Anasayfa >

Diğer Haberler >

Beyoğlu’na bir kardeşte Çin’den!

Beyoğlu’na bir kardeşte Çin’den!

27 Mayıs 2015 Çarşamba, 10:53:48
Beyoğlu’na bir kardeşte Çin’den!
Beyoğlu Belediyesi ile Çin’in Sichuan eyaletine bağlı Çengdu şehri ile kardeş şehir ve işbirliği anlaşması imzaladı.

Kardeş şehir anlaşması ile ilgili değerlendirmede bulunan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan,“Çengdu, Çin’in parlayan şehirlerinden birisi . Beyoğlu da  Türkiye ve İstanbul’un en önde gelen ilçeleri arasında yer alıyor. İmzalanan işbirliğiyle iki şehir arasında, Kültür, Sanat, Eğitim ve Turizm alanında karşılıklı işbirlikleri gelişecek,” dedi.

 

 

Beyoğlu Belediyesi ile Çin’in Sichuan eyaletine bağlı Çengdu şehri arasında işbirliği protokolü imzalandı. Beyoğlu Belediye Başkanlık Binası’nda gerçekleşen törende işbirliği anlaşmasını Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Çengdu Belediye Başkan Yardımcısı Yonglin Fu imzaladı. İki  belediye protokolle, birbirlerinin deneyimlerinden yararlanırken özellikle kültür, ticaret ve eğitim alanlarında işbirliği yapacaklar.

 

 

TARİHİ BİNADA İLK RESMİ İMZA

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan törende yaptığı konuşmada Restore edilerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılan tarihi başkanlık binasında ilk resmi anlaşmayı imzaladıklarını ifade ederek, “Çin’i hayranlıkla izliyoruz. Dünyada ürünlerini pahalıya satan ülkeler Çin’den pek memnun değil ama Çin ucuza üreterek, refahın yoksul insanlara da yayılmasını sağlıyor,“ dedi.

 

İŞBİRLİKLERİMİZ ARTACAK

Demircan, iki şehir arasında imzalanan işbirliği anlaşmasıyla ilişkilerin daha da güçleneceğini belirterek, “Birbirimizin deneyimlerinden yararlanacağız. “ Çengdu, Çin’in parlayan şehirlerinden birisi. Beyoğlu da  Türkiye ve İstanbul’un en önde gelen ilçelerinden birisi. İmzalanan işbirliğiyle iki şehir arasında kültür, ticari ve eğitim alanlarında işbirlikleri gelişecek,” dedi.

 

 

İSTANBUL’A HAYRAN KALDIK

Çengdu Belediye Başkan Yardımcısı Yonglin Fu, Türkiye’ye ve İstanbul’a hayran kaldıklarını belirterek  işbirliği anlaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yonglin Fu, iki şehrin birbirinden yararlanacağı alanların mevcut olduğunu belirterek, “Bizim bölgede 113 müzemiz mevcut. Bu müzelerle ilgili deneyimlerimizi aktarabiliriz. Özellikle Türk Hava Yolları’nın şehrimize direk uçuş yapacak olması turizm alanındaki ilişkileri arttıracaktır. Üniversitelerarası işbirlikleri yapabiliriz” dedi.

 

 

OKMEYDANI FİLMİNDEN ETKİLENDİLER

Başkan Demircan, Yonglin Fu ve beraberindeki heyete Okmeydanı’nda yapılan kentsel dönüşüm projesi ile ilgili tanıtım filmini izletti. Yonglin Fu, yapılan çalışmalardan etkilendiğini vurgulayarak “ Biz yapmış olduğunuz Beyoğlu’nda ki dönüşüm ile ilgili teklifinizi değerlendireceğiz ve bunu şehrimizde ilgili kurumlarla paylaşacağız,“

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER