Anasayfa >

Diğer Haberler >

Çamlıca Camii inşaatında son durum!

Çamlıca Camii inşaatında son durum!

10 Haziran 2015 Çarşamba, 13:31:38
Çamlıca Camii inşaatında son durum!
"Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi" olacağı belirtilen Çamlıca Camisi'nin kaba inşaatının yüzde 90'a yakını tamamlandı.

İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, temeli 6 Ağustos 2013'te atılan Çamlıca Camisi'nde yapılan çalışmalarla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, inşaatta yaklaşık 550 kişilik bir ekibin 7 gün 24 saat esasına göre çalıştığını söyledi.

Camiyi, cuma günü ve Kadir Gecesi'ne denk gelen 1 Temmuz 2016'da açmayı hedeflediklerini belirten Külünk, "Çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Caminin kaba inşaatının yaklaşık yüzde 90'ını tamamlamış bulunuyoruz. Bunun yanında da atölyelerde, ince inşaatla alakalı ahşap, mermer, seramik, çini, kapı, pencere, alçı gibi ürünlerin üretimleri devam ediyor" dedi.

Külünk, camideki detay ve ince işlerle alakalı çalışmalar ile minarelerin boyasının yapıldığını ifade etti.

Şerefelerin yerine montajlandığını aktaran Külünk, "Avludaki mermer sütun kaplama işleri devam ediyor. Avlu kubbelerimizi tamamlıyoruz. Cami içindeki fil ayakları, beton duvarları hızla devam ediyor" diye konuştu.


- İlk külah yerleştirildi


Külünk, kaba inşaatın sonuna yaklaştıklarını belirtti. Bir numaralı minarenin ilk külahının da yerleştirildiğine değinen Külünk, şöyle devam etti:

"Kubbelerin inşaatına yaklaşmaktayız. Zaten onlar da işin son adımı olacak. Birkaç ay içinde kubbeye bayrağımızı asacağız inşallah. Minarelerin külahları da geldi. Onları biten minarelere ekliyoruz. Daha sonra alemler gelecek. Onları da yerleştireceğiz. Bugün de bir numaralı minaremizin külahını yerine koyduk. Minarelerdeki külahlar 14 ton civarında ağırlığı olan, 3 parçadan oluşuyor. Daha önce 2 parçasını yerine koymuştuk. Son parçasını da koyduk. Tamamen çelikten yapılmış, sağlıklı bir külah. Bunun üzerine kurşun kaplanacak."


- Ziyaretler devam ediyor


Külünk, cami inşaatını yurtiçi ve dışından çok sayıda kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

Çamlıca Camisi'nin çok merak edildiğini ifade eden Külünk, şunları anlattı:

"Çok merak edilen bir yapı ve doğal olarak da ziyaretçisi çok oluyor. Bireysel ziyaretlerin yanında grup halinde gelenler de oluyor. Mesela, kısa süre sonra Hollanda'dan 40 kişilik öğrenci grubu gelecek. Bunun haricinde Almanya, Afrika, Suudi Arabistan, Amerika, Belçika gibi ülkelerden de gruplar halinde ziyaretçiler geldi."

Külünk, cami inşaatında iş güvenliğini üst düzeyde tuttuklarını belirterek, "8 iş güvenliği uzmanımız var. Sürekli denetim yapıyorlar. Ayrıca, inşaat alanında 24 saat ambulans duruyor. Gündüzleri de bir doktor sürekli burada olumsuz durumlar için hazır bekliyor" ifadelerini kullandı. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER