Anasayfa >

Diğer Haberler >

TOKİ’nin ilk “Yerel Mimari Uygulama Projesi” tamamlandı!

TOKİ’nin ilk “Yerel Mimari Uygulama Projesi” tamamlandı!

25 Mayıs 2015 Pazartesi, 11:39:53
TOKİ’nin ilk “Yerel Mimari Uygulama Projesi” tamamlandı!
Şehirlerin yerel dokusunu sosyal konut üretimlerine yansıtma hedefiyle TOKİ tarafından “Yerel Mimari Uygulama” adıyla geliştirilen projelerin ilki tamamladı.

 

TOKİ Başkanı M.Ergün Turan, Ürgüp Sosyal Konutları’nın tanıtımı amacıyla Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde 23 Mayıs 2015 tarihinde düzenlediği basın toplantısında, TOKİ Yerel Mimari Uygulama konsepti ve projeleri hakkında bilgi verdi.

 

Anadolu’da, iklim, kültürel, coğrafi ve mimari dokunun yakın bölgelerde dahi farklılık gösterebildiğine işaret eden Turan, bu zenginliği değerlendirip, alt ve orta gelir grubu sosyal konut projelerinde mimari yaklaşımlara çeşitlilik kazandırmaya başladıklarını söyledi.

 

Turan şöyle konuştu:

 

“Kadim bir coğrafyada büyük bir geleneğin mirasçılarıyız. Mimari alanda bu geleneğin yeniden yorumlanması ihtiyacı açıktır. Artık yeni konutlar inşa ederken, sadece binalar inşa etmiyoruz; bir medeniyet algısını,  geleneği ve yerel olanı yansıtmak istiyoruz.  Yöresel dokudan aldığımız ilhamla, mimari yaklaşımlara çeşitlilik kazandırıyoruz. Tarih ve coğrafyamızın bize sunduğu mimari zenginliği ‘TOKİ Yerel Mimari Uygulama’ adıyla projelendirdik. Çalışmalarımızda, modern mimari ile yöresel mimarinin buluştuğu çeşitliliği gözetiyoruz. Bu sayede, şehirlerimizi yerel değerleriyle geleceğe taşıyoruz. Nevşehir Ürgüp’te 923 konuttan oluşan ve 3’er katlı olarak inşa edilen sosyal konut alanı, yerel mimari konsept ile tamamlanmış ilk projemizdir. ”

 

“17 şehirde, 19 ayrı projede, 10 bin yeni konutu, Yerel Mimari Uygulama konseptiyle projelendirdik.”

 

Turan, ilk aşamada 17 ilde, şehirlerin her birinin kendi dokusuna özel “pilot projeler” geliştirdiklerini belirterek, bu sayede yaklaşık 10 bin yeni konutun yerel mimari uygulama anlayışı ile projelendirdiklerini açıkladı. TOKİ Başkanı M.Ergün Turan “Her kente ayrı tasarım” olarak tanımladıkları çalışmaları, Türkiye’nin tüm illerine genişletmekte olduklarını da vurguladı.

 

111 bin m2’lik alana kurulu olan Nevşehir Ürgüp Sosyal Konutları, 75 m2 ile 123 m2 arasında 2+1 ve 3+1 planda üretildi. Çevre ve peyzaj düzenlemesi kapsamlı olarak projelendirilen konut bölgesinde, 36 bin m2 çim alan, 1645 adet geniş yapraklı ve ibreli fidan ile 1550 adet çalı dikimi yapıldı.

 

Nevşehir Ürgüp Sosyal Konutları, 393 TL’den başlayan taksitler ve 120 ay - 180 ay arasında değişen vadelerle satışa sunuldu; konut sahipleri ile satış sözleşmeleri tamamlandı.

 

TOKİ Yerel Mimari Uygulama Projeleri

 

Sosyal konut mimarilerinin “kendi yöresinden, kendi yaşantısından izler taşıması” yaklaşımıyla geliştiren TOKİ Yerel Mimari Uygulama projelerinde, şehirlerin iklim ve coğrafi yapısının yanı sıra, başta Selçuklu ve Osmanlı olmak üzere, Anadolu medeniyetlerinin izleri taşıyan kültürel mirastan izler yansıtılıyor. Yerel mimari uygulamalar, ilk aşamada 17 şehirde, 19 ayrı projede hayata geçiriliyor.

 

Adıyaman Çelikhan, 252 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

Bursa İznik,  165 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

Bursa Osmangazi/Yunuseli Mahallesi, 452 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

Çankırı Merkez, 482 Adet Konut ve ve Sosyal Donatı alanları

Çorum Alaca, 220 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

İstanbul Başakşehir/Kayabaşı, 448 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

Karaman Organize Sanayi Bölgesi Çalışanları Toplu Konut Projesi, 428 Adet Konut ve 32 Derslikli İlköğretim Okulu

Kars Sarıkamış,  308 Adet Konut

Kocaeli Dilovası, 915 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

Manisa Akgedik, 1000 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

Mardin Merkez, kentsel dönüşüm Projesi 375 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

Muğla Merkez, Emirbeyazıt Mahallesi 900 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

Nevşehir Ürgüp, 923 Konut

Niğde Ulukışla, 425 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

Sivas Şarkışla, 212 Adet Konut ve 1 Adet Ticaret Merkezi

Şanlıurfa Maşuk, 1500 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

Yozgat Boğazlıyan, Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 285 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

Yozgat Saraykent, 86 Adet Konut ve 1 Adet Ticaret Merkezi

Zonguldak Gökçebey, 394 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER