Anasayfa >

Diğer Haberler >

'Demokrasi ve Özgürlük Adaları' projesinin temeli atıldı!

'Demokrasi ve Özgürlük Adaları' projesinin temeli atıldı!

15 Mayıs 2015 Cuma, 09:46:57
Demokrasi ve Özgürlük Adaları projesinin temeli atıldı!
Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada için planlanan “Demokrasi ve Özgürlük Adaları” projesinde ilk kazma Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katılımıyla bugün vuruldu.

27 Mayıs 1960 Darbesi’nden sonra iktidardan uzaklaştırılan Demokrat Parti yönetiminin, cunta tarafından kurulan özel mahkemede yargılandığı ve Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın idam cezasına çarptırıldığı Yassıada ile hemen yakınındaki Sivriada, geçtiğimiz hafta imzalanan protokolle TOBB iştiraklerinden Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş.’ye devredildi.

 

İnşaat ruhsatları da tamamlanan adalarda “Demokrasi ve Özgürlük Adaları” isimli projenin ilk kazması bugün vuruldu. Temel atma törenine Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla birlikte Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı.

 

Temel atma töreninde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Yargılamanın yapıldığı salon muhafaza edilecek. Burada bir müze gibi demokrasi bilinci oluşturulacak. Darbeciler Bizans entrikası yaptıklarını bildikleri için bu sürgün adasına gönderdiler. Bir tek ağaç eksilirse yenisi konulacak. Yeşil alan şimdikinden fazla olacak. Ada özgürlük ve demokrasi kavramları ile uyumlu olacak. Bu mekan barış görüşmeleri için, konferanslar için kullanılacak. Yaşanan acılara hürmet esastır. Oteller kesinlik eğlence maksatlı etkinlik yapamayacak. Eğlenceye müsaade etmeyiz. Hukuk fakülteleri gelsinler burada mezuniyet yapsınlar. Burası bittiğinde 27 mayısta Meclis burada toplansın özel bir celse yapalım. Niyetimiz düşmanlık üretmek değil. Yargılayanların torunlarına, çocuklarına düşmanlık beslemedik. Demokrat Parti şahadetlerin ardından bir nefret oluşmasına izin vermediler. Kalıcı barışı inşa etmek için buradayız." dedi.

 

 

 

 

Projede konaklama için otel, bungalov, kafe ve restoranların yanı sıra, Demokrasi Feneri, Sonsuzluk İskelesi, helikopter pisti, Özgürlük Platformu, dört ayrı kafe ve restoran, park, Demokrasi Şehitleri Anıtı, kütüphane, müze ve konferans salonu, meydan, tekne yanaşma yeri, 27 Mayıs’ı canlandırma yeri, teraslar, dini tesisler, sergi salonları yer alıyor.

 

Yap-İşlet-Devret yöntemi

 

Yap-işlet, devret modeli ile TOBB tarafından yapılacak proje 103 bin 700 metrekare büyüklüğünde olacak. TOBB, tesisleri 30 yıl işletip bakanlığa devredecek. Projenin 1 yılda tamamlanması planlanıyor. Yassıada’ya proje yatırımı yapılırken Sivriada ise sadece turizm yatırımına açılacak. Projeye yapılacak yatırım toplamının 200 milyon Euro’yu bulması bekleniyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER