Anasayfa >

Diğer Haberler >

3.Köprü inşaatında son durum!

3.Köprü inşaatında son durum!

26 Mayıs 2015 Salı, 12:39:59
3.Köprü inşaatında son durum!
Tamamlandığında dünyanın en geniş asma köprüsü olacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde inşaat çalışmaları 24 saat devam ederken, eğik askı halatlarının montajı ve ana kablo optimizasyon çalışmaları sürüyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, her iki yakada yükselen betonarme kuleler deniz seviyesinden 304,5 metre yüksekliğe kadar ilerledi.İki yaka arasında mühendis ve işçilerin çalışacağı "kedi yolu" olarak da adlandırılan geçici yürüyüş yolu ve ana kablo yapımında kullanılacak iskele ve ankraj elemanlarının kurulumu ise devam ediyor. Kedi yolu ve ana kablonun yapımında kullanılacak kılavuz halatın çekimi ise tamamlandı.Toplam 59 dev tabliyeden oluşacak köprü zemini için Avrupa yakasında 4 ve Asya yakasında 3 olmak üzere toplam 7 çelik tabliye segmenti yerleştirildi. Tuzla ve Yalova'daki tesislerde yerli olarak imal edilen çelik tabliyelerde kaynaklı birleşim işlemleri de devam ediyor.Kule ve dağıtım semerlerinin döküm işleri İtalya'daki ilgili tesiste bitirilirken, tamamlayıcı işlemlerle test ve muayene prosedürleri devam ediyor.

 Ana kablo imalatları tamamlandı


Çelik tabliyelerin konulması işlemiyle birlikte köprüyü taşıyacak iki sistemden biri olan eğik askı halatlarının da montaj işlemine başlandı. Toplam ağırlığı 8.787 ton olan 176 adet eğik askı halatlarının uzunlukları 154 ile 597 metre arasında değişiyor.Köprünün yapımında kullanılacak 13 bin tonluk ana kabloya ait malzemelerin imalatı ise Güney Kore'de alanında uzmanlaşmış bir fabrikada yaklaşık bir senede tamamlandı. Kablolar Avrupa yakası şantiyesindeki geçici depolama alanına yerleştirildi. Ana kablo yapımında kullanılacak olan vinç ve makara sisteminin kurulumuysa devam ediyor.

Raylı taşımacılık yapılan en uzun asma köprü olacakBu yıl 29 ekimde devreye alınacağı belirtilen 3. köprüdeki çalışmalar yurt içi ve yurt dışındaki mimar ve mühendisler tarafından da ilgiyle takip ediliyor. İlklerin köprüsü olacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 59 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş, bin 408 metrelik ana açıklığıyla da üzerinde raylı sistem bulunan dünyanın en uzun asma köprüsü olacak.Köprünün bir başka ilki ise 322 metreyi aşan yüksekliğiyle dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olması. Köprü 8 şerit araç yolu ve 2 hat demiryoluyla İstanbul'un trafik yükünü hafifletecek.Köprü üzerindeki raylı sistem, Edirne'den İzmit'e kadar yolcu taşıyacak. Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı da birbirine bağlanacak.

Tasarım Virlogeux tarafından yapıldı


Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü, "Yap, işlet, devret" modeliyle gerçekleştiriliyor. 4,5 milyar TL yatırım bedeline sahip projenin yapım dahil işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş-Astaldi JV tarafından yapılacak ve bu sürenin sonunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devredilecek.Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında İstanbul Boğazı üzerinde yapılacak 3. köprünün konsept tasarımı yapı mühendisi "Fransız köprü üstadı" olarak nitelendirilen Michel Virlogeux ile İsviçreli T-Engineering firması tarafından ortak geliştirildi.

TEM rahatlayacak

Odayeri - İkitelli ve Paşaköy - Çamlık bağlantı yolları, hem otoyolun İstanbul'un şehir içi ile bağlantılarını sağlayacak hem de TEM Otoyolu'ndaki yoğun trafiği rahatlatacak. Araçlar hem kesintisiz bir şekilde transit geçiş yapabilecek hem de İstanbul'un şehir içindeki ve mevcut boğaz köprülerindeki trafiği azalmış olacak. Böylece, önemli ölçüde yakıt tasarrufu da sağlanacak.Yük taşıyan araçların ulaşım kısıtlamasının ortadan kalkmasıyla, ithalat ve ihracattaki zaman maliyeti özellikle de navlun giderleri düşecek. AA


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER