Anasayfa >

Diğer Haberler >

Makedonyalı Devlet Bakanı'ndan Türk iş adamlarına çağrı!

Makedonyalı Devlet Bakanı'ndan Türk iş adamlarına çağrı!

13 Mayıs 2015 Çarşamba, 12:25:19
Makedonyalı Devlet Bakanından Türk iş adamlarına çağrı!
Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako, "Türkiye'den yeni yatırım yapmak isteyenler varsa özellikle enerji, tarım ve inşaat alanlarına odaklanmalarını tavsiye ediyoruz" dedi.

"Balkanlar'ın Davos'u" olarak nitelendirilen Saraybosna İş Forumu'na katılmak üzere Bosna Hersek'e gelen Çako, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Makedonya hükümetinin ekonomi politikalarını, Yunanistan ile Makedonya arasındaki "isim sorunu"nu ve Türkiye-Makedonya ilişkilerini değerlendirdi.

 

 

 

Çako, Başbakan Nikola Gruevski önderliğindeki Makedonya hükümetinin ekonomik ilişkilere çok önem verdiğini, özellikle de ekonomi diplomasisi konusuna ayrıca önem atfettiğini belirterek, Makedonya'nın dış temsilciliklerinin tamamının ekonomi diplomasisi üzerine odaklanmış durumda olduğunu vurguladı.

 

 

 

Tüm dış temsilciliklerde özel olarak bu işleri takip eden ticaret müşavirlerinin bulunduğunu aktaran Çako, "Dolayısıyla hem bunlarla hem de hükümetin kendisinin mali ve ekonomik bağlamda yapmış olduğu değişik reformlarla ekonomiye özel olarak önem verdiğini söylemekte yarar var" diye konuştu.

 

 

 

Çako, hükümet olarak yabancı yatırımcıları ülkeye çekmek amacıyla gerçekleştirilen mali ve ekonomik reformlarla sadece Balkanlar'da değil daha geniş bir coğrafyada Makedonya'nın lider ülke konumunda olduğuna dikkati çekerek, "Makedonya'da, özellikle yabancı yatırımcı iş kurmak isterse 4 saatte bir şirket açabilme imkanına sahip olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

 

 

 

Yabancı yatırımcıların Makedonya vatandaşlığı elde etmelerine ilişkin de Çako, mevcut mevzuata göre, en az 400 bin avroluk yatırım yapan ve en az 10 kişiye istihdam sağlayan bir yatırımcının Makedonya vatandaşlığı alma hakkı kazandığını söyledi.

 

Türk iş adamlarına yatırım çağrısı

 

Türk kökenli Devlet Bakanı Çako, Maledonya ve Türkiye arasında köklü bir tarihe dayanan siyasi ve kültürel ilişkilerin bulunduğuna işaret ederek, bu ilişkilerin özellikle ticari ve ekonomik alanda gelişmesine katkı sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.

 

 

 

Makedonya ve Türkiye'nin "stratejik ortak" olduğunu ve bu kapsamda iki ülke arasında değişik dönemlerde karşılıklı üst düzey ziyaretlerin gerçekleştirildiğini anımsatan Çako, tüm bu ziyaretlerde ikili ilişkilerin derinleşmesine, güçlenmesine katkı sağlayıcı adımlar atılmaya devam edildiğini kaydetti.

 

 

 

Çako, Makedonya ile Türkiye arasında sorunlu tek bir konunun dahi bulunmadığını belirterek, Türkiye'nin gerek NATO gerekse AB üyeliği konusunda Makedonya'ya ciddi anlamda destek olduğunu söyledi.

 

 

 

Türkiye'nin Makedonya'da çok ciddi yatırımları olduğunu anlatan Çako, Türk şirketlerinin genellikle inşaat, enerji ve tarım alanlarına ilgi gösterdiğini ifade etti. Söz konusu sektörlerin başta Türk yatırımcılar olmak üzere tüm yabancı yatırımcılar için büyük avantajlar sunacağını aktaran Çako, "Türkiye'den yeni yatırım yapmak isteyenler varsa özellikle enerji, tarım ve inşaat alanlarına odaklanmalarını tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

 

 

 

Makedonya'nın NATO ve AB üyeliği hedefi olan bir ülke olduğunu ve bu doğrultuda önüne çıkan engelleri aşmaya devam ettiği vurgulayan Çako, NATO ve AB üyeliği yolunda Makedonya'nın önündeki en büyük engelin Yunanistan'la Makedonya arasındaki "isim sorunu" olduğunu söyledi.

 

 

 

Çako, isim sorununun çözümü için BM tarafından atanan özel arabulucu nezdinde iki ülke arasındaki görüşmelerin devam ettiğini belirterek, sorunun çözümü için birtakım adımlar atıldığını ifade etti.

 

AA'ya övgü

Çako, Saraybosna'ya yaptığı ziyaret kapsamında Anadolu Ajansı'nın Balkanlar Temsilciliği'ni bizzat ziyaret etmek istediğini belirterek, "AA'nın Balkanlar'da olup biteni ilk elden, ilk kaynaktan, tarafsız bir şekilde tüm bölgeye ve dünyaya yansıtmaya çalıştığını biliyoruz, bunu takdir ediyoruz" dedi.

 

 

 

AA'nın sadece Makedonya ve Bosna Hersek'te değil, tüm Balkan ülkelerinde de muhabirlerinin olduğunu ve bu ülkelerde de aktif bir şekilde görev aldıklarını bildiğini söyleyen Çako, "Haberleri sadece Boşnakça ya da Türkçe değil, 8 dilde dünyaya duyurduklarını biliyorum. Temaslarım kapsamında AA'yı bizzat ziyaret etmek ve değişik konular hakkında da fikir alışverişinde bulunmak istedim. Gelişmeleri yakından takip ettikleri ve tarafsız bir şekilde bölge halkına yansıttıkları içinde teşekkür ederim" ifadesini kullandı. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER