Anasayfa >

Diğer Haberler >

TAV İnşaat’a bir ödül daha!

TAV İnşaat’a bir ödül daha!

29 Mayıs 2015 Cuma, 13:22:44
TAV İnşaat’a bir ödül daha!
TAV İnşaat tarafından Katar'ın başkenti Doha'da yapımı gerçekleştirilen Hamad Havalimanı Yolcu Terminali Kompleksi, inşaat dünyasının uluslararası yayını MEED dergisi tarafından düzenlenen Proje Kalite Ödülleri'nde "Yılın Ulaştırma Projesi" seçildi.

İnşaat dünyasının saygın uluslararası dergisi MEED, gerçekleştirdiği havalimanı projeleriyle dünyada havalimanı inşaatında birinci sıraya yerleşen TAV İnşaat'ın Hamad Havalimanı Yolcu Terminali Kompleksi projesini "Yılın Ulaştırma Projesi" olarak duyurdu. 4 milyar dolar yatırımla gerçekleştirilen mega projede TAV İnşaat; tasarım, inşaat ve mühendislik kalitesi yanında sürdürülebilirlik ve yerel ekonomiye katkıları ile MEED jürisi tarafından belirlenen kriterleri karşılayarak ödüle hak kazandı.

 

 

TAV İnşaat Genel Müdürü Ümit Kazak, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, "Yurtdışı müteahhitlik sektöründe önemli bir yer edinerek havalimanı inşaatı konusunda dünyada birinci sırada yer alıyoruz. Üstlendiğimiz proje bedelleri 17,1 milyar dolara ulaştı. Dünyanın en büyük havalimanı projelerinden Doha Hamad Havalimanı Yolcu Terminali projemizle sektörün saygın yayınlarından MEED tarafından da Yılın Ulaştırma Projesi ödülüne layık görülmek bize büyük gurur verdi. TAV İnşaat olarak, giderek büyüyen iş hacmimiz ve yurtdışındaki başarılı projelerimiz ile dünya inşaat sektöründe ve özellikle Orta Doğu bölgesinde öncü olmaya devam edeceğiz" dedi.

 

 

Yıllık 30 milyon yolcu kapasitesine sahip Doha Hamad Havalimanı Yolcu Terminali Kompleksi, TAV İnşaat ile Japon TAISEI ortak girişimi tarafından tamamlanarak 2014 yılı Nisan ayında hizmete girdi. İnşaatında 23 bin kişinin çalıştığı terminal 505 bin metrekare büyüklüğe sahip bulunuyor.

 

 

TAV İNŞAAT HAKKINDA

Kuruluşundan bu yana toplam sözleşme değeri 17,1 milyar dolara ulaşan projeleri ile TAV İnşaat sektörün en saygın yayınlarından biri olan Engineering News Record (ENR) dergisi sıralamasında, ilk sıraya yükselerek havalimanı inşaatı kategorisinde dünyanın en büyük şirketi oldu. Faaliyette bulunduğu bölgelerde önemli projelerde yer alan TAV İnşaat, Türkiye'de İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa Havalimanları, İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış ve İç Hatlar Terminali, Gazipaşa-Alanya Havalimanı projelerini; yurtdışında ise Katar'ın başkenti Doha'da Hamad Havalimanı Yolcu Terminal Kompleksi'ni, Gürcistan'da Tiflis ve Batum, Tunus'ta Enfidha-Hammamet, Makedonya'da Üsküp ve Ohrid Havalimanları'nı, Mısır'da Kahire Havalimanı Terminal 3'ü, Suudi Arabistan'da Medine Havalimanı projelerini gerçekleştirdi.

 

 

TAV İnşaat'ın devam eden projeleri arasında ise Birleşik Arap Emirlikleri'nde Abu Dabi Havalimanı Midfield Terminal Kompleksi, Suudi Arabistan'da Cidde Havalimanı SAEI Uçak Bakım Hangarları, Riyad Havalimanı Terminal 5, Medine Havalimanı Oteli ve Saudi Havayolları Catering Binası, Umman'da Maskat Havalimanı Pist ve Altyapı inşaatları bulunuyor. TAV İnşaat, havalimanlarının yanı sıra ileri teknoloji kullanımı gerektiren akıllı binalar da inşa ediyor. BAE'ye bağlı Dubai'de Marina-101 ve Damac Towers by Paramount; Fransa'nın başkenti Paris'te Charles de Gaulle Havalimanı'nda Aéroports de Paris Grubu Genel Müdürlük Binası, İstanbul'da ise Emaar Square projesi şirketin devam eden bina projeleri arasında yer alıyor. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER