Anasayfa >

Diğer Haberler >

Fikirtepe'ye rakip iki şehir projesi başlıyor!

Fikirtepe'ye rakip iki şehir projesi başlıyor!

21 Mayıs 2015 Perşembe, 09:28:29
Fikirtepeye rakip iki şehir projesi başlıyor!
Fikirtepe Kentsel Dönüşümünün rakibi 3.havalimanı civarına yapılması planlanan yeni şehir kurma projesi başlıyor!

Yeni şehir kurma projeleri muhtemelen hükümete yakın firmalara ihale edilecek. Bu müteahhitlerin zarar etmemesi için şehir merkezlerinde yapılan kentsel dönüşüm projeleri bilinçli bir şekilde engelleniyor mu ? Bilinçli bir şekilde çözdürülmeyen Fikirtepe Kentsel Dönüşümü'nün rakipleri ortaya çıkmaya başladı mı? Fikirtepe de emsal düşürülecek mi ? Fikirtepelilerin mağduriyeti daha mı fazla artacak? İşte detaylar…

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, basit bir protokol değişikliğiyle İstanbul’un Avrupa yakasını üç parçaya ayırıp, 385 milyon metrekare büyüklüğünde “rezerv alan” oluşturarak bütün imar yetkisini üzerine alıyor. “Yeni Şehir Projesi” olarak pazarlanan, Bakırköy’ün batı ucundan başlayıp, Terkos Gölü’nün doğusundan Karadeniz’e kadar uzanan ve Üçüncü Havalimanı Projesi alanını da kapsayan 385 milyon metrekarelik alan 2012 yılında, 6306 sayılı Kanun kapsamında “Rezerv Yapı Alanı” ilan edilmişti.

 

Söz konusu alan Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bakırköy, Başakşehir, Esenler, Eyüp, Küçükçekmece ilçelerinin sınırları içinde yer alıyor. ‘Çevre Planı’ paramparça “Rezerv Yapı Alanları” da plan yapma yetkisini elinde bulunduran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın istediği imar düzenlemesi için, Kadir Topbaş’ın belediye başkanlığı döneminde yapılan “100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı”nda değişiklik yapılması gerekiyordu. Bunun için geçtiğimiz şubat ayında Bakanlık ile Büyükşehir Belediyesi arasında bir protokol yapıldı.

 

Bölge ile ilgili Çevre Düzeni Planı’nda değişiklikleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve onun kuruluşu olan BİMTAŞ yapacaktı. Bakanlık ve İBB arasında “Kurumsal İşbirliği Protokolü” hazırlandı ve İBB Meclisi’nin onayından şubat ayında geçti. Ancak Bakanlık, İBB’nin imar yetkilerini budayan bu protokolü beğenmedi.

 

Hazırlanan yeni bir protokol İBB’ye dayatıldı. İBB’ye talimat verebilecek Yeni protokolü imzalaması için Kadir Topbaş’a yetki verilmesiyle ilgili teklif 15 Mayıs Cuma günü İBB Meclis gündemine alındı. Adı her ne kadar “Kurumsal İşbirliği Protokolü” olsa da, İBB’ye dayatılan adeta bir “Sevr Antlaşması”. İBB’yi bir müdürlük konumuna indiren EK-4. madde olayın içyüzünü özetliyor. Madde aynen şöyle; “Bakanlığın gerekli görmesi halinde ve her aşamada, teslim edilen planlarda İBB’ye değişiklik yaptırma hakkı saklıdır. Bununla birlikte İBB tarafından hazırlanacak planlarda, planların kademeli birlikteliği ilkesi gözetilerek her aşamada planların birbiriyle uyumunun sağlanması zorunludur.” Belediyeden bakanlığa Bakan İdris Güllüce, 2004 belediye seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olmuştu. Son ana kadar Topbaş ile çekişen Güllüce kaybetmiş, Topbaş aday gösterilmişti.

 

Siyasi kulislerde İBB’yi Topbaş ve Güllüce’nin birlikte yöneteceği, bunun için Güllüce’nin meclis üyesi seçtirileceği, Topbaş’ın yardımcısı olacağı iddiaları ortaya atılmıştı. İddia edildiği gibi de oldu. Yasaya göre Büyükşehir Belediyeleri’nde 'Belediye Başkan Yardımcılığı' görevi olmadığı için, meclis üyesi seçilen Güllüce için 'Belediye Başkanvekili' unvanı makam haline getirildi. ‘Fiili’ ve ‘resmi’ başkanlar.

 

Ancak Belediyedeki “iki başlılık”, özellikle bürokrasi üzerinde ciddi sıkıntılar yaratmış, Güllüce için 'fiili başkan', Topbaş için 'resmi başkan' şeklindeki ifadeler rahatsızlık yaratmıştı. Başkanı Topbaş’ın yurtdışında olduğu bir sırada, Güllüce’nin Göztepe Parkı’na cami yapılması ve 3. Boğaz Köprüsü ile ilgili Belediye Meclisi kararlarını onaylaması ikili arasında ciddi sorun yarattığı iddia edilmişti. Bu olayın ardından Topbaş, 8 Kasım 2005 tarihinde Güllüce’nin 'Belediye Başkanvekili' unvanını kaldırdı. Güllüce, fiili olarak yürüttüğü iddia edilen belediye başkanlığını 18 ay sürdürebilmişti.

 

 O dönemde Topbaş, basına yansıyan açıklamasında, “Artık tüm dosyalar benden geçecek. Yeni bir sayfa açıyoruz” demişti. Güllüce’nin makam odasının kapısındaki “Belediye Başkanvekili” yazılı tabelası indirilmiş yerine, 'Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkanvekili' tabelası asılmıştı. CHP: İBB Meclisi baypas ediliyor CHP’nin ret oyu verdiği teklif AKP’lilerin oylarıyla kabul edildi. İBB, kendi hazırlamış olduğu “Çevre Düzeni Planı”nı, Bakanlığın istediği şekilde Bakan Güllüce’ye sunacak. Beğenmezse, birçok kez değiştirilmesini de isteyebilecek. CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban “Madem yetkiyi Bakanlığa devrettik, planları da yapsınlar. Anlaşılan teknik kapasiteleri yok, planları İBB’ye yaptırıyorlar. O zaman İBB Meclisi baypas ediliyor” dedi. Yurt Gazetesi

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER