Anasayfa >

Diğer Haberler >

Eski yapısını elinde tutanlar için can sıkıcı günler yolda!

Eski yapısını elinde tutanlar için can sıkıcı günler yolda!

03 Haziran 2015 Çarşamba, 13:56:35
Eski yapısını elinde tutanlar için can sıkıcı günler yolda!
Eski yapı stoğunun yoğun olduğu bazı ilçelerde 10-15 yıl içinde ciddi değer düşüşü öngördüklerini söyleyen Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, eski yapısını elinde tutanlar için can sıkıcı günler gelebilir dedi…

HABER:ŞENGÜL KIRMIZITAŞ


İstanbul’da şehrin içinde yaşamak bir dert şehrin çeperlerindeki sitelerde yaşamak başka dert. Oturmak için ev almak istediğinizde karşınıza çıkan en büyük sorun bütçenizle istediğiniz şartların, yaşamak istediğiniz bölgeye uymamasıdır.


Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıca, konut yatırımı yapmayı düşünen tüketicileri şu hususlarda uyardı. İşte Cansel Turgut Yazıcı’dan  “Doğru Konut Yatırımı”nın püf noktaları….

 

 

 

Koşullarınızı doğru tespit edin
Öncelikle içinde bulunduğunuz koşulları doğru tespit etmelisiniz; ailenizin durumunu, çocuklarınızın yaşını, sizin ve çalışıyorsa eşinizin iş yerine uzaklığı düşünmelisiniz.


Çocuklar için çelik çomak oynama devri bitti, güvenliğe bakın
Bugün merkezi bölgelerinde yaşamanın kendine göre avantajları olduğu bir gerçek, ama şehrin çevresindeki organize sitelerde, mahremiyet ve güvenlik içinde yaşamanın da kendine göre avantajları var.  Eğer çocuğunuz varsa ve ergenlik dönemine henüz gelmediyseniz, yani henüz bebek veya çocuksa problemlerinizden biri onun güvenli bir şekilde oynayacağı alanlara sahip olmaktır. Bugünün apartman çocukları açık hava, çimen ve top oynamaya hasret büyümektedir. Hayat çok hızlı, artık mahalledeki sokakta çelik çomak oynama devri maalesef bitti. Sokaklar çocuklarımız için güvenli değil, sadece araba değil, insan trafiği de tehlikeli boyutta, kimse kimseyi tanımadığı için bir dakika bile yetişkin olmamış çocuğunuzu yalnız bırakamazsınız.

Çocuklu aileler organize siteleri tercih edebilir
Hal böyle olunca şehrin çevresindeki organize siteler ulaşım açısında size zor olsa da sunduğu imkanlar yüzünden sırf çocuğumuz için oturmayı tercih etme nedeniniz olabilmektedir. Bugün bu tür projeleri tercih edenler aslında çocuklu aileler.

Merkezdeki konutlar daha kolay kiralanıyor
Bu durumda aklınız şu soru geliyor şehrin merkezleri değer mi kaybetti? Hayır ama farklı profiller artık merkezlerdeler. Site yaşamı ile ilgilenmeyen, henüz onun rahatlığını keşfedememiş, çocuğu ergenlik çağında ya da evinde çocuğu olmayan genç ya da çok yaşlı aileler daha çok merkezleri tercihe diyor. Yine de apartman tek bloktan bile oluşsa birazcık yeşil alanı varsa diğerlerine göre daha değerli oluyor. Sonuçta özel kullanıma yönelik site içi  çocuk parkları kıymetli . Diğer yandan şehir merkezlerini kiralamak çok daha kolay, boş kalma süreleri daha kısa, ama dediğimiz gibi genelde profil farklı.

Elinde eski yapısı olanlar için can sıkıcı günler yolda
Bu durumda özellikle eski yapı stoğunun yoğun olduğu bazı ilçelerde on-onbeş sene içinde ciddi değer düşüşleri öngörebiliriz. Eskiyen apartmanlar nedeni ile genç nüfus tercihlerini farklı alanlarda kullanacağından bu mülklere olan talep azalacaktır. Hele bir de arada deprem olursa eski yapı stoğunu elinde tutanlar için can sıkıcı günler gelebilir. Aslında Afet yasası ile kat maliklerinin 2/3 ‘ünün karar almaya izin verilmesi işleri kolaylaştırdı. Birçok daire sahibi mülkünü müteahhite vererek yeni konut arzusunda, şehir mikro bazda yenileniyor.

İmar artışı ile eski yapı stoklarının revizyonu sağlanabilir
Belediyelerin bunu öngörerek acilen önlem almaları gerekli. Belki imar artışı sağlayarak eski yapı stoklarının revizyonu gündeme getirilebilir. Ya da daha  güzeli şehrin içinde yaşı geçmiş olan birkaç apartmanın birleşerek gelmesi durumunda parseller birleştirilip ilave inşa hakkı sağlanabilir. Böylece sadece yapı stoğu yenilenmiş olmaz şehrin ana bölgelerinde site yaşamı imkanları da yaratılmış olur. Mülk sahipleri ve bölge belediyeleri için çok ciddi bir değer artışı sağlanabilir. Tabi buna plancılar itiraz edecektir, nüfusun artışının bazı donatı alanları dediğimiz yol, yeşil alanla desteklemesi gerekir diyeceklerdir. Bu da çözülebilir, birleşen parsellerden imar kaybına neden olmayacak şekilde yola terk alınarak yollar da genişletilebilir. Gökyüzü bizim neden kullanmıyoruz?
Bugünün dinamikleri ve 21. Yüzyılın ihtiyacı bu gibi görülüyor,  Allah uzun ömür verirse yaşayıp neler olacak gelişmeleri izleyeceğiz.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER