Anasayfa >

Diğer Haberler >

Enerji tasarrufunda 1.5 puanlık vergi indirimi hangi avantajları sağlayacak?

Enerji tasarrufunda 1.5 puanlık vergi indirimi hangi avantajları sağlayacak?

20 Mayıs 2015 Çarşamba, 15:06:33
Enerji tasarrufunda 1.5 puanlık vergi indirimi hangi avantajları sağlayacak?
Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği (ETADER), enerji tasarrufunu artırmak amacıyla “A+ tasarruflu” ürünlere getirilen 1.5 puanlık vergi indirimini değerlendiriyor.

Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği (ETADER) Başkanı Zafer Yavuztürk: “Tasarruflu ürünlere getirilen vergi avantajı enerji tasarrufu için büyük bir adım ama alınan tedbirler ve kararlar yeterli değil. Enerjinin bilinçli kullanımı kararlılıkla teşvik edilmeli; tüm devlet kurumları bu konuda seferber olmalı…”

 

Türkiye’de enerji ve ısı tasarrufu bilincini artırmak ve bu amaçla kamu yararına etkinlik göstermek üzere kurulan Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği (ETADER), geçtiğimiz günlerde hükümet tarafından alınan enerji tasarruflu ürünlerde vergi avantajı kararını değerlendirdi. ETADER Başkanı Zafer Yavuztürk; “Hükümetin aldığı akıllı buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, klima ve bulaşık makinesi gibi enerji verimliliği yüksek A+ ürünlerde yüzde 1.5 oranında vergi indirimine gidilmesi kararı ülkemiz adına enerji tasarrufu konusunda atılan büyük bir adım. Tüketicileri enerji tasarruflu ürünler kullanmaya ve üreticileri bu tür ürünlere yatırım yapmaya teşvik eden bu karar oldukça sevindirici ancak bu tür önlemler yeterli değil.

 

 

Türkiye her yıl 60 milyar dolar doğalgaz ithal ediyor ve tüketimin artması her yıl dışa bağımlılığı artırıyor. Milli servetin ve tüketicilerin korunması için enerji tasarrufu önlemlerinin önemi artıyor. Ülkemizde enerji tasarrufu konusu milli bir mesele haline getirilmeli. Enerjinin bilinçli kullanımı ilgili devlet kademeleri ve sivil toplum örgütleri tarafından kararlılıkla desteklenmeli. Türkiye, OECD ülkelerinin iki katı enerji harcıyor. Oysa Türkiye’nin enerji tasarruf potansiyeli yüzde 30, bu da aslında ülkemizin her yıl ne kadar büyük bir milli serveti boşa harcadığını ortaya koyuyor. Alınan vergi indirimi kararını enerji tasarrufuna yönelik kararlı ve etkili önlemler ve kanunlar izlemeli” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER