Anasayfa >

Diğer Haberler >

Merdivenköy’de kişiye özel riskli alan uygulaması!

Merdivenköy’de kişiye özel riskli alan uygulaması!

16 Haziran 2015 Salı, 09:39:09
Merdivenköy’de kişiye özel riskli alan uygulaması!
Fikirtepe'de ve Yenisahrada arsa toplayan Şua İnşaat' ın 4 yıldır Merdivenköyde imza topladığı alanda imza toplanan alana özel riskli alan uygulaması başlatıldı.

AKP'nin eski Ümraniye Belediyesi Meclis üyesi Nimetullah Kaya'nın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Şua İnşaat'ın aldığı Kadıköy Merdivenköy'deki arazisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yakın bir zamanda riskli alan edildi... Riskli bölge ilan edilen alan içerisinde içerisin de kalan hazine arazileri ile ilgili arsa sahiplerine yapılan paylaşımın daha önce hata oldu denilerek iptal edilmesi bir tarafa alınan yeni kararla riskli alan ilan edilmesinin bu durumu nasıl etkileyeceği ve mevcut hazine arazisinin durmunun ne olacağı merak konusu olmaya devam ediyor

 

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu kadar tesadüf denilemeyecek bir karara imza attı

 

Fikirtepe'de ilk defa gariban halka tanınan ancak daha sonra pardon denilerek geriye alınarak kısıtlanan yükseklik Fikirtepe haricinde her yerde kişiye özel daha farklı ve Fikirtepe'den daha fazla yükseklik olarak verilmeye devam ediliyor. Kadıköy genelinde normal şartlarda emsal değeri ve arsa büyüklüğüne göre ( h=yükseklik )  serbest olarak uygulanabilirken Fikirtepe'de yapılan özel uygulama sonrası yükseklik 24 kat veya 80 m ile sınırlı tutularak yeşil alan kazanımı yok denilecek kadar azaltılmış bulunmakta. Özellikle deprem riski başta olmak üzere yeşil ve donatı alanları bahane edilerek ilk uygulamaya başlanılan Fikirtepe Özel Proje alanı uygulaması zamanla evrilerek vatandaşın lehine olan uygulamalar hariç 6306 sayılı yasa kapsamına alınarak kentsel dönüşüm Alanı olarak devam ettirildi.

 

 

Fikirtepe'nin 1/4 ü Hazineye

 

 

 Fikirtepe'de yaklaşık 140 hektarlık alanın 1/ 4 'i ( yaklaşık olarak 400 bin m2 ) plan notlarında yapılan son değişikliklerle yeşil ve donatı alanı bahanesi ile hazineye terk ettirilirken Hazinenin bu alanları satması veya buraya daha sonrasında kamu yararı bahane edilerek yeni yapılaşmaların yapılmasının önünde her hangi bir engel bulunmamaktadır. Mevcut proje alanları içerisinde hesaplanan emsal oranları ile kütlelerin oturtulması yapılan yükseklik kısıtlaması ile imkansız hale getirildi. İBB. avan proje onayı esnasında kütlenin oturmamasından dolayı bazı emsal dışı kazanımları da emsale dahil ederek net alanların küçülmesi yönünde yaptığı uygulama ile şartlı olarak avan projelere onay verdi bu da vatandaşların kaybına sebep oldu. Yükseklik sınırlaması ve kütlenin oturmaması bunun haricinde mevcut alanın maksimum seviyede kullanılarak net alanın ufaltılması yanında nüfus yoğunluğunun artacağı kesin olan Fikirtepe'de umulan yeşil alan ve donatı alanlarının hayalden öteye geçmeyeceği artık netlik kazanmıştır.

 

 

 Fi-KENTDER'den yükseklik ayarlı Master Plan önerisi

 

Daha fazla yeşil ve donatı alanı için Fikirtepe'de firmaların öncülüğünde yapılması düşünülen Fikirtepe Master Plan kapsamında İBB. ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Merdivenköy Mahallesinde Şua İnşaat'a özel olarak tanınan 40 kat serbestisini Fikirtepeye de tanımalıdır. Yeni yapılacak Master Plan Çalışmaları da bu kapsamda ele alınarak hem hava akım koridoru hem de görüntü çirkinliğinin önüne geçilerek yeşil ve donatı alanlarının fazlalaştırılması sağlanmalıdır.

 

Şua İnşaat Fikirtepe'de ne aşamada ?

 

 

Şua İnşaat Fikirtepe'de anlaştığı bir ada içerisinde kalan bir vatandaşın anlaşmaya yanaşmadığı iddiası ile İnşaat çalışmalarına henüz başlamadı. Ancak Fi-KENTDER tarafından yapılan açıklamaya göre anlaşma yapmak için derneğe yapılan bir başvuru sonucu firma ile diyaloğa geçildiği ve sözleşmede bazı maddelerin düzeltilmesi için görüşme talep edilmesine karşılık firmadan yetkili birisinin nasıl olsa kamulaştırma yapılacağı için hiç kimse ile görüşmeyeceklerinin söylenmesi Fikirtepedeki bazı firmaların tapu sahibi vatandaşlara karşı olan yaklaşımlarını ortaya koymaktadır. Telefonla yapılan bu görüşme üzerinden neredeyse bir sene geçmiş olmasına rağmen her hangi bir gelişme kaydedilememesi imza atan diğer vatandaşları da zora sokmakta ve mağdur olmalarına sebebiyet vermektedir. Şua İnşaat'ın Fikirtepe'de ne zaman iş başı yapıp anlaştığı adayı boşaltacağı ise hanüz bilinmemektedir.

 

Şua İnşaat Fikirtepe'de 24 bin metrekarelik bir alanda kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirmek için kat karşılığı anlaşma yapmış bulunmakta. Bu alandaki hak sahiplerinin büyük çoğunluğu ile anlaşma imzalamış ancak, 400 metrekarelik alandaki hak sahipleri ile henüz anlaşamamış bulunmakta. Bu hak sahipleri ile anlaşmaya varamadığı için 4 maksimum emsal hakkı kazanmak için bakanlığa acele kamulaştırma yapılması için başvuran firmanın anlaşamadığı mülkler hakkında mahkemeden çıkacak karara göre nasıl hareket edeceği anlaşma imzalamış bulunan vatandaşlar tarafından büyük bir merak ve kaygı ile beklenmektedir.

 

İşte kişiye özel uygulama hakkında basında çıkan haberlerin detayları ...

 

 

 İstanbul'da kentsel dönüşüm kapsamında riskli alan ilan edilen Kadıköy'deki arazinin altından eski AKP Meclis üyesi çıktı. İleri haberin paylaştığı haber detayına göre, eski Ümraniye Belediyesi AKP Meclis üyesi Nimetullah Kaya'nın yönetim kurulu başkanı olduğu Şua İnşaat'ın geçen mart ayında aldığı Kadıköy Merdivenköy'deki arazisi bir ay sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli alan ilan edildi. Arazideki inşaat yüksekliği, riskli alan kararından sonra 40 kat olacak. FİKİRTEPEHABER.COM olarak daha önceden Merdivenköy'ün riskli alan ilanı ile ilgili 20 Haziran 2014 tarihinde bir haber paylaşımı yapmış oradaki vatandaşların görüşlerini sitemizden paylaşmıştık ...  

 

İşte İleri Haber'den Rıfat Doğan' ın paylaştığı haberin ve Merdivenköyde kişiye özel uygulamaya konulan riskli alan uygulamasının detayları. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kadıköy’deki Merdivenköy Mahallesi 15 bin metrekarelik 746 ada 1 parsel ve yakın çevresinin riskli alan kararı için 25 Mart’ta Bakanlar Kurulu’na yazı yazdı. Bakanlar Kurulu söz konusu arazi için 8 Nisan Çarşamba günü riskli alan kararı verdi ve karar 31 Mayıs Pazar günü resmi gazetede yayımlandı.

 

Ümraniye Belediyesi’nin eski AKP’li Meclis üyesi Nimetullah Kaya’nın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Şua İnşaat’ın riskli alan kararından bir ay önce, 10 Mart Salı günü söz konusu araziyle ilgili hisse aldı.    Riskli alan ilan edilmeden önce Şua İnşaat’ın söz konusu alan üzerinde planladığı çevredeki yapılaşma koşullarını aşarak yaklaşık 40 kat yüksekliğindeki projeyi internet sitelerinde yer alması dikkat çekti. Söz konusu alan daha bakanlık tarafından riskli alan ilan edilmeden arazi üzerindeki binalara Şua İnşaat proje alanı yazan tabelalar asıldı. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu sınırları içinde kalan arazilere ilişkin riskli alan ilanı kararına ilişkin kendilerinden görüş alınmadığını belirterek dava açmaya hazırlandıklarını kaydetti.  

 

 BÜTÜN KADIKÖY'Ü RİSKLİ ALAN İLAN ETSİNLER

 

  Bakanlık kararına tepki gösteren Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu şöyle konuştu:   “Bize hiç sormadılar. Kendi başlarına bir karar aldılar. Ben bu şekilde uygulamaya karşıyım. Burada sonuçta bir ilçe belediyesi var. Oranın riskli alan olması için herhangi bir neden de yok. O zaman tüm Kadıköy’ün riskli alan olması lazım. Öyle bir kriter yok. Dava açacağız." 

 

 40 KAT YÜKSEKLİK VERİLDİ  

İBB’nin CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sağ ise riskli alan ilanından önce söz konusu alana proje tabelalarının asıldığını, inşaat şirketinin web sitesinde 40 kat yüksekliğinde projenin paylaşıldığını söyledi. Sağ “6306 sayılı kanun çıktığı zaman, kanunun vahşi ranta odaklı maddeleri içerdiği için CHP olarak karşı çıktık. Anayasa Mahkemesi’nde dava açtık ve bir çok maddesi iptal oldu. ‘Bu kanunu gerçekten riskli alanları dönüştürmek için değil yandaşlarına rant aktarımı için kullanacaklar’ dedik ve daha da öteye gittiler. Bir önceki dönem AKP Ümraniye Belediye Meclis Üyesi olan Nimetullah Kaya’ya Kadıköy Göztepe’de  de özel riskli alan ettiler."

 

Son olarak bu haber ve uygulamalar ile ilgili firmanın nasıl bir açıklama yapacağı merak konusu olmasına karşı firma tarafından yapılacak açıklamayı buradan Şeffaf ve objektif gazetecilik adına FİKİRTEPEHABER.COM olarak buradan yayınlayacağımızı belirtmek isteriz.  Fikirtepe Haber

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER