir yatırımcı için geçerli bir sebep olabilir. Ama kısa ya da orta vadede bir kazanç elde etmek istiyorlarsa bu mantıklı değil. Kentsel dönüşümün süreçleri uzun oluyor. Bölge dönüşecek mi dönüşmeyecek mi…


YÜZDE 1 KDV’Lİ ÜRÜNLEDEKİ FIRSATI KAÇIRMAYIN


Sizin konut alıcılarına önerileriniz neler?
Birinci lokasyona dikkat etsinler. İkinci olarak da ihtiyaçlarını çok iyi tespit etsinler. Kurumsal bir firmadan satın almak da çok önemli. Başından taahhüt edilen ürünle sonunda teslim edilen ürünün aynı olması önemli.  Aidatlar makul olmalı. Yine yüzde 1 KDV’li ürünler var hala piyasada. Bu dönemde yüzde 1 KDV’li ürünlerde ciddi fırsatlar var ve çok az kaldı. Seneye belki hiç kalmayacak. Bu fırsatı kaçırmayın. Çünkü ikinci ele geçtiğinde yaklaşık yüzde 17’lik bir vergi avantajı elde edecek. Özellikle yatırım yapmayı düşünen tüketiciler bu fırsatı kaçırmasın.


SEKTÖRDEKİ OYUNCULARIN SINIFLANDIRILMASI LAZIM


Kentsel dönüşüm diyoruz ama sektörde de ciddi bir dönüşüm var. Bu süreçte sizin fırsat ya da tehdit olarak gördünüz hususlar var mı?
Yüzde 18 KDV sorunlardan bir tanesi. KDV konusunu dernekler de ilgili mercilerle paylaşıyor. Bununla ilgili düzenleme olması gerektiğini düşünüyoruz. Tüm projelerde 8 KDV olabilir. Bunun dünyada da örnekleri var. Yine kentsel dönüşüm sektörün  önünü açma noktasında çok önemli. Arsa maliyetleri yüzde 80’e dayandı. Kentsel dönüşüm ne kadar hızlı olursa arsa stoğu da o kadar çok olur. Bu hem yatırımcı için hem geliştirici için hem de hak sahipleri için fırsat. Diğer taraftan sektördeki oyuncuların sınıflandırılması lazım.  Herkesin bu sektöre girmemesi lazım.


GELİŞTİRİCİ ÜZERİNDEKİ AĞIR VERGİ YÜKÜ HAFİFLETİLMELİ


İnşaat sektörünün desteklenmesi lazım. İnşaat sektörü çok büyüdü deniliyor. Aslında daha gitmesi gereken çok yer var. GSMH içindeki oranımız değişmedi ki hala. Artması lazım. İnşaat sektöründe vergi avantajı olması lazım. Nasıl ki kentse dönüşümde devlet kira desteği veriyor bize de vergi avantajı verilmesi lazım. Geliştiricinin üzerinde ciddi vergi yükü var. B vergi yükünün hafifletilip sektörün canlanması için teşvik edilmeli.


emlak KONUT TÜKİTİCİ İÇİN BÜYÜK GÜVENCE


Sizin de emlak konut işbirliği ile geliştirdiğiniz projeler var. Emlak Konut ve TOKİ gibi kurumların lüks konut üreterek varlık amacını aştığını düşünenler var. Bu görüşe katılıyor musunuz?
Bu fikre katılmıyorum. Emlak Konut’un sektöre çok ciddi katkıları var. Geçmiş dönemde de farklı fikirde olup şu an Emlak Konut ile iş yapan firmalar var. Emlak Konut her şeyden önce sektörü regüle ediyor. İkincisi tüketiciler açısında çok büyük bir güvence ve garanti. Geliştirdiği projelerin hepsi çok başarılı ve parmakla gösterilen projeler. Geliştirdiği hasılat paylaşımı gibi örnek bir modelle çok ciddi projeler geliştiriyorlar.

 

 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ SADECE SEKTÖRÜN DEĞİL MEMLEKET SORUNU

Benim sorularım bu kadar sizin eklemek istediğiniz ya da altını çizmek istediğiniz bir konu var mı?
Yeşil binalara dikkat çekmek istiyorum. Önümüzdeki yıllarda en önemli konulardan birinin bu olması gerektiğini düşünüyorum. Hem tüketici, hem geliştirici hem de kamu açısından bunun farkındalığının oluşturulması lazım. Belli çalışmalar var ama bunun geliştirilmesi lazım. Cari açık veren bir ülkeyiz. Bu cari açık da en önemli etken enerji. Enerji kaynaklarımız da kısıtlı olduğuna göre enerji verimliliğine uygun ürünler geliştirmemiz lazım. Biz Ege Yapı olarak geliştirdiğimiz projelerde A sınıfı enerji kimlik belgesi aldık. Bunun dışında Batışehir’de Amerikan Yeşil Binalar Sertifikasına başvurduk ve kısa zamanda almayı düşünüyoruz. Tüketicilerin de bunun bilincinde olması lazım. Tüketicinin bu binanın yeşil bina sertifikası var mı diye sorması lazım.


TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK FOTOVOLTAİK TARLASI BATIŞEHİR’E
Batışehir’de biz tek seferde bir gayrimenkul projesinde yapılan en büyük fotovoltaik panel tarlasını yaptık. Türkiye’de tek tek seferde yapılan en büyük fotovoltaik panel tarlasıdır.


ENERJİ KİMLİK BELGESİNE GÖRE VERGİ İNİDİRİMİ


Sizce inşaatçılarda bu farkındalık gelişti mi? LED sertifikası sanki daha çok pazarlama aracı gibi kullanılıyor...
Biz Ege Yapı olarak bunun sorumluluğundayız. Bu regülasyonlarla olur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Enerji Bakanlığı’nın çıkarmış olduğu enerji kimlik kartı bile bir adımdır. Biz bu işin çocuklardan başladığına inanarak “Enerjik” diye bir karikatür çizdirdik. Enerji kartları ile birlikte bir boyama kitabı yaptırdık. Kamu tarafından da şöyle bir sorumluluk olması lazım; enerji kimlik belgesine göre emlak vergisinde bir indirim yapılabilir. Bu sadece gayrimenkul sektörünün değil memleket meselesi. Biz konutları bu ölçüde ne kadar çok dönüştürürsek Türkiye ekonomisi de o kadar çok kazanacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER