Anasayfa >

Diğer Haberler >

Türkiye’nin hizmet ihracatı 50,3 milyar dolara ulaştı!

Türkiye’nin hizmet ihracatı 50,3 milyar dolara ulaştı!

25 Mayıs 2015 Pazartesi, 09:23:58
Türkiye’nin hizmet ihracatı 50,3 milyar dolara ulaştı!
Türkiye’nin hizmet ihracatı 50,3 milyar dolara ulaştı...

Türkiye’nin hizmet ihracatı 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 8 artarak 50,3 milyar dolara ulaştı. Turizm, ulaşım, eğitim, sağlık, bilişim, yurtdışı müteahhitlik faaliyetleri gibi farklı sektörlerde üretilen hizmetlerin ihracatının geliştirilmesi ve 2023 yılı için belirlenen 150 milyar dolarlık hedefe ulaşılabilmesi amacıyla Ekonomi Bakanlığı tarafından ‘Hizmet İhracatı Stratejisi Çalıştayı’ düzenlendi. Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) organizasyonuyla 23-24 Mayıs tarihlerinde İzmir Kaya Thermal&Convention Otel’de gerçekleştirilen toplantı, hizmet sektörünün farklı taraflarını buluşturdu.

 

Hizmet sektörlerinde yaratılan ihracat, dünya genelinde 4,9 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaştı. Türkiye, 2014 yılında rekor seviyeye yükselen 50,3 milyar dolarlık hizmet ihracatı ile dünyada 27’inci sırada yer alıyor. Hizmet ihracatına ivme kazandıracak ve 2023 yılında 150 milyar dolara ulaşmasını sağlayacak stratejiler için çalışmalar hızlandırıldı.

 

T.C. Ekonomi Bakanlığı Hizmet İhracatı Stratejisi Çalıştayı’na; Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, Türkiye İhracatçı Birlikleri (TİM) Denetim Kurulu Üyesi ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği Başkanı (TET) Fatih Kemal Ebiçlioğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile kamu ve özel sektör temsilcileri katıldı. 

 

Çalıştay, Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Başkan Yardımcısı Dr. Güven Uçkan’ın açılış konuşması ile başladı. Hizmet ihracatının müstakil bir birlik haline gelmesi ve geliştirecek stratejilerin belirlenmesi için çok önemli bir toplantı olduğunu dile getiren Dr. Güven Uçkan, Çalıştay’ın bu açıdan verimli sonuçlar ortaya koyacağını söyledi.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Denetim Kurulu Üyesi ve EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, hizmet ihracatının son yıllarda TİM gündeminde öne çıkan konulardan biri olduğunu belirterek, hizmet ihracatçı birliğinin kurulması yönünde önemli bir buluşma olduğunu vurguladı.

 

Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım ise hizmet ihracatının Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine büyük bir katkı sağlayacağına dikkat çekti. Adnan Yıldırım, “2014 yılında 50,3 milyar dolara ulaşan hizmet ihracatı için 2023 yılında 150 milyar dolarlık ihracat hedefi belirledik. Bu hedefe ancak hizmet ihracatına özgü bir strateji ile ulaşabiliriz. Hizmet İhracatı Stratejisi Çalıştayı, bu yolda en kritik çalışmalardan biri olacaktır” dedi. Yıldırım, hızla büyüyen dünya hizmet ihracatında ülkemizin payını artırmak amacıyla yürütülen çalışmalar konusunda da bilgiler verdi ve hizmet ihracatının serbest dolaşımını sağlayan müzakereleri yürüttüklerini ifade etti.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da toplantıya katıldı ve hizmet ihracatının önemi konusunda açıklamalarda bulundu. Ekonominin temelinin üretim, ihracat ve istihdama dayandığını belirten Veysel Eroğlu, şunları söyledi: “Hizmet ihracatı özellikle istihdam yaratma bakımından büyük önem taşıyor. Şubat ayında hizmet sektöründe 13 milyonluk bir istihdam gerçekleşti. Doğru adımlar atıldığı takdirde 2023 yılından çok daha önce 150 milyar dolar hedefine ulaşılacağına inanıyorum. Hizmet İhracatı Strateji Çalıştayı’nın düzenlendiği İzmir, hizmet ihracatı açısından büyük bir potansiyel taşıyor. İzmir’i üretim ve ihracat üssü haline getirmek istiyoruz.”

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER