Anasayfa >

Diğer Haberler >

Dünyanın en büyük kentsel dönüşümü bu ilçeye yapılacak!

Dünyanın en büyük kentsel dönüşümü bu ilçeye yapılacak!

12 Mayıs 2015 Salı, 09:52:21
Dünyanın en büyük kentsel dönüşümü bu ilçeye yapılacak!
Başbakan Ahmet Davutoğlu dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesinin Esenler’de uygulanacağını açıkladı…

Başbakan Davutoğlu, dün Esenler Dörtyol Meydanı’nda vatandaşlara hitap etti. Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli 8.7 milyon metrekarelik hazine arazisinin proje için Esenler Belediyesi’ne devredildiğini açıkladı. Bu araziye 90 bin güvenli konut, 2.5 milyon metrekarelik dünyanın en büyük 3. Şehir parkının yapılacağını açıkladı.

 

Tarih korunacak

İstanbul’un tarihi mekanlarının mutlaka korunacağını belirten Davutoğlu, “Bu tarihi mekanlarda özellikle Suriçi’nde ve bütün tarihi mekanlarda yanlış yapılaşmaya ve tarihi mekanlara zarar veren hiçbir şeye izin verilmeyecektir. İstanbul bize Eyüp El Ensari’nin, Sultan Mehmet Han’ın emanetidir. Korunacaktır. Tarihi mekanlar dışında gelişen Esenler gibi semtlerde yaşayan vatandaşlarımız en konforlu ve en güvenli konutlara kavuşacak” dedi.

 

Yatay Mimari

Esenler’de yanlış şehirleşmenin sonucu olarak 7 milyon metrekarede 500 bin kişinin yaşadığını anlatan Davutoğlu, “Bu yanlış kentleşme karşısında gerçekten bir kentsel dönüşüm faaliyeti yapacağız. Esenler’i yepyeni bir kent haline dönüştüreceğiz. Bu yeni kentleşmede insan doğasına aykırı dik yapılaşma yerine, eski İstanbul mimarisini de barındıran yatay yapılaşma yapacağız. Buda mimari bakımdan bir devrim mahiyetinde olacak. Yatay mimariyle yepyeni bir Esenler inşa edeceğiz” dedi.

 

2.5 milyon metrekarelik şehir parkı

Davutoğlu, şöyle devam etti: “ Askeriyemizin ihtiyaçlarını başka bir alanda karşılamak üzere, askeri alanın da katılımıyla burada boşaltılacak konutların da içinde bulunacağı yeni bir Esenler doğacak. 2.5 milyon metrekarelik şehir parkı inşa edeceğiz. Artık Esenler Türkiye’nin en yoğun yerleşim alanı olarak anılmayacak. Aksine dünyanın en büyük yeşil alanına sahip ilçesi olarak anılacak. “ dedi.

 

40 bin konut riskli 90 bin yeni konut yapılacak

Esenler’deki konut stokunun 72’sinin sorunlu olduğunu belirten Davutoğlu, “ 40 bin konut var ki Esenler’de şuanda dahi içinde oturulması için hem imar hem de statik bakımdan sıkıntılı. Sizin güvenceniz bizim namusumuzdur. En güvenli konutlarda sizi oturtmak bizim görevimizdir. Onun için 90 bin yeni konut inşa edilecek” dedi.

 

Konuşmanın ardından Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli 8.7 milyon metrekarelik Hazine arazisinin Esenler Belediyesi’ne devri protokolüyle poz verdi.  HT Gazete

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER