Anasayfa >

Diğer Haberler >

Küçükçekmece Belediye binasında tarih müzesi açılıyor!

Küçükçekmece Belediye binasında tarih müzesi açılıyor!

02 Haziran 2015 Salı, 11:20:52
Küçükçekmece Belediye binasında tarih müzesi açılıyor!
Küçükçekmece Belediyesi binasında açılacak olan Tarih Müzesinde Küçükçekmece'nin tarihi, antik kalıntıları, imara açılması ve imar durumu, sosyal ve kültürel yaşam, spor ve Küçükçekmece'den simgeler gibi başlıklar altında bir tarih okuması yapılabilecek.

Tarihin en eski yerleşim yerlerinden birine sahip olan Küçükçekmece Belediyesi Tarih Müzesi, 3 Haziran'da kapılarını aralıyor. Türkiye'nin ilk yeşil sertifikalı kamu binası olan Küçükçekmece Belediye binasında sanatseverlere kapılarını açacak olan müzede, Küçükçekmece'nin tarihi, antik kalıntıları, imara açılması ve imar durumu, sosyal ve kültürel yaşam, spor ve Küçükçekmece'den simgeler gibi başlıklar altında bir tarih okuması yapılabilecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, "Yaklaşık üç yılı bulan çalışma ve araştırmalar sonucunda elde edilen veri şimdi ilçe tarihini anlatan bir müze ile belediye binamızda izleyicilerini ağırlayacak'' diye konuştu.

 

KÜÇÜKÇEKMECE TARİHİ

İstanbul'un en eski yerleşim yerinin Küçükçekmece gölünün kuzeyinde bulunan Yarımburgaz mağarası olduğu kabul ediliyor. Tarihi bakımdan birinci derecede önem arz eden yerleşim mağarası, Küçükçekmece'nin yüksek kesimlerinde bulunuyor. Roma, Geç Antik ve Bizans dönemlerinde yerleşim yeri olarak bilinen bölgeye Regium ya da Region adı da veriliyor. Region'a ilişkin en eski bilgilere göre, MÖ. II. yüzyıla ait kaynaklarda da rastlanıyor.

Küçükçekmece'de, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde birçok kazı yapılmış ve bu kazılarda birtakım bulgu elde edilmiş. Arkeolojik kazı çalışmaları hâla günümüzde de devam ediliyor. Burada ortaya çıkarılan tarihi eserler, İstanbul Arkeoloji Müzesinin en önemli buluntuları arasında yer alıyor. Bu eserler ve antik bulgular, insanlığın ilk yerleşim yerlerinden biri olan Küçükçekmece'nin geçmişten günümüze önemi, stratejik konumu ve tarihî geçmişi hakkında bilimsel veri ortaya çıkarıyor.

Küçükçekmece'nin İstanbul ve bölgenin ilk yerleşim yeri olması, arkeologları, sanat tarihçileri ve tarihçileri, araştırmacıları ve daha pek çok ilgili ya da ilgisiz herkesi heyecanlandırıyor. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER