Anasayfa >

Diğer Haberler >

ICBC: Tekstilbank Avrasyalı olma stratejilerini izleyecek!

ICBC: Tekstilbank Avrasyalı olma stratejilerini izleyecek!

26 Mayıs 2015 Salı, 11:10:59
ICBC: Tekstilbank Avrasyalı olma stratejilerini izleyecek!
İstanbul, 26 Mayıs (DHA) - Çin merkezli Industrial and Commercial Bank of China Limited (ICBC) Yönetim Kurulu Başkanı Jiang Jianging, "Satın alma işlemi gerçekleştikten sonra, Tekstilbank, yerel koşullara dayalı, Çin sermayelerine odaklı, etrafındaki bölgelerle yakın işbirliği içinde ve Avrasyalı olma stratejilerini izleyecek" dedi.

ICBC'nin Tekstilbank'ın yüzde 75.5'ini satın alma işleminin tamamlanmasının ardından düzenlenen törene, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolusu Gu Jingqi, Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Su Gaochao, ICBC Yönetim Kurulu Başkanı Jiang Jianging, ICBC Tekstilbank Yönetim Kurulu Başkanı Xu Keen, ICBC Tekstilbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Gao Xiangyang, GSD Holding Başkanı Turgut Yılmaz, GSD Holding Genel Müdürü Murat Atım, Mesut Yılmaz, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Albayrak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdürrahim Albayrak, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Tamek Holding CEO'su Metin Gürbilek, Mastercard Genel Müdürü Mete Güney, Gübretaş Genel Müdürü Şükrü Kutlu, Türkiye Tarım Kredi Kooperastifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi, Türk-Çin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yavuz Onay katıldı.

 

 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan törendeki konuşmasında, "Türkiye ile Çin arasındaki ticaret hacmi de hızla arttı ve artıyor. Her ne kadar açık çok büyükse de, Türkiye'nin aleyhine ciddi bir ticaret açığı olsa da, Çin yine de bizim önemli bir ticaret ortağımız" dedi,

 

 

Babacan: Bundan sonraki adım, bir Türk bankasının Çin'de faaliyete başlaması

 

 

Çin firmalarının Türkiye'de yapacağı taahhüt işleri açısından kurulu bir bankanın olmasının ayrı fırsat ve imkanlar sunacağına işaret eden Babacan, "Bundan sonraki adım, bir Türk bankasının Çin'de lisans alıp, Çin'de faaliyete başlaması. İlgilenen bir kaç bankanın olduğunu ben biliyorum. Umarım ki o bankaların iş planı netleşir, Çin otoriteleri o bankaların orada faaliyet gösterebilmesi için gerekli anlayışı ve kolaylığı gösterir ve böyle ülkelerimiz arasındaki ilişki yapısına kalıcı sağlam kurumları da karşılıklı olarak eklemiş oluruz" diye ekledi,

 

 

Jiang Jianging da törende yaptığı konuşmada ICBC'nin Tekstil Bankası'nın hisselerini satın almasının, globalleşme stratejisinin yanında, Çin ve Türkiye arasındaki finansal hizmetlerin ve iki ülkenin ekonomik gelişiminin canlandırılmasına da yardımcı olacağını vurguladı ve ekledi:

 

 

Jianging: Çin yuanı işlemleri için gereken koşullar oluşturulacak

 

 

"Çin ile ticaret yapmak için finansal hizmetler ve yurtdışı Çin yuanı renminbi (CNY) işlemleri için gereken koşulların oluşturulması için yapılan çalışmalar hızlandırılacak."

 

 

ICBC'nin globalleşme stratejisini izleyerek dünyanın 43 ülkesinde, 400 yurtdışı kurum tarafından oluşturulan küresel ağa sahip olduğunun altını çizen Jiang Jianging, "Ayrıca Afrika'nın en büyük bankası olan Güney Afrika Standart Bank Grubu'nun yüzde 20 hissesini alarak 20 Afrika ülkesine girdi" dedi.

 

 

"Biz Tekstilbank'ı Türkiye'de belli bir pazar payı ve etkisine, kârlılığa, verimli işletmeye, gelişmiş risk yönetimine, ileri bir teknolojik yönetime sahip olan bir yerel bankaya dönüştürebileceğimize inanıyoruz" diyen Jianging şöyle devam etti:

 

 

Jianging: Bir Türk atasözü der ki, ‘Her şeyin yenisi, dostun eskisi makbuldür'

 

 

"Bir Türk atasözü der ki, ‘Her şeyin yenisi, dostun eskisi makbuldür'. Eski İpek Yolu 2000 yıllık Çin-Türkiye ekonomik işbirliği ve kalkınmalarına tanıklık etti. 2013 yılında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ‘İpek Yolu Ekonomik Kuşak' stratejisini dile getirerek, yeni dönemdeki Asya ile Avrupa işbirliklerine gereken itici gücü sundu. Bu öneri Türkiye ve dahil olan diğer ilgili ülkelerde olumlu karşılandı. 2015 Nisan ayında Türkiye, Asya Altyapı Yatırım Bankası kurucu üyesi oldu. İki ülkenin altyapı alanında daha büyük işbirlikleri ve fırsatları ortaya çıkacaktır. Bu bağlamda Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik ve finansal işbirliğinin giderek daha yakın olmasını dilerim. Yeni satın alınan Tekstilbank'ın, tarihi fırsatları yakalayıp Türkiye ekonomik kalkınmasına ve ikili ticari gelişmeye hizmet sunacağı süreçte, sağlıklı ve sürdürebilirlik içinde gelişmesini, Çin ile Türkiye arasında yeni bir finansal dostluk köprüsünü oluşturmasını dilerim."

 

 

Yu Hongyang: İpek Yolu 2 bin yıl önce Türkiye ve Çin'i birbirine bağladı

 

 

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang da konuşmasında, "İpek Yolu 2 bin yıl önce Türkiye ve Çin'i birbirine bağlamış, iki ülkenin halkları da alışverişler aracılığı ile derin bir dostluk kurdu" dedi ve ökledi:

 

 

"Yeni yüzyıla girmemizle birlikte özellikle 2010 yılında, iki devletin stratejik ortaklık kurmalarından sonra iki ülkenin ilişkileri hızlıca gelişmektedir. Çin, Türkiye'nin üçüncü en büyük ticaret ortağı ve ikinci en büyük ithalat kaynağıdır. ICBC 'nin Tekstilbank'ı başarıyla satın alması iki ülke arasındaki finansal işbirliğinin önemli bir kilometre taşıdır. Bu yatırım aynı zamanda Çin'den Türkiye'ye tek seferde yapılan en büyük yatırımdır."

 

 

ICBC ile 6 işbirliği niyet anlaşması

 

 

Tören sırasında, ICBC'nin Türk iş dünyasının önde gelen şirketleriyle yaptığı 6 İşbirliği Niyet Anlaşması'nın kurum yetkilileriyle karşılıklı teslimi gerçekleştirildi.

 

 

Buna göre;

ICBC Proje Finansman Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Liu Jianchang ve Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı,

 

 

ICBC Proje Finansman Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Liu Jianchang ve Limak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir,

ICBC Finansal Leasing CEO'su Cong Lin ve Türk Hava Yolları CFO'su Coşkun Kılıç,

ICBC Türkiye Genel Müdürü Gao Xiangyang ve Park Holding A.Ş.Board Member Orhan Yüksel ve Ciner Holding CEO'su Kenan Tekdağ,

 

 

ICBC Türkiye Genel Müdürü Gao Xiangyang ve Arkas Holding A.Ş. CFO'su Horace Dumitrescu,

 

 

ICBC Türkiye Genel Müdürü Gao Xiangyang ve Elektrik Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mete Bülgün ile İşbirliği Niyet Anlaşmaları'nı karşılıklı teslimini gerçekleştirdi.  DHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER