Anasayfa >

Diğer Haberler >

LimakASI'ye IPRA'dan ödül!

LimakASI'ye IPRA'dan ödül!

12 Haziran 2015 Cuma, 17:47:33
LimakASIye IPRAdan ödül!
Kosova Uluslararası Havalimanı'nı işleten Limak Şirketler Grubu'nun sosyal sorumluluk projesi Limak Havalimanı Hizmetleri Enstitüsü (Limak Airport Services Institute-LimakASI) dünyanın en prestijli PR ödülleri arasında gösterilen IPRA Golden World Award'ı almaya hak kazandı...

Limak'tan yapılan açıklamaya göre şirketin havalimanı işletmesini yaptığı Kosova'da genç ve yetenekli iş gücüne yeni kariyer fırsatları sunmak için Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi'nin Priştine Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirdiği LimakASI, IPRA Golden World Award'ın sahibi oldu.

Geçen yıl başlatılan programın işsizliğin yoğun olduğu Kosova'da gençler için örnek oluşturduğu bildirildi.

LimakASI'de havalimanı işletmeciliğinden yer hizmetlerine kadar bir çok alanlarda eğitim alan öğrencilerin arasından başarılı olanlar, daha sonra Priştine Uluslararası Adem Jashari Havalimanı'nda çalışma imkanına sahip oluyor.

LimakASI son olarak dünyanın en eski sivil havacılık okullarından birisi olan Fransa'nın Toulouse kentindeki ENAC ile de işbirliği için bir mutabakat zaptı imzalamıştı.

İlk yılında 201'i kız olmak üzere toplam 450 öğrencinin başvurduğu eğitim programına, Priştine Üniversitesi'nin değişik fakültelerinde okuyan son sınıf öğrencisi 30 aday kabul edildi. Öğrenciler 6 ay süren teorik ve uygulamalı eğitimin ardından 3 aylık staj yapıyorlar.

Eğitim programını tamamlayanlar, Priştine Uluslararası Adem Jashari Havalimanı'nın yanı sıra 70 ülkedeki yüzden fazla havalimanında ve ilgili sektör kuruluşlarında çalışmalarına imkan sağlayacak Edexcel sertifikalarına sahip olacaklar.

Limak tarafından yap-işlet-devret modeliyle 2010 yılında özelleştirme ihalesi kazanılan Priştina Uluslararası Adem Jashari Havalimanı, Limak Kosovo International Airport J.S.C. Konsorsiyumu tarafından 2013'te tamamlandı.

Yolcu kapasitesini 2 milyondan 5 milyona çıkaran bu yatırımın ardından Priştine Uluslar arası Adem Jashari Havalimanı bugün Balkanların en önemli havalimanlarından birisi konumuna geldi.

Bu arada Prişitine Adem Jashari Uluslararası Havalimanı'nın işletmesi Limak Şirketler Grubu'nun yüzde 90, Aeroports de Lyon'un ise yüzde 10 ortaklığı ile yürütülüyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER