Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul’da bu ilçeye 5 ayrı metro hattı geliyor!

İstanbul’da bu ilçeye 5 ayrı metro hattı geliyor!

15 Mayıs 2015 Cuma, 17:06:30
İstanbul’da bu ilçeye 5 ayrı metro hattı geliyor!
Arnavutköy ilçesindeki tamamlanan yatırımları hizmete alan ve Eski Edirne Asfaltı’nın yenilenmesi çalışmasını başlatan Kadir Topbaş, Arnavutköy’e 4 ayrı raylı sitsem hattı getireceklerini, Topkapı-Habipler Tramvayı’nı da metroya dönüştüreceklerini söyledi.


Arnavutköy ilçesinde yapımı tamamlanan yatırımların toplu açılış töreni ile Eski Edirne Asfaltı Yolu’nun temel atma töreni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, Arnavutköy Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.


Törene katılan vatandaşlara hitap eden Başkan Kadir Topbaş 11 yılda İstanbul’a 68,5 milyar lira, Arnavutköy’e 1 milyar 853 milyon lira yatırım yaptıklarını belirterek, bu yıl da 12,5 milyar lira yatırım yapacaklarını söyledi. “Hamdolsun kasamızda paramız var ve devlete zamanı gelen bir kuruş borcumuz yok. Yönetimde istikrar olmasaydı bu yatırımlar olmazdı. Bunu tercihinizle sizler sağladınız” diyen Başkan Topbaş, Türkiye genelindeki bütün yatırımların yüzde 24’ünü İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak tek başına kendilerinin yaptığına dikkat çekti.


Sultançiftliği Tramvayı metroya dönüşüyor
İstanbul’un 15 milyon nüfusuyla dünyanın 130 ülkesinden, ekonomisiyle de 117 ülkesinden daha büyük bir şehir olduğunun altını çizen Kadir Topbaş, Arnavutköy’e 2005 yılında doğalgaz getirdiklerini, ilçeye ulaşmak için dünya standartlarında yeni yollar yaptıklarını hatırlattı. Topkapı-Sultançiftliği Tramvayı’nın Arnavutköy’e kadar uzatılmasının istendiğini ifade eden Topbaş, “Ancak dedik ki nüfus artıyor, Arnavutköy’e metro gerekiyor. Metro yapalım ki gelecekte ulaşım sorunu bir daha konuşulmasın. Bize güvendiniz, Kadir Abi dediniz. Kadir Abi olarak size hizmetin gururunu yaşamaktayız. Biz sözümüzü tutarız, sözümüzü asla yerde bırakmayız.” diye konuştu.


Arnavutköy’e 5 ayrı metro hattı…
Otobüslerde yaşanan sıkıntıyı bildiğini, alınması için talimat verdiği 400 tane yeni otobüsten Arnavutköy’e de göndererek sefer sayılarını arttıracaklarını anlatan Topbaş, yeni planladıkları 4 metro hattının da Arnavuktöy’den geçeceğini müjdeleyerek, şöyle konuştu; “Ayrıca sıkıntılı olan o tramvayı da kaldırarak metroya çevireceğiz. 17 kilometrelik Vezneciler - Sultangazi Metro Hattı ile 33 kilometrelik Halkalı - Arnavutköy - 3. Havalimanı Raylı Sistem Hattı, 32 kilometrelik Gayrettepe - Kemerburgaz - 3. Havalimanı Raylı Sistem Hattı, 33 kilometrelik Halkalı - Bahçeşehir - Çatalca Raylı Sistem Hattı ve15 kilometrelik Sultangazi - Habibler - Arnavutköy Raylı Sistem Hattı tamamlandığında isterseniz Beyazıt’a, Taksim’e, Marmaray ile karşıya hızlı ve konforlu gidebileceksiniz.”


Metro yatırımları AYB kredisiyle daha da hızlanacak
Devletin kendilerine tanıdığı borçlanma hakkının yüzde 38’ini kullandıklarına dikkat çeken Topbaş, “Arkadaşlarıma metro yatırımlarında daha hızlı gitmemiz gerektiğini söyledim. Borçlarımızı bütçemizin yüzde 2,5’u ile ödüyoruz. Belediyemizi hiç sarsmıyor. Avrupa Yatırım Bankası’ndan (AYB) hükümet garantisi olmadan sadece başkan olarak benim imzamla çok büyük miktarda krediyi çok düşük faizle ve uzun vadeli olarak alabiliyoruz. Sizin verdiğiniz yetkiyle yaptığımız yatırım ve hizmetler bizi onların karşısında itibarlı hale getirdi” şeklinde konuştu.


Başkan Topbaş, İlçenin merkezindeki yoldan geçen kamyonların yaşattığı sıkıntıyı çözmek için Arnavutköy Hastanesi’nin arkasından yeni bir yol yapacaklarını da dile getirdi.


Arnavutköy’e yapılan yatırımlar…
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanan yatırımlar; Arnavutköy Nene Hatun Peyzaj Düzenlemesi, Durusu Meydanı ve Haraççı Meydanı Düzenlemesi, Pazaryeri, Yeniköy, Yusuf Bilgiç, Hadımköy Ayasofya Caddeleri Düzenlemesi, Gençlik Merkezi ve Arnavuktöy Yaya Üstgeçidi. Arnavutköy Güney Çevre Yolu (Eski Edirne Asfaltı-Çilingir Yolu Arası) Viyadükleri ile Bağlantı Yolları’nın ise temeli atıldı.


Arnavutköy Nene Hatun 9 bin metrekare peyzaj düzenlemesine 814 adet ağaç dikildi. 1 adet çocuk oyun grubu alanı var. Durusu Meydanı, Pazar Yeri, Yeniköy, Yusuf Bilgiç, Hadımköy Ayasofya Caddeleri düzenlemesi kapsamında 24 bin metrekare sert zemin kaplama, 4 bin 150 metrekare bordür, 500 metre yağmur suyu hattı yapıldı.


Haraççı Meydanı düzenlemesi ile Gençlik Merkezi yapımı tamamlandı. 5 bin metrekare tretuvar çalışması yapıldı. 2 bin 100 metrekarelik bir alana inşa edilen gençlik merkezinde 100 Kişilik Toplantı Ve Sinema Salonu, Kütüphane 4 Adet Atölye, Kafeterya, Açık Ve Kapalı Teras Alanları yer alıyor.
Arnavutköy Yaya Üstgeçidi halkın hizmetinde. Arnavutköy’e yapılan çevreyolu niteliğindeki çalışmayla Eski Edirne Asfaltı kesintisiz hale getirilerek, ilçeye yeni bir güzergâh kazandırılacak. İlçe anaarteleri olan Mehmet Akif Caddesi ile Fatih Caddesi’ndeki trafik yükü hafifleyecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER