Anasayfa >

Diğer Haberler >

Esas 67 Burda’nın “esaslı” değişimine JLL Türkiye imzası!

Esas 67 Burda’nın “esaslı” değişimine JLL Türkiye imzası!

15 Mayıs 2015 Cuma, 11:11:58
Esas 67 Burda’nın “esaslı” değişimine JLL Türkiye imzası!
Zonguldak’ın ilk alışveriş ve yaşam merkezi Demirpark’ın alışveriş merkezi yönetimini sürdüren JLL Türkiye, AVM’nin Esas Gayrimenkul’e satılma sürecine de imza attı.

2014 yılında gayrimenkul yatırım piyasasında en büyük işlem hacmine ulaşan JLL Türkiye, “Esas 67 Burda” adını alan alışveriş merkezinde gerçekleşecek köklü değişimi de üstlendi. Konuyla ilgili bilgi veren JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, Esas 67 Burda’yı dördüncü nesil alışveriş merkezi konseptine dönüştüreceklerini, ziyaretçi sayısını artırmaya yönelik çözümlerin yanı sıra kişi başı harcama tutarını da yükselteceklerini söyledi.

 

Zonguldak’ın ilk alışveriş ve yaşam merkezi olarak, 2009 yılının ilk çeyreğinde hizmete giren Demirpark Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Esas Holding’e bağlı Esas Gayrimenkul tarafından satın alındı. Esas 67 Burda adı ile hizmete devam edecek merkezin satışına ilişkin işlemler JLL Türkiye Sermaye Piyasası Departmanı tarafından yürütüldü. JLL Türkiye, bu satış işlemi ile 2014 yılının ilk ve tek alışveriş merkezi satış işlemini gerçekleştirmiş oldu.

 

 

Ziyaretçi sayısını 5 milyona çıkaracak

Konu ile ilgili bilgi veren JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, yıllık ortalama 4,7 milyon ziyaretçiye sahip Esas 67 Burda projesinde 62 mağaza bulunduğunu söyledi. Zonguldak'ın merkezi bir noktasında bulunan Esas 67 Burda’yı geçtiğimiz dönemde bir çekim merkezi haline getirmek için çok çalıştıklarını ve bunu layıkıyla başardıklarını ifade eden Avi Alkaş, şu bilgileri verdi:

 

 

“Kentin sosyal ve kültürel hayatının önemli bileşenlerinden biri haline gelen Esas 67 Burda, Esas Gayrimenkul çatısı altına girerek bir yeniden doğuş yaşıyor. JLL Türkiye olarak yönetimini sürdüreceğimiz Esas 67 Burda, bu yeniden doğuşu ile ‘kentin çarşısı ve sosyal hayatın kalbi’ haline gelmeyi planlıyor. 2015 sonu itibariyle 5 milyon ziyaretçiye ulaştırmayı hedeflediğimiz projede, aynı dönem için kiralama doluluk oranı hedefimizi de yüzde 100 olarak belirledik. Halen 20,75 TL olan kişi başı harcama miktarını artırarak 25 TL’ye yükseltmek ve metrekare verimliliğini 450 TL yapmak da öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor.”

 

Dışa dönük bir yapıya kavuşacak

Esas 67 Burda’nın alışveriş merkezlerinde son dönemde görülen dönüşüme ayak uyduracağını belirten Avi Alkaş, “Günümüzde artık binalar kapalı kutu halinde değil. Binalar artık tam anlamıyla yaşıyor. 1990'ların ortasından sonra, içinde büyük bir hipermarketin veya yapı marketin olduğu, onların önünde de mağazaların konuşlandırıldığı AVM'ler yapıldı. Bu AVM’leri üçüncü nesil AVM’ler yani kendini dışarıya açan AVM'ler takip etti. Sigara yasağının da etkisiyle AVM'ler ziyaretçilerinin açık havada oturabilecekleri mekanlar oluşturdular. Şimdi ise eski tip mimarisi olan AVM’ler yenilenerek çağa ayak uyduruyor ve içe dönük cephelerini dışa dönük hale getiriyor. Esas 67 Burda, hem perakende gelişimine hem de alışveriş merkezlerinin farklılaşan konseptlerine yenilikçi çözümler sunuyor” dedi.

 

Esas 67 Burda projesinde açılan yeni sayfada JLL Türkiye olarak yeniden kiralamadan, mülk yönetimine kadar üzerlerine düşen her şeyi yapmaya hazır ve çok heyecanlı olduklarını belirten Avi Alkaş, “Esas 67 Burda için koyduğumuz yeni hedefler ile AVM performansında artış hedefliyoruz. Burada yaratmayı hedeflediğimiz, perakende deneyimi, ticari performansın yükselişi, yeni değerler ve bununla beraber müşteri deneyiminde kazandırdığımız fayda ve memnuniyet, üç paydaş yani kiracı, ziyaretçi ve yatırımcı arasındaki sinerjiyi artırarak ortak başarıyı daha da yükseğe çekecektir” diye konuştu.

Dördüncü nesil olacak

Avi Alkaş, Esas 67 Burda’nın yeni süreçte perakende için yeni deneyimler sunacağını ifade etti. “Örneğin ön tarafta yeniden yapılandırılan yiyecek içecek bölümü ve içeride yapacağımız yenilemeler AVM’nin performansını artıracak” diye konuşan Alkaş, “Yenilenme süreci ile birlikte yeni hedefler koyduk. Bu hedefler ticari performansı artırmaya, AVM’yi gelecek olası rekabete hazırlamaya, müşteri beklentisini üst düzeyde karşılamaya ve AVM’yi dördüncü nesil alışveriş merkezi haline getirmeye yönelik” dedi.

 

JLL Türkiye mülk yönetimi konusundaki stratejik büyüme hedefini, 2017 yılına kadar 30 AVM yönetimini üstlenmek olarak belirledi. Şirket, bu hedefin bir parçası olarak, Esas Gayrimenkul ile Esas 67 Burda ile başlayan işbirliğini ilerleyen dönemlere de taşıyarak büyütmeyi amaçlıyor. JLL Türkiye, Esas Gayrimenkul’ün Bolu’daki yatırımı olan Esas 14 Burda Alışveriş Merkezi’nin yönetimini de üstlenecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER