Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kadıköy'de yeşil alanda kafe tartışması!

Kadıköy'de yeşil alanda kafe tartışması!

10 Haziran 2015 Çarşamba, 12:15:28
Kadıköyde yeşil alanda kafe tartışması!
Kadıköy'ün en değerli bölgelerinden Osmanağa Mahallesi'ndeki yeşil alan, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ninin dünkü oturumunda gündeme geldi...

Büyükşehir Belediyesi'nin Kadıköy Belediyesi'ne 10 yıllığına ücretsiz tahsis ettiği yeşil alanda iki kafe ve bir barın hizmet vermesi üzerine, tahsisin kaldırılması istemiyle belediye meclisinden yetki istendi.

Mecliste görüşülen rapora göre, Kadıköy'ün en işlek merkezlerinden Heykel karşısında, mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait 2 bin 378 metrekarelik yeşil alan, 2008'de Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla 10 yıllığına park ve kentsel yeşil alan olarak kullanılmak üzere Kadıköy Belediyesi'ne tahsis edildi.

Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu'nun 1976'da aldığı karar gereği "inşaat yapılamaz" şerhi bulunan arazi, Kadıköy Belediyesi tarafından işletilmek üzere 9 yıllığına bir şirkete kiralandı. Kiracı şirket de arazinin 900 metrekarelik bölümünü iki kafe ve bir bar işletmesine kiraya verdi. Yeşil alanda büyüklükleri 300, 260 ve 230 metrekare olan üç işletme kuruldu.

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 3 Kasım 2014'te yaptığı teknik incelemede durumu tespit ederek, tahsise aykırı kurulan işletmelerin kaldırılması için Kadıköy Belediyesi'ne talepte bulundu. Kadıköy Belediyesi, Büyükşehir'e, arazinin 9 yıllığına bir şirkete kiralandığı cevabını verdi. Anıtlar Kurulu, gelişmeler üzerine yeşil alanda izinsiz yapılan kafeler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kafelerin kaldırılmaması üzerine Büyükşehir Belediyesi, Belediye Kanunu'nun 75. maddesine dayanarak Kadıköy Belediyesi'ne 10 yıllığına verilen ücretsiz tahsisin kaldırılması için Büyükşehir Belediye Meclisi'nden yetki istedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin dünkü toplantısında Hukuk ve Altyapı, Kentsel Yenileme Komisyonu'nun müşterek teklifiyle tahsisin kaldırılması talep edildi.

CHP'li komisyon ve meclis üyelerinin itiraz ettiği rapor, AK Partili meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin aldığı karardan sonra bar ile kafelerin yıkılması bekleniyor. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER