Anasayfa >

Diğer Haberler >

Haydarpaşa Garı çürümeye terk edildi!

Haydarpaşa Garı çürümeye terk edildi!

22 Haziran 2015 Pazartesi, 09:43:58
Haydarpaşa Garı çürümeye terk edildi!
Haydarpaşa Garı çürümeye terk edildi :Uzmanlar, yangından sonra Haydarpaşa Garı’nın çatısının hâlâ örtülmemesinin yapıya çok ağır zarar verdiğini belirterek “Restorasyon çalışmalarının bir an önce başlaması lazım” diyor.

Tarihi Haydarpaşa Garı’nın çatısının yanmasının ardından gündeme gelen restorasyona aradan 5 yıl geçmesine rağmen başlanamadı. BBC Türkçe’nin haberine göre yangından bu yana Kadıköy Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), TCDD ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu arasında yazışmalar yapılıyor, davalar açılıyor, sonuçlara itirazlar ediliyor ancak çatı bir türlü onarılmıyor. Uzmanlar bu haliyle garın adeta çürümeye terk edildiğine dikkati çekiyor. Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nden Ali Hacıalioğlu Haydarpaşa Garı’nın çatısının onarılmamasının yapının özgün haline büyük zarar vereceğini belirterek “Haydarpaşa yangınından sonra çatının hâlâ örtülmemesi temelde yanlış bir uygulama. Çünkü eski eser yapıların dış hava koşullarına bütünüyle maruz bırakılması ya da çatı örtüsünün hasarlarının onarılmamış olması yapıya hızla zarar verir. Binanın tahrip olmasını hızlandırır” dedi.

 

Kadıköy Belediye Başkanı Aykut Nuhoğlu da çatının yapılmasını engelleyen restorasyon çalışmalarına neden izin verilmediğini şöyle anlattı: “Çatı arası döşemesi çelik sistemle yükseltilerek, binanın yüksekliği değiştirilmişti. Daha önce fonksiyonu olmayan çatı arasına; sergi salonu, kafeterya, konferans salonu fonksiyonu verilerek statik yük hesabı değiştirilmişti. Bunun yanında projede asansör gibi yine binanın statiğini etkileyecek unsurlar eklenmişti. Bu nedenlerle hem eski eser bir binada ilave yapılaşmaya gidilerek binanın orijinal yapısının bozulduğu, hem de dava aşaması devam ettiği için restorasyon projesine ruhsat veremiyoruz.”

 

 

Bir tek o terk etmedi

 

15 yıldır Haydarpaşa Garı’nda büfe işleten 55 yaşındaki Ali Önal “Ne zaman açılacak Haydarpaşa?” sorusuna “Ne zaman isterlerse o zaman” diye cevap verdi. Önal “Bomboş bekliyoruz. Yine trenlerin gelmesini bekliyoruz. Geleceğini de umut ediyoruz” dedi.

 

 

 

 

 ‘Tren gelmemesi anneyi evladından ayırmak gibi’

 

Dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tam iki yıl önce yaptığı açıklamada, Haydarpaşa Garı’nın iki yıl ulaşıma kapalı kalacağını belirtmişti. Yıldırım, iki yıl sonra yeniden trenlerin gara gelip o eski büyüleyen güzelliğine kavuşacağını söylemişti. İki yıl doldu ancak henüz bir tren gelmedi. Gar, tren mezarlığına döndü. Haydarpaşa Garı’nı bu haliyle görenler “Bu gar bir başka ülkede olsa pamuklara sararlardı. İşleyen demir ışıldar. Buraya trenin gelmemesi demek ölüme terk etmek demek. Anneyi yavrusundan ayırmak gibi bir şey” diyerek tepkilerini dile getiriyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER