Anasayfa >

Diğer Haberler >

150 yeni İstanbul!

150 yeni İstanbul!

27 Mayıs 2015 Çarşamba, 11:31:56
150 yeni İstanbul!
2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 70’inin şehirlerde yaşayacağını dile getiren BASF Sürdürülebilirlik Stratejileri Başkan Yardımcısı Dirk Voeste, “Gelecek 35 yıl sonra 2 milyar insan şehirlere yerleşecek. Bu 150 adet yeni İstanbul demek” şeklinde konuştu.

Sürdürülebilirlik kavramını ekonomik, çevresel ve sosyal sorumluluk kapsamında ele aldıklarını söyleyen, dünyanın önde gelen kimya şirketi BASF Sürdürülebilirlik Stratejileri Başkan Yardımcısı Dirk Voeste, dünyada artan şehir nüfusuna dikkat çekti. “2050 yılı itibariyle dünya nüfusunun yüzde 70’ten fazlası şehirlerde yaşayacak” diyen Voeste, “Yani şehirlerde yaşayan nüfusa 2050 yılında 2 milyar kişi daha eklenecek. Bu 150 adet yeni İstanbul demek. İnsanlar bu şehirlerde rahat yaşamalı. Biz de şehirlerin sürdürülebilir olması için çalışmalar yapıyoruz” dedi.

 

GELECEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

 

Sürdürülebilir Markalar Konferansı’nda konuşan Dirk Voeste, “Daha iyi bir şehir yaşamı için sürdürülebilir çözümler” konulu bir sunum yaptı. Dirk Voeste, “Asya’daki gibi mega şehirler ortaya çıkıyor. İnşaat, yerleşim ve binaların yıkılması, global enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ını ve sera gazı emisyonlarının ise yüzde 30’unu oluşturmakta. BASF olarak otomotiv, elektrik ve elektronik, inşaat, deri, tekstil, deterjan, temizlik, ilaç, kozmetik, hayvan yemi, tarım ve gıda sektörlerine verdiğimiz hizmet ile tüm ürün portföyünün sürdürülebilirlik etkisini sistematik bir şekilde incelemeye yönelik, yeni bir metodoloji olan ‘Sürdürülebilir Çözüm Yönetimi’ni geliştirdik. Sürekli kalabalıklaşan dünya nüfusunun talepleri, gezegenimize giderek daha fazla bir yük bindiriyor. Hâlihazırda dünyanın ürettiğinden fazlasını tüketiyoruz. Bu nedenle sürdürülebilirlik, geleceğimiz açısından son derece önemli. Daha sürdürülebilir bir kalkınma için ekonomik, çevresel ve sosyal ihtiyaçları dengelememiz gerekiyor. Bu farkındalık, daha sürdürülebilir çözümler geliştirme konusunda ortaklık yaptığımız müşterilerimiz ve paydaşlarımız arasında da artış gösteriyor. Sürdürülebilirlik, işimiz için giderek daha da önemli bir büyüme faktörü haline geliyor” dedi.

 

20 şirket Brezilya’da biraraya geldi

 

SÜRDÜRÜLEBİLİR bir hayat için birlikte çalışmak gerektiğinin altını çizen Dirk Voeste, “Brezilya’da küçük bir ev inşa ettik. 20 şirket tarafından yapıldı. Bu evle sürdürülebilirliği, enerji etkin evlerin yapılabileceğini göstererek sağladık. Mutfak, mobilya ve döşeme... Her şeyi farklı şirketlerle yaptık. 20 şirket yaptıklarını bu evde sergileme fırsatı buldu. Sürdürülebilir bir hayatı evlere nasıl entegre edeceğimizi göstermiş olduk. Bunu yaparken de birlikte çalıştık. Sürdürülebilir bir hayat için birlikte çalışmak çok önemli.”

 

Cirosu 74 milyar Euro’yu geçti

 

BASF olarak 150 yıldır kimya sektörü üzerine çalışmalar yaptıklarını anlatan Dirk Voeste, “113 bin çalışanımız ve 74 milyar Euro’luk yıllık satış rakamı ile dünyanın lider kimya şirketi unvanını taşıyoruz. Ekonomik başarıyı, sosyal sorumluluk ve çevre korumasıyla birleştirdik. Ar-Ge yatırımları ve buluşlarımız ile neredeyse tüm endüstriyel alanlarda faaliyet gösteren şirketlere ürün sağlıyoruz ve hayatı kolaylaştırıyoruz. Hergün 1 milyar insan ürünlerimizi kullanıyor” dedi.Hürriyet

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER