Anasayfa >

Diğer Haberler >

Mayıs’ta inşaata güven arttı!

Mayıs’ta inşaata güven arttı!

22 Mayıs 2015 Cuma, 10:28:19
Mayıs’ta inşaata güven arttı!
Hizmet sektörü güven endeksi mayısta yüzde 0,1, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,4 ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,9 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı.

Buna göre, nisanda 100,6 olan hizmet sektörü güven endeksi, mayısta 100,69 değerine yükseldi.

Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış, son üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Hizmet sektöründe geçen aya göre iş durumu endeksi yüzde 0,6 azalırken, hizmetlere olan talep endeksi yüzde 0,5, hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 0,4 arttı.

Perakendede güven endeksi

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,4 artarak 103,26 değerine çıktı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükseliş, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Perakende ticaret sektöründe geçen aya göre; iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 1,7 azalırken, mevcut mal stok seviyesi yüzde 1,8 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 3,9 arttı.

İnşaat sektörü güven endeksi

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,9 arttı. Geçen ay 81,04 olan inşaat sektörü güven endeksi, mayısta 83,4 değerine yükseldi.

İnşaat sektörü güven endeksindeki bu artış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe geçen aya göre toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 2,4, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 3,6 arttı. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER