Anasayfa >

Diğer Haberler >

Beyoğlu’nda Nazım Hikmet Vakfı'nın bulunduğu apartmana tahliye kararı!

Beyoğlu’nda Nazım Hikmet Vakfı'nın bulunduğu apartmana tahliye kararı!

03 Haziran 2015 Çarşamba, 17:34:09
Beyoğlu’nda Nazım Hikmet Vakfının bulunduğu apartmana tahliye kararı!
Beyoğlu'nda, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nın da kiracıları arasında bulunduğu Hrisovergi Apartmanı'nın tahliye edilmesi kararı protesto edildi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ile Rutkay Aziz ve Tarık Akan'ın aralarında yer aldığı bazı sanatçılar, Sıraselviler Caddesi'ndeki Hrisovergi Apartmanı önünde toplandı.

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nın da aralarında bulunduğu kiracılara ''tahliye kararı'' gönderilmesini protesto eden gruptakiler, apartmanın önüne karanfil bıraktı.

Nazım Hikmet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rutkay Aziz, yaptığı açıklamada, 116 yıllık tarihe sahip Hrisovergi Apartmanı'nın, yığma tarzda inşa edilmiş ve korunması gereken tescilli bir bina olduğunu belirtti.

Tadilat kararı alınan Hrisovergi Apartmanı ile ilgili risk olduğuna dair herhangi bir Koruma Kurulu kararı bulunmadığını anımsatan Aziz, şunları söyledi:

''Durum böyle iken, kendisine yasayla tanınan haktan yararlanan Beyoğlu Belediyesi, bina sahibi Balıklı Rum Hastanesi Vakfı'nın temsilcisi olan bir inşaat firmasının isteği üzerine tüm kiracıların binayı tahliye etmesini istemiştir. Binayı boşaltmamamız halinde, Beyoğlu Belediyesi tarafından 'faaliyetlerimize son verileceği' bildirildi. Bizleri, kayıtsız şartsız kapı önüne koymaya hazırlandıklarını açıklamışlardır. Vakıf olarak kiracısı olduğumuz bu binada 20 yıldır faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Kira sözleşmemiz devam ederken, kanunları zorlayarak, sözde tadilat amaçlı binayı boşaltmamız isteniyor. Ama gerçekte Hrisovergi Apartmanı, otel ve AVM yapılmak üzere bir inşaat şirketine kiralandı.''

Gruptakiler daha sonra binanın arka tarafında yer alan Sinema Sevenler Derneği Lokali'ne geçti. Burada gazetecilere açıklama yapan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Türkiye coğrafyasının yüzde 66'sının, İstanbul'un yüzde 83'ünün fay hattı üzerinde olduğunu söyledi.

Bu durumda kamu binalarının tamamının tahliye edilmesi gerektiğini savunan Tekin, ''Eğer siz 'depreme dayanıklı değil' gerekçesini gösterecekseniz, kamu binalarının çoğunun tahliye edilmesi lazım. Burada söz konusu olan, depreme dayanıklılık veya dönüştürmek falan değil, bir rant kaygısı'' dedi. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER