Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kullar İnşaat'tan Türk aile yapısına uygun konut projeleri!

Kullar İnşaat'tan Türk aile yapısına uygun konut projeleri!

15 Haziran 2015 Pazartesi, 09:35:44
Kullar İnşaattan Türk aile yapısına uygun konut projeleri!
Tekstil sektöründen gayrimenkule geçiş yapan Kullar İnşaat, projelerinde Türk aile yapısına uygun çok odalı projelere yönelerek, yer aldığı bütün sektörlerde lider olmayı hedefliyor.

İnşaat sektörüne tekstilden girerek hedef koyan Kullar İnşaat, aile şirketiyle büyüyor. Kullar İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi ve Gayrimenkul Grup Başkanı Ali Kul, şirket hedeflerini ve projelerini emlakeki.com’a anlattı…

 

Tekstil sektöründen inşaata nasıl geçiş yaptınız?

 

Babamız İbrahim Kul, 1972 yılından nu yana ticaret hayatının içinde yer alıyor. Daha çok tekstil ağırlıklı bir ticaret modeliydi.1980’li yıllarda İstanbul’a gelerek burada işler yapmaya başlıyor.72’li yıllarda Trabzon’a açıldık.Tekstilden kazandıkça da bir çok Anadolu tüccarı gibi arsa yatırımlarımız başladı.Arsayı da inşaatlarımız takip etti.Keleşoğlu, Gül Yapı gibi ana ortaklarla inşaata girmiş olduk. Dış ticaret, enerji de uğraştığımız alanlar…Kullar,yer aldığı bütün sektörlerde lider olmayı hedefliyor.

 

Ama ağırlık inşaatta mı?

 

Evet biraz daha inşaatlara ağırlık verdik.Bitirdiğimiz bazı projeler var. Elimizdeki arsa stoğuyla da devam etmek istiyoruz.Biz daha çok butik inşaatlarla gündeme gelmek istiyoruz. Büyük inşaatlara girmeden, hedefimizde 150 daireden başlayıp 400 daireye kadar olan inşaatları yapmak. Ondan ötesi bir sonraki hedefimiz olabilir ancak.

 

Arsa stoklarınız da durum nedir?

 

Konut ve ticari alanda olacak arsalarımız var. Toplamda inşaat alanı 250 bin metrekareyi bulan bir arsa stoğumuz var. Onlarda Avcılar, Beylikdüzü..

 

Bugüne kadar kaç konut ürettiniz ?

 

Ağırlığımız Küçükçekmece bölgesi olmak suretiyle 788 konut ürettik .Toplamda 400 bin metrekarenin üzerinde inşaat yaptık.

 

İlk projeniz nedir?

 

İlk projemiz Ginza Lavinya Park. Orada 499 bağımsız bölüm var. İkinci proje, Lavinya Park, ondan sonra Lavinya Garden var, sonra Retro City var bir de Otoport… Ama Otoport’ta arsa sahibiyiz. Yüklenici Gül Yapı. Ortaklaşa bitti.2 senedir faaliyette.

 

Projelerinizde prim oranı nedir?

 

Gebze’deki projemizde bir alan üç kazandı. Orada ilk alanlardan özellikle Lavinya Park’ta ise yaklaşık yüzde 60’lık bir getirisi var .

 

Metrekare fiyatları nedir?

 

Lavinya Marmara projemizde 3 bin 500 liradan başlıyor. 4 bin 250 liraya kadar çıkıyor. Bunlar da 3+1 ve 2+1… Projelerimizde 1+1’e çok fazla sıcak bakmıyoruz.Türk aile yapısına biraz daha yakın hareket etmeye çalışıyoruz.

 

Lavinya markamız gibi oldu

 

İnşaat alanında Lavinya ismini kullanan Kullar İnşaat Gayrimenkul Grup Başkanı Ali Kul, bundan sonraki süreçte de bu isimle yürümek gibi planları olduğunu söyledi. Kul şöyle devam etti: “Halihazırda bir projemiz var. 115 konut ve 17 ticari bölümden oluşuyor.bunun devamı da elbette gelecek. Arsa stoğumuzu değerlendireceğiz. ”

 

'kentsel dönüşümle merkeze geçeceğiz'

 

Ali Kul, sadece Küçükçekmece ve civar bölgelerde değil şehrin merkezinde de proje yapmak istediklerini belirterek şunları ifade etti: “Özellikle kentsel dönüşüm kapsamında olan yerlerle ilgili ama daha tarihi net değil.Bununla ilgili çalışmalarımız var. Özellikle topkapı bölgesinde.Türkiye’de metropol adayı illerle ilgileniyoruz tabi.Özellikle Antalya bölgesi, Eskişehir, İzmir.Butik tarzda yavaş yavaş gidiyoruz.”

 

'Önce proje satılır sonra yenisine başlanır'

 

Şirketlerinin risk almadan emin adımlarla ilerlediğini belirten Kul, “Bu durum aile yapımızın bir gereği” dedi. Kul şöyle devam etti: “En büyük özelliğimiz yaptığımız projeyi satmadan yeni projeye başlamıyoruz. Projelerimizde neredeyse artık her sitede olan çocuk oyun alanları, fitness, havuz gibi sosyal donatılar mevcut.Ama biz daha çok tasarrufa önem veriyoruz.Mesela enerji adına yerden ısıtma sistemi kullanıyoruz.Malzemelerimiz A+ plus ürünlerden oluşuyor. Kalite önceliğimiz.”

 

10 yıllık arsa stoğumuz var

 

ALİ Kul, babadan kalma arsa stoğu alışkanlığının hala sürdüğünü belirtti ve ekledi: “Yatırımlarımızı hep arsaya yapmıştık. Bu yüzden ‘inşaatta varız’ dedik.Arsa değeri artınca üzerindeki yapılarda bir şekilde değerleniyordu.Tabi aile de gitgide büyüyor.İş kolları yaratmak amacıyla birde hammadesi olunca bu sektörde aktif olarak yer aldık.Hala daha arsa stoğu yapmaya devam ediyoruz

 

.Babadan oğula geçen bir öngörü olsa da bir 10 yıllık stoğumuz var diyebiliriz.İnşaatlarımızı da bizzat kendimiz yapıyoruz. Taşere etmeden öz sermayemiz ile yürüyoruz.”  Vatan

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER