Anasayfa >

Diğer Haberler >

Körfez Geçiş Köprüsü inşaatı tam gaz devam ediyor!

Körfez Geçiş Köprüsü inşaatı tam gaz devam ediyor!

01 Haziran 2015 Pazartesi, 15:23:15
Körfez Geçiş Köprüsü inşaatı  tam gaz devam ediyor!
Körfez Geçiş Köprüsü'nde 3 ay önce kopan ve iki köprü ayağı arasındaki bağlantıyı sağlayan 'kedi yolu' olarak bilinen halatların yeniden bağlanma çalışmaları sürüyor. Köprü inşaatında ayrıca bağlantı yollarının tamamlanması için de hummalı bir çalışma yürütülüyor.Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi'nin en önemli ayağı olan İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü'nde, Mart ayında kopan ve 'Catwalk' (kedi yolu) olarak bilinen halatlarının yeniden montajı için başlatılan çalışmalar ikinci gününde de devam ediyor. Körfez Geçiş Köprüsü'ndeki inşaat, çalışmalar nedeniyle 4 Haziran Perşembe gününe kadar 08.00-18.00 saatleri arasında Körfez denizi gemi geçişine kapalı tutulacak.

BAZI BÖLÜMLERE ASFALT DÖKÜLMEYE BAŞLANDI
Halat çekme işlemlerinin devam ettiği köprü inşaatında, Körfez Geçiş Köprüsü'ne gelecek olan bağlantı yollarının tamamlanması içinde hummalı bir çalışma yürütülüyor. Büyük bir bölümü tamamlanma noktasına gelen bağlantı yollarının bazı kesimlerinde de asfaltlama işlemleri sürdürülüyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK 4. KÖPRÜSÜ
Köprü, yaklaşık 2 bin 682 metre uzunluğu ile dünyanın en büyük orta açıklığına sahip 4. köprüsü olma özelliği taşıyacak. Körfez Geçiş Köprüsü, temeline çakılan 195 adet çelik kazık ile de en büyük depreme dayanıklı şekilde yapıldı. 252 metre yüksekliğindeki tamamen çelikten yapılan kuleleri de olası gemi çarpmalarına karşı dayanıklı olarak inşa edildi.

60 DAKİKALIK MESAFE 6 DAKİKAYA İNECEK
Körfez Geçiş köprüsü tamamlandığında denizin 65 metre üzerinde 3 gidiş, 3 geliş ve 1 de hizmet şeridi yer alacak. Körfez'in iki yakasındaki 60 dakika süren geçiş süresini, 6 dakikaya indirecek. Körfez'in iki yakasını birleştirecek çelik köprü halatları ise yerin 19 merte altındaki temellerine sabitlenecek. Yaklaşık 1.1 milyar dolarlık yatırımla inşasına devam edilen köprü tamamlandığında, geçiş ücreti olarak sürücülerden 35 dolar artı KDV alınması bekleniyor.
Körfez Geçiş Köprüsü'ndeki çalışmaların yaz aylarında büyük oranda tamamlanması bekleniyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER