Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul’a “Altın” gibi 3 yeni proje!

İstanbul’a “Altın” gibi 3 yeni proje!

18 Haziran 2015 Perşembe, 14:33:33
İstanbul’a “Altın” gibi 3 yeni proje!
1940 yılından bu yana altın ve mücevherat sektöründe hizmet veren Altunbüken Holding, 2013 yılında Relux markası ile girdiği konut sektöründe yatırmlarına hız kesmeden devam ediyor. Firma Topkapı, Ataşehir ve Tepeüstün’de 3 yeni projeye start vermeye hazırlanıyor….

RÖPORTAJ:ŞENGÜL KIRMIZITAŞ


Altunbüken Holding İcra Kurulu Başkanı Cem Altunbüken ile bir araya geldik. Relux markalı konut yatırımlarına hız kesmeden devam edeceklerini söyleyen Cem Altunbüken, yeni projelerini de ilk kez HT emlak takipçileri ile paylaştı. İnşaat sektöründe finansal enstrüman işlerde hiçbir zaman olmayacaklarının altını çizen Cem Altunbüken, şehrin merkezinde projeler geliştireceklerini söyledi. İşte tüm detayları ile o röportaj….


1940 yılından bu yana altın sektöründesiniz.  Bugün ise Relux markası ile inşaat sektörüne girdiniz. Nasıl aldınız bu kararı?
Ana işimiz kuyumculuk ve mücevherat ama 25 yıldır da inşaat sektörünün içindeyiz. Taahhüt işleri yapıyorduk ama 1,5 yıl önce Relux markasını geliştirdik.  Bir yer bulma ve gayrimenkul geliştirme tarafında güçlüyüz. Yoksa iş işi kovalasın diye markalı konut sektörüne girmedik.


TAAHHÜT İŞİNDE ESKİ KARLAR KALMADI


Şunu öğrenmek istiyorum aslında; taahhüt işlerinde devam edebilirdiniz neden inşaat işine girdiniz? Daha mı karlı geldi?
Ya sadece taahhüt işi yapacaksınız ya da hiç yapmayacaksınız. Arası kalmadı bu işin. Dünyada da çok büyük rakipler geldi. Siz bin kişi ile taahhüt işi yapıyorsunuz ama diğer taraftan 20 bin kişilik ekipler gelmeye başladı. Burada Çin başta olmak üzere dünyada çok büyük güçler var. İç piyasada da çok güçlü firmalar var. Hem kar marjı çok düşük hem de meşakkatli bir iş.  Biz kendi hayat tarzlarımıza göre kendi zevklerimize göre kendi kapasitemize göre işlere odaklanmak istedik. Dolayısı ile taahhüt işlerini bırakıp kendi projemizi üretmenin zamanı geldiğini düşündük. Kendimize yakışır da bir marka kurguladık, hedefler kurguladık. Sadece kurgulamak da yetmiyor ama işin içini de doldurmak gerekir. Şimdi onun çalışmasını yapıyoruz.

TEPKİLİYİM ÇÜNKÜ KİMSE İŞİNİ DÜZGÜN YAPMIYOR


İnşaat sektöründe bu işe yıllarını vermiş firmalar var ve  başka sektörlerden inşaat sektörüne giren firmalara karşı biraz tepkililer. Sizin de bir yerde ana işiniz kuyumculuk. Bu yaklaşımı nasıl değerlendiriliyorsunuz?
Ben de dışardan giren firmalara tepkiliyim. Neden tepkiliyim çünkü kimse işini düzgün yapmıyor. İşini iyi yapmadıkları zaman pazarı kaybedeceklerini biliyorlar.  Sektöre başkalarının girmesi bu sektörün büyüdüğünü gösterir. Ama sektörünü içinde olanların bu hoşuna gitmiyor. Ben işin iyi yapılması tarafındayım. Mücevherat sektöründe de değişik oyuncular giriyor ama yüzde 90’ı eleniyor. İşini iyi yapanlar kalıyor sadece.


ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE SEKTÖRE GİRİŞ ÇIKIŞLAR ARTACAK


Peki inşaat sektöründe böyle bir eleme bekliyor musunuz?
Çok büyük elenmeler bekliyoruz. İnşaat işi ikiye ayrılır. Bir inşaatı inşaat gibi yapanlar var bir de inşaatı finansal enstrüman olarak görenler var. İşi finansal enstrüman olarak görenler işe çok parasal olarak bakıyorlar. Aldım verdim olarak bakıyorlar. Ama oranlar var. Fonlar giriyor işin içine. İnşaatta fon olayı başlayınca başka sektörlerden girişler de başladı. Dolayısı ile burada elemeler birincisi  küçük firmalarda olacak ki bunların zaten yüzde 90’ı bir projeyle sektöre girip çıkıyorlar. Ama diğer taraf da ekonomiyle ilgili. Ekonomi iyi ise iş yapıyorlar. Kötü ise finansal entrümana ulaşamıyorlar ve dolayısı ile geri çekilmek zorunda kalıyorlar. Önümüzdeki dönemde bu giriş çıkışların daha fazla yaşanmasını bekliyorum.


HERKES KENDİ BİLDİĞİ İŞE YÖNELECEK


Seçim sonuçları biraz beklentinin dışında gelişti. İnsanların kafasında şu sorular var; yeni hükümetin Türkiye ekonomisine etkisi nasıl olacak,  bir kriz söz konusu olabilir mi…? Sizin beklentiniz ne yönde?
Ben Türkiye’de bir kriz olacağını düşünmüyorum. İnsanlar da, ekonomiler de, ülkeler de değişti. Türkiye artık 20-30 yıl önceki Türkiye değil. Yöneticiler değişebilir ama insanların yaşam tarzlarını ya da yabancıların bu ülkeye bakışını değiştiremezsiniz artık. İllaki gel gitler olacaktır ama durulacaktır sonuçta. Bazen bu gel gitler bizim lehimize bile olabilir. Mesela bazen deprem iyi oluyor. Millet kendine geliyor. kentsel dönüşüm diyoruz. Hafif bir sallantıda insanlar üçün beşin hesabını yapmıyor geliyor bize evimizi yenileyin diyor. Bizim insanımızda şu var; şu ana kadar bir verdiler on aldılar ama ekonomi her zaman böyle gitmiyor.  Önümüzdeki süreçte bazı şeyler oturacak ve olumsuz gibi görünen tablo daha olumluya dönüşecek. Çünkü inşaatçı inşaat yapmanın önemini anlayacak marketçi de marketçilik yapmanın… Çünkü bu piyasa koşullarında bilmediği bir işe girmek cazip gelmeyecek. Bu onların işi diyecek ki demek de zorunda. Taşlar yerine oturacak.

FİNANSAL ENSTRÜMAN İŞLERDE YOKUZ


Relux projelerinizde satışlar nasıl gidiyor? Özellikle seçim sonrası 2 haftalık süreci dikkate alırsak…
Bizim satışlarda düşüş değil yükseliş bile oldu.  Biz bin ya da 2 bin konutluk projeler yapmıyoruz ve yapmayacağız. Biz merkezde projeler yapacağız. Şu an yaptığımız projeler de öyle yeni kurguladığımız projeler de böyle olacak. Beylikdüzü, Esenyurt gibi yerlerde yapılan işler finansal enstrüman işler. Bu işlerden her zaman uzağız.


RELUX’UN YÜZDE 80’Sİ SATILDI
Ümraniye Relux RSO 50 Suit&Office ve Relux RFF 35 Finance Flats projelerinizin seçimden önce yüzde 50’sine yakınını satmıştık. Seçimden sonra da satışlarımız aynı hızda devam ediyor. Satışların yüzde 80’i bitti diyebiliriz. Çünkü şehrin merkezinde başarılı bir proje yaptığınızda bu tür belirsizlik ortamından az etkileniyor.


Merkezde projeler üretmeye devam edeceğiz dediniz ama merkez kavramı da biraz değişti. Metronun ya da metrobüsün gittiği yer yere artık merkez deniliyor. Sizin merkezden kastınız nedir?
İstanbul’un merkezleri var. İnsanların çekim gücü olarak gittiği yerler vardır. Bizim merkezden kastımız E-5 hattı.  E-5 üzerindeki lakasyonlarla ilgileniyoruz. Çünkü buralar hem iş hem de sosyal hayata kolay ulaşabilen hatlar.

4 YENİ PROJE GELİYOR


Yeni projeleriniz olacak mı?
Topkapı’da bir projemiz olacak. Buna 2016 yılının ilk çeyreğinde start vermeyi düşünüyoruz. Yine Ataşehir Barbaros’ta kentsel dönüşüm kapsamında bir projemiz olacak. 23 dönümlük bir arsa. Arsayı topladık.  Bir tane de Relux projemize çok yakın bir yerde Tepeüstü’nde bir projemiz olacak.  8 dönümlük bir proje.  Arsanın bir kısmını satın aldık bir kısmını ise kat karşılığı yapacağız. Bodrum’da da otel projesi kurguluyoruz.  

Peki bu projeleri ne zaman devreye sokacaksınız?
Topkapı projemizi 2016 yılının ilk çeyreğinde satışa çıkaracağız. Barbaros projemiz ise kentsel dönüşüm kapsamında yapılacağı için tarih vermek çok zor. Süreç hala devam ediyor. Tepeüstü projemizin daha hızlı gelişeceğini düşünüyoruz. Hedefimiz Topkapı ve Tepeüstü projelerini 2016 yılının ilk çeyreğinde satışa çıkarmak.

KONUTA YÜZDE 20 ZAM KAPIDA


Konut fiyatlarında bir artış bekliyor musunuz?
Bir elinde stok olan firmalar var bir de sıfırdan farklı projeler yapan firmalar var. Büyük projelerde mesela 3 bin konutluk proje yapmış stoğunda bin konut kalmış bunlar fiyatlarını artıramayacak.  Seçim sonrası herkes fiyatlarını artırmanın peşindeydi ama bir durağanlık oldu. Seçimler, sonrasında ramazan… Bu önümüzdeki 3 ay durgunluk devam eder. Firmalar satmak zorunda bu nedenle kampanyalara hız verecekler. Ekstra durağanlığı kampanyalarla hızlandırmaya çalışacaklar. Şehir merkezindeki projelerde ise fiyatlar artacaktır. Yaklaşık yüzde 15-20 fiyatlar artacaktır.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER