Anasayfa >

Diğer Haberler >

Fikirtepe eski master planları yeniden gündemde!

Fikirtepe eski master planları yeniden gündemde!

08 Haziran 2015 Pazartesi, 09:53:08
Fikirtepe eski master planları yeniden gündemde!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Fikirtepe’nin eski master planları yeniden masaya yatırıldı. Fikirtepe’de eski master plan üzerinden yeni düzenlemeler yapılacak…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığında yapılan bazı firmaların oluşturduğu ve üye olduğu platforma özel müsteşarlık toplantısında Fikirtepe sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırılmıştı.

 

Fikirtepe Eski Master Planı üzerinde yapılacak yeni düzenlemeler sonrası yeniden uygulanması gündemde

 

Fikirtepe Finiküler sistemi, alt yapı sorunları ve tramvay sistemi masaya yatırıldı. Eski Master Plan çerçevesinde uygulanabilirliği araştırılıyor.

 

 Seçimlere 2 gün kala tüm bu kararların uygulanabilirliği ve yapılan toplantının etkisi noktasında vatandaşların kafasında şüpheler bulunsa bile yapılan toplantının içeriği hakkındaki yetkililerden aldığımız bilgiler doğrultusunda detayları kamuoyu ile paylaşıyoruz. Yetkililerden edindiğimiz ancak, uygulanma yönünde kesin veriler bulunmayan ve toplantı esnasında gündeme gelen konuları neler ? Terk alanlarının son şekli verilecek Fikirtepe Master Plan doğrultusunda önceden belirlenmesi ve o doğrultuda uygulanması hedeflenmekte.

 

 

 

 

Daha önceden ruhsat almış olan firmaların projeleri ve terk alanları bu master Plan dışında tutulacak ...

 

Platform Kartelleşmeye zemin mi hazırlıyor ?

 

Aldığımız bilgiye göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığında yapılan toplantıya katılım yüksekti. Ancak bu yüksek katılıma rağmen Fikirtepe'de imza alan tüm firmaların davet edilmemiş olması büyük bir eksilik olarak görülmekte ve bu konuda vatandaşların kafasına bazı sorular takılmaktadır. Toplantıda masaya yatırılan en önemli konuların başında Fikirtepe2nin geleceğini belirleyecek ve alt yapı çalışmalarında yol gösterecek olan Master Plan masaya yatırıldı.

 

Bu doğrultuda vatandaşlar tarafından Bazı firmaların özel grubu olarak kurulan platform hakkında yapılan yorum ve görüşlerde özellikle şu sorular sorulmakta ve bizlere iletilmektedir. Platform olarak kurulan oluşum ne kadar, yapıcı ve demokratik? Devlet bürokratları aracılığı ile kurdurulan platforma isteyen tüm firmaların girememesi ve yapılan ayrımcılık ne kadar etik ? Vatandaşların geleceğine yönelik alınan kararların ticari firmalar lehine ve onların istekleri doğrultusunda uygulanması , STK 'ların süreç dışı tutulması ve ayrıca firmalar arasında sermaye ve imza ayrımcılığı yapılması kanunlara ne kadar uygundur.?

 

 

 

 

Serbest piyasa koşullarında firmalar arasında yapılan ayrımcılık ve uygulanan kısıtlamalar bir suç teşkil etmiyor mu ?

 

Yapılan ayrımcılık ve bir grup için özel uygulamalar eşitlik ilkesi doğrultusunda anayasa ve diğer yasalara ne kadar uymaktadır ? Kamulaştırma belirsizliği ve kanuni haklar ...

 

Peki Çevre ve Şehircilik Bakanlığında bazı Fikirtepe firmalarının üye olduğu platform toplantısında gündeme gelen ve alınan kararlar neler ? Öncelikle 2/3 çoğunluk uygulaması ve kamulaştırma sürecinin aynı şekilde devam edeceği yönünde görüş birliği bulunmakta Bakanlık Fikirtepe firmalarının mevcut ruhsat alan firmaların statülerini korumak koşulu ile eski master plandan yola çıkarak hazırladıkları Fikirtepe master plan uygulaması karşısında bakanlığında beğenide bulunduğu ve uygulanması noktasında görüş birliği oluştuğu ancak üzerinde bir daha çalışılarak İBB ' ye sunumu kararı alınmış olması Nasıl olacağı kesinlik arz etmese bile 18 uygulaması yolu ile resen tevhit uygulamasını hayata geçirilebilirliği noktasında ileri sürülen görüşler

 

Kademeli imar uygulamasına geçiliyor ...

 

Bakanlığın dayatması sonrası 4 emsal mutlak şartı ile işlevsiz hale getirilen Fikirtepe plan notlarının uygulanması için önünün açılması yönünde adımlar atılacağı sinyali daha önceden verilmişti. Bu yönde ilk uygulama daha önce Bakanlık da karşı karşıya getirilen sorunlu adalardaki firmaların karşılıklı anlaşamamaları sebebiyle tanınan 15 günlük sürenin dolumuna müteakiben ifraz işlemlerinin başlatılması.

 

İstimlak yapılabilme ihtimali nedir?

Son olarak Fikirtepe'de imza atmayan vatandaşların yerlerinin kamulaştırılamaması noktasında istimlak seçeneğinin kullanılması yönünde görüşler dile getirilmiştir. Fikirtepe Haber

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER