Anasayfa >

Diğer Haberler >

Yassıada için tarihi gün!

Yassıada için tarihi gün!

14 Mayıs 2015 Perşembe, 09:30:42
Yassıada için tarihi gün!
Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada için planlanan “Demokrasi ve Özgürlük Adaları” projesinde ilk kazma bugün vuruluyor.

Yassıada ile hemen yakınındaki Sivriada, geçtiğimiz hafta imzalanan protokolle TOBB iştiraklerinden Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş.’ye devredildi. İnşaat ruhsatları da tamamlanan adalarda “Demokrasi ve Özgürlük Adaları” isimli projeye ilk kazma bugün vuruluyor.

 

 

Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada için planlanan “Demokrasi ve Özgürlük Adaları” projesinin  temel atma görenine Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, TOBB Başkanı Rıfat Hısarcıklıoğlu da katılacak .

 

 1 yılda tamamlanacak

Yap İşlet Devret modeliyle inşa edilecek olan Demokrasi ve Özgürlük Adaları projesi TOBB tarafından yapılıyor. 103 bin 700 metrekare alan üzerinde yükselecek olan Demokrasi ve Özgürlük Adaları projesine toplam 200 milyon Euro yatırım değeriyle hayata geçiriliyor. Bugün temelleri atılan Demokrasi ve Özgürlük Adaları projesi kapsamında Yassıada’da proje yatırımı yapılırken Sivriada’da ise turizm yatırımları yapılıyor.

 

TOBB’un 30 yıl işletip devlete devredeceği Demokrasi ve Özgürlük Adaları projesinde temeller bugün atılıyor. Demokrasi ve Özgürlük Adaları kapsamında; otel, bungalov, kafe, restoran, sonsuzluk iskelesi, helikopter pisti, demokrasi feneri,  özgürlük platformu, restoran, park, demokrasi şehitler anıtı, kütüphane,  teras, dini tesis, sergi salonu, müze ve konferans salonu inşa ediliyor. Demokrasi ve Özgürlük Adaları projesinin 1 yılda tamamlanması planlanıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER