Anasayfa >

Diğer Haberler >

Emlak Vergisi ödemesinde 1 Haziran Pazartesi son gün!

Emlak Vergisi ödemesinde 1 Haziran Pazartesi son gün!

25 Mayıs 2015 Pazartesi, 10:33:48
Emlak Vergisi ödemesinde 1 Haziran Pazartesi son gün!
Emlak Vergisi ödemesinde 1 Haziran Pazartesi günü son gün…

Ülkemizin en önemli yatırım aracı olan emlakta 2015 vergileri el yakacak düzeyde artırıldı. Emlak alımlarında her yıl rekorlar egale edilse de yeniden değerleme oranlarındaki artışlar emlak sektöründe alıcıyı bir kez daha düşünmeye zorlar hale geliyor. Emlak vergisi geçen yıla oranla yüzde 5 oranında artış gösterdi. Yeni büyükşehir statüsüne kavuşan iller ise 2 katı vergi ödeyecek.

 

Emlak vergisinde ciddi oranda ve sürekli yapılan bu artışların vatandaşı olumsuz etkileyeceğini ve emlak yatırımının cazibesi konusunda alıcıyı bir kez daha düşünmeye sevk edeceğini belirten Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun şunları söyledi: “Emlak değerlerinde 2014 yılında yüzde 3,94 olarak açıklanan yeniden değerleme oranı 2015 yılı için yüzde 5 olacak. Örneğin, emlak vergi değeri 120.000 TL olan bir evin 2015 için esas olan değeri 126.066 TL olacak. Bu nedenle vergisi de geçen yıla oranla yüzde 5 oranında artış gösterecek. Her yıl Mayıs ve Kasım aylarında 2 taksit halinde belediyelere ödenen emlak vergileri yatırımın cazibesini zorlar hale geliyor. Alımı teşvik eden devletin, bu konuda ılımlı davranması ve koşan sektördeki rüzgarı demoralize edici, genel ekonomik politika ve çelişen uygulamalarla kesmemesi gerekir.”

 

 

 

 

Yeni Büyükşehir Olan İller 2 Katı Vergi Ödeyecek

Büyükşehir statüsüne sahip illerde yaşayanlar diğer illerin iki katı oranında emlak vergisi ödüyor. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, yeni büyükşehir statüsüne kavuşan illerde yaşayanların bundan böyle iki katı vergi ödeyeceklerini hatırlatarak şöyle devam etti: “Bu yıl emlak vergilerinden en fazla etkilenecek olanlar ise büyükşehir statüsüne kavuşan yeni iller. Türkiye’de geçtiğimiz yıl içinde büyükşehir statüsüne kavuşan yaklaşık 15 ilde yaşayanlar bu güne kadar konutlar için yüzde 0,1, işyerleri için yüzde 0,2, arsa ve araziler için yüzde 0,3 oranında emlak vergisi öderken bundan böyle tam iki katı vergi ödeyecek. Büyükşehir statüsüne kavuşan bu iller bu yıl konutlar için yüzde 0,2, işyerleri için yüzde 0,4, arsa ve araziler için yüzde 0,6 oranında emlak vergisi ile karşı karşıya kalacak. Emlak vergisi ilk taksidinin son ödeme tarihi ise 01.06.2015. Bu yeni uygulama özellikle de yeni kalkınmakta olan bu illerimizi olumsuz yönde etkileyecektir.”

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER