Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kartal'da jiletler çöpe atılmayacak!

Kartal'da jiletler çöpe atılmayacak!

15 Haziran 2015 Pazartesi, 11:38:09
Kartalda jiletler çöpe atılmayacak!
Kartal Belediyesi, Kartal Berberler ve Kuaförler Odası ile işbirliği yaptığı projeyle doğada hemen yok olmayarak, temas halinde insana zarar veren jiletleri toplayarak geri dönüşüme kazandıracak.


Kartal Belediyesi, Kartal Berberler ve Kuaförler Odası ile işbirliği yaparak Kartal genelinde berberlerde traş sonrası çöpe atılan jiletleri toplama ve geri dönüşüm için değerlendirme konusunda işbirliği yapma kararı aldı. Çevre Müdürlüğü'nden sorumlu Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars, Kartal Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Adem Etirli ile birlikte yapılacak çalışmanın içeriğini değerlendirdi.


Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, Çevre Müdürlüğü olarak farklı projeler ile geri dönüşüme dikkat çektiklerini belirterek, "Dünyanın geleceği çevre adına yapılacak çalışmalara bağlı. Artan nüfus ve süren kentsel yığılma ile özellikle büyük kentlerde atıkların geri dönüşümü önemli bir sorun haline geldi. Bu bağlamda geri kazanım sağlanabilecek ve Dünyanın kirlenmesini önleyecek, engelleyecek her alanda yerel yönetimlere önemli sorumluluk düşüyor. Kartal Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz bu bağlamda doğa ve çevre için yapılması gereken her çalışmanın Kartal'da uygulanmasını istiyor. Çevre Müdürlüğümüzün de geri dönüşüme yönelik bilgilendirme, eğitim ve geri kazanım adına yaptığı çalışmalar var. Bu kez berberlerde çöpe atılan jiletleri ayrı toplama çalışması başlatıyoruz. Bundaki amaç, doğada hemen yok olmadığı gibi insana ilk temasta dahi zarar verecek jiletleri çöpten ayrıştırmak" dedi.

"JİLETLER ATIK İÇERİSİNDE OLMAYACAK"
Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars da doğanın giderek insan eliyle tüketildiğini belirtti ve "Kartal Belediyesi olarak destekleyici firmamızla işbirliği içinde her berberimize vereceğimiz kutularla jiletlerin çöpe değil kutuya atılmasını sağlayacağız. Böylece jiletlerin atıkların içinde olmamasını sağlamayı hedefliyoruz. Geri dönüşüm için atıkları ayrıştıranların zarar görmesinin yanında, doğada kolay yok olmayan jiletleri ilk elden almak istiyoruz" dedi.
Kartal Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Adem Etirli ise, doğru ve gerekli bir proje olarak gördüğü uygulamayı tüm berberlerde başlatacaklarını, belediyenin böyle bir çalışma başlatmasını önemsediklerini, ayrıca yapılan çalışma için oluşturulan kutuların ilk örneklerinin yanında farklı çalışmalar da geliştirerek bu çalışmanın sürekliliğini sağlamak istediklerini belirtti. Toplantıda projenin uygulama yöntemleri görüşüldü. Gelecek ay itibari ile artık Kartal'da berberler jiletlerini çöpe değil, ayrıştırma kutularında toplamaya başlayacakları açıklandı. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER