Anasayfa >

Diğer Haberler >

Çelik standardı revize ediliyor!

Çelik standardı revize ediliyor!

17 Haziran 2015 Çarşamba, 10:17:58
Çelik standardı revize ediliyor!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) işbirliğinde hazırlanan "Çelik Yapıların Tasarım ve Yapım Kuralları" taslak metni, konuyla ilgili üniversiteler, odalar, kamu kurum ve kuruluşları ile sektör temsilcilerinin görüşüne açıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamada, Türk çelik sektörünün gelişmesi ve katma değeri yüksek ürünlere yatırım yapması için üreticilerin yoğun bir gayret gösterdiği belirtildi.

Türkiye'de demir-çelik sektöründe halen 250 haddehane ve 20 kuruluşun bulunduğu anımsatılan açıklamada, 2014 yılında miktar bazında 18 milyon ton ve değer bazında 13 milyar doları aşan rakamlar ile inşaat çeliğinin, inşaat sektörünün en çok ihraç ettiği ürün olduğu aktarıldı.

Sektörün rekabet gücünü ve üretimini arttırmaya yönelik gayretlerine bir katkının da Çevre ve Şehircilik Bakanlığından geldiği kaydedilen açıklamada, Bakanlığın, İTÜ ile ortaklaşa yürüttüğü proje ile "Çelik Yapıların Tasarım ve Yapım Kurallarının" yeniden belirlendiği dile getirildi.

Açıklamada, şu bilgiler verildi:

"Sanayi tesisleri, yüksek katlı binalar ve özellik arz eden yapılar başta olmak üzere, çelik yapı sektörü yapım teknolojileri içerisindeki payını hızla arttırmaktadır. Halihazırda konuyla ilgili yürürlükteki tek tasarım standardı olan ve 1980 yılında yayımlanan TS 648 'Çelik Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları' standardı, kullanılan hesap yöntemleri ve malzeme alanında dünyada meydana gelen gelişmelere karşı güncelliğini kaybetti. Bakanlık ve İTÜ işbirliğinde hazırlanan 'Çelik Yapıların Tasarım ve Yapım Kuralları' taslak metni başta üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, sektör temsilcileri ve odalar olmak üzere konuyla ilişkili paydaşların görüşüne açıldı."

İlgili tarafların da katkılarıyla zenginleştirilecek olan taslak metnin, Bakanlıkça düzenlenecek bir çalıştay ile kamuoyuna duyurulacağı ifade edilen açıklamada, böylece konunun taraflarınca tartışılmasının, elde edilecek geri bildirimler sonucunda, ilgili diğer mevzuatlar ile de uyum sağlanarak, taslağa nihai şeklinin verilmesinin ve mevzuat olarak yayımlanmasının amaçlandığı kaydedildi.

Açıklamada, yapılan bu çalışmayla ülkenin ileri yapım teknolojileri alanında ihtiyacı olan "Çelik Yapıların Tasarım ve Yapım Kuralları"nın güncelleneceği ve teknolojik gelişimlere uygun hale getirileceği ifade edildi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER