Anasayfa >

Diğer Haberler >

Baumit, inşaat sektörünün üzerinde bir büyüme hedefliyor!

Baumit, inşaat sektörünün üzerinde bir büyüme hedefliyor!

14 Mayıs 2015 Perşembe, 10:39:08
Baumit, inşaat sektörünün üzerinde bir büyüme hedefliyor!
Baumit, inşaat sektörünün üzerinde bir büyüme hedefliyor...

Baumit Türkiye Genel Müdürü Atalay Özdayı: “Sürdürülebilirlik, yapı malzemeleri alanının da en önemli unsuru. Baumit, uluslararası alanda köklü geçmişi, ürün kalitesi ve hizmet anlayışı ile bu konuda kendini kanıtlamış bir marka. Biz bu konunun önemini vurgulayabilmek için Türkiye’de 2015 yılını “süreklilik” yılı olarak belirledik.”

 

 

Yapı malzemeleri sektörünün öncü markalarından biri olan Baumit, 13 Mayıs 2015 tarihinde Dilovası-Gebze’de bulunan fabrikasında bir basın toplantısı düzenledi. Baumit Türkiye’nin Mart ayında göreve başlayan yeni Genel Müdürü Atalay Özdayı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen fabrika gezisi ve basın toplantısının ana konusunu, Türkiye’nin son yıllarda lokomotif sektörü olan inşaat sektörü ile birlikte hızla gelişen yapı malzemeleri alanında sürdürülebilirlik oluşturdu.

 

 

Baumit, Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük dış cephe ısı yalıtım sistemleri üreticisi

Sektör yayınlarının temsilcileri ile bir araya gelen Genel Müdür Atalay Özdayı, kısa bir tanışma konuşmasının ardından, Schmid Industrie Holding Grubu’na bağlı olan Baumit hakkında bilgilendirme yaptı. Özdayı, merkezi Avusturya Wopfing’de bulunan ve 100 yılı aşkın bir geçmişe sahip grubun bünyesindeki 90’u aşkın işletmesi ile ortalama 1,5 milyar Euro ciroya sahip olduğunu belirtti. Bu işletmelerden biri olan Baumit’in de 1988 yılında kurulduğunu, Avrupa’da 30 ülkede 40 fabrikada 6,5 milyon ton kapasitesi ile 25 yıl gibi kısa bir sürede Avrupa’nın en büyük 3.kuru harç üreticisi haline geldiğini ifade etti. Yılda ortalama 40 milyon metrekare ısı yalıtımı yapan Baumit’in Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük dış cephe ısı yalıtım sistemleri üreticisi olduğunu ve yaklaşık 1 milyar Euro cirosu ile Schimd Industrie Holding’in en büyük markası olduğunu kaydetti.

 

 

Atalay Özdayı, Baumit’in 2007 yılında temeli atılan ve 2008 yılında toplamda 14 milyon Euro yatırımla kurulan Türkiye’deki fabrikasının yıllık 300 bin ton üretim kapasiteye sahip olduğunu kaydetti. Toplantıyı fabrikada gerçekleştirmek istemelerinin nedenini ise “Baumit’in kullandığı teknolojiyi, hep bahsettiğimiz ürün kalitesini ve üretim kabiliyetini yerinde gösterebilmek” olduğunu belirterek fabrika hakkında detay bilgiler aktardı: “Üretim tesisimiz dikey olarak tasarlanmış bir tesistir. 63 metre yüksekliğindeki kule içinde hammaddelerin depolandığı silolarımız bulunuyor. Dikey üretim yöntemi ile hem üretim alanından hem de enerjiden tasarruf edilebiliyor. Burada göreceğimiz başka bir konu ise tedarikçimiz olan komşu taşocağından temin ettiğimiz kireçtaşını, üretim sistemimizin bir parçası olan kırma eleme tesisimizde işleyerek kendi kumumuzu üretiyor olmamızdır. Taş ocağından gelen taşları konveyör bant ile hatta alıp, üretim için gerekli ölçülere göre kırdıktan sonra silolara alıyoruz.  Bu, hem ürün kalitemizin daha yüksek ve sürekli olmasını hem de çimento esaslı ürünlerimizin nefes alma kabiliyetinin daha fazla olmasını sağlıyor” dedi. 

 

 

Özdayı: “İnşaat pazarının üzerinde büyüme rakamları hedefliyoruz”

2008 yılından bugüne sürekli bir büyüme gösterdiklerini ifade eden Genel Müdür Özdayı, 2014 yılında Baumit Türkiye olarak inşaat pazarının oldukça üzerinde büyüdüklerini belirtti.  “Gerek geçen yıl büyük projelerdeki varlığımızın, pazar payımızın, penetrasyonumuzun ve marka bilinirliğimizin artması, gerekse yeni ürünlerimizdeki başarılarla yüzde 30 civarında büyüdük. Ana ürün grubumuz olan Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemlerinde metrekare bazında %40’tan fazla bir büyümeye ulaştık. 

 

İnşaat sektörü 2014 yılını %2,2 büyüme ile kapadı. Bu son 5 yılda 2012 yılından sonra gördüğümüz en düşük büyüme rakamı.  Düşük de olsa bu rakam 2014 yılında özel sektör yatırımlarından geldi. Özellikle 2013 yılında çok artan kamu yatırımlarında geçen yıl frene basıldı. Bu da genel anlamda inşaat pazarı büyümesinin beklentilerin altında kalmasına sebep oldu. 

 

 

Bir aydan kısa bir süre içinde önemli bir seçim yaşayacağız.  Tabii ki seçim atmosferi her sektörü etkiliyor. 2015 yılında da inşaat büyümesinin genel olarak özel yatırımlardan geleceğini düşünüyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine baktığımızda geçtiğimiz yıl alınan yapı ruhsatlarında önemli bir artış oldu. Geçen yıla göre yüzölçümü bazında %24, bina sayısı bazında %14’lük bir artış gerçekleşti.  Bu artış eğer inşaata dönüşür ise sektör büyümesine destek olacaktır.  Bununla beraber 2015 yılı Pazar büyüme tahminlerimiz %3,5-4 civarındadır.

 

 

Ana hedefimiz dış cephe ısı yalıtım pazarındaki büyümemizi artırarak sürdürmektir.  2015 yılında genel olarak %20, ısı yalıtım sistemlerinde metrekare bazında ise yaklaşık %25 büyüme rakamına ulaşmayı hedefliyoruz. 2015 yılının ilk çeyreğini değerlendirdiğimizde, kurda yaşanan hareketlilik, hava şartlarının inşaat için zorlayıcı olması ve ekonomideki genel durağanlık ile sektörün yavaş bir 3 ay geçirdiğini söyleyebiliriz. Baumit olarak biz de Ocak-Şubat aylarını bu durağanlığa paralel geçirdik.  Ancak Mart ayı itibari ile hedeflerimizin üzerine çıkarak ilk çeyreği beklentilerimize yakın bir şekilde tamamladık. Geçen yılın aynı dönemine göre ise büyümemizi sürdürdük” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER