Anasayfa >

Diğer Haberler >

"Erbil Yapı ve İnşaat Fuarı" açıldı!

"Erbil Yapı ve İnşaat Fuarı" açıldı!

14 Mayıs 2015 Perşembe, 15:38:59
Erbil Yapı ve İnşaat Fuarı açıldı!
Irak'ın Erbil kentinde, 65'i Türkiye'den 213 firmanın katıldığı, "Yapı ve İnşaat Fuarı" açıldı...

Erbil Uluslararası Fuar Alanı'ndaki açılışa, Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Bayındırlık ve İmar Bakanı Derbaz Kosret Resul, Erbil Valisi Nevzat Hadi, Erbil Ticaret Odası Başkanı Dara Celil Hayat ve diğer yetkililer katıldı.

Fuarda inşaat ve yapı malzemelerinden elektriğe, iş makinelerinden beyaz eşyaya kadar çeşitli alanlarda faaliyet gösteren firmalar stantlarını açtı. Organizasyonda özellikle Türk firmalarının büyük ilgi görmesi dikkati çekti.

14 ülkeden 213 firmadan katılım

Pyramids Group Satış ve Pazarlama Direktörü Serhan Pul, fuara 65'i Türkiye'den olmak üzere toplamda 14 ülkeden 213 firmanın katıldığını söyledi. Pul, iş yapmak isteyen sektörün ön gelen firmalarının, fuarda stant açtığını ifade etti.

"Kürdistan güvenlidir ve iş yapılabilir bir yerdir"

IKBY Bayındırlık ve İmar Bakanı Derbaz Kosret Resul, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Gönül rahatlığıyla diyebilirim ki, Kürdistan bölgesinin üzerinde hiçbir güvenlik tehdidi kalmadı. Kürdistan güvenlidir ve iş yapılabilir bir yerdir" dedi.

Resul, Kürt bölgesindeki firmaların üstlendikleri projeleri başarıyla tamamladıklarını, yaşanan ekonomik krize rağmen şirketlerin işlerini durdurmayarak, bölgenin gelişmesine önemli katkılarda bulunduklarını dile getirdi.

"Bu fuar ilerlemenin işaretidir"

Erbil Valisi Nevzat Hadi de bu tür fuarların kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, "Çünkü bu fuar, ekonomik krizin ve savaşın olduğu bir ortamda yapılıyor. İçinden geçtiğimiz sürecin zorluğuna rağmen birçok ülkeden gelen firmalar fuara katıldı. İnşaat alanında böyle fuarların düzenlenmesi istikrarın ve kalkınmanın da bir göstergesidir. Bu aynı zamanda ilerlemenin işaretidir. Fuara katılan firmaların Kürdistan bölgesinin istikrarına ve geleceğine olan güvenini bir göstergesidir" diye konuştu.

Hadi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin istikrarlı ve sorunları üstesinden gelecek güce sahip olduğunu, bu nedenle firmaların gönül rahatlığıyla iş yapabileceğini bildirdi.

Erbil Ticaret Odası Başkanı Dara Celil Hayat ise fuarın Erbil için çok önemli bir etkinlik olduğunu ifade ederek, "Bu fuar, Kürdistan'da tüm işlerin devam ettiğini ve asayişin normal olduğunu gösteriyor" dedi.

Fuara katılan Türk firması yetkilileri de organizasyonun kendileri için yeni fırsatlar doğurduğunu, Irak'taki işlerini büyütmeyi hedeflediklerini dile getirdi. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER