Anasayfa >

Diğer Haberler >

Esenler’de 8,7 metrekarelik askeri arazi şehir parkı oluyor!

Esenler’de 8,7 metrekarelik askeri arazi şehir parkı oluyor!

12 Mayıs 2015 Salı, 10:03:38
Esenler’de 8,7 metrekarelik askeri arazi şehir parkı oluyor!
Kentsel dönüşüm kapsamında Türkiye'nin en büyük şehir parkı yapılıyor. Şehir parkında sportif alanlar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, müze, hayvanat bahçesi, botanik bahçesi, seyir terası gibi donatılar yer alacak.

kentsel dönüşüm programında Türkiye'de ilk planlı şehir Esenler'de kuruluyor. Projeyle geleneksel mimariden esinlenmiş, modern imkan ve donanımlara sahip konutlar ve peyzajıyla yeni bir şehir planlanıyor. Kent meydanı ve yaya arterleri, geleneksel çarşı kültürünü yansıtan ticari birimleri, yenilenebilir enerjili akıllı binalar, yeraltı ve yer üstü otoparkları, sağlık tesis alanları, eğitim ve kültürel tesis alanlarıyla ferah, huzurlu yaşanabilir bir Esenler planlanıyor.

Bu projeyle Esenler'de sosyal ve kültürel tesis alanları 5 kat, eğitim tesis alanları 10 kat, yeşil alanlar 15 kat, sağlık tesisi alanları 35 kat artırılacak. İnsan yüzlü şehir ve şehir parkı projesi için 8,7 milyon metrekarelik Milli Savunma Bakanlığı'na tahsisli hazine arazisi Esenler Belediyesi'ne devrediliyor.

ESENLER'DE YEŞİL ALAN VE MEVCUT YAPILAR
Esenler'de kişi başına düşen yeşil alan miktarı 0,3 metrekareden iki katına çıkarılmasına rağmen yaşayan nüfusun ihtiyaç duyduğu yeni yeşil alanlar, parklar, sosyal donatı alanları üretmek imkansızlaşıyor.

Esenler'deki mevcut yapılardan yüzde 72'si güvensiz yapılardan oluşuyor. Olası büyük bir depremde bu yapıların büyük kısmı hasar görme riski taşıyor.

İmar ve mülkiyet sorunları nedeniyle yenilenemeyen 40 bin konut bulunuyor.Bu binaların yaş ortalamaları 27 olup yapı ömrünü tamamlamış durumda.

Esenler'de yaklaşık 90 bin konut risk altında ve acilen yenilenmesi gerekiyor.

İstanbul'un en yoğun ilçesi olan Esenler, meydana gelebilecek bir depremde bağlantı yollarının tam ortasında olması sebebiyle İstanbul'un kilitlenmesine ve olumsuz sonuçların artmasına sebep olacak konumda bulunuyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER