Anasayfa >

Diğer Haberler >

Net-brüt aldatmacasına kurban gidenler dikkat!

Net-brüt aldatmacasına kurban gidenler dikkat!

11 Mayıs 2015 Pazartesi, 14:27:44
Net-brüt aldatmacasına kurban gidenler dikkat!
Gayrimenkul Avukatı Emre Alcan, net-brüt aldatmacasına kurban gidenlere haklarını hatırlattı. Alcan, konutun sözleşmede belirtilenden küçük olması durumunda müşterinin satış bedelinin bir kısmını geri alabileceklerini söyledi…

HABER:ŞENGÜL KIRMIZITAŞ

Son birkaç yıldır konut pazarlama sektöründe trend olan sat-yap modeli müşteri için yüksek prim vaat etse de bir takım problemleri de beraberinde getirdi.


Bunlardan belki de en önemlisi “net-brüt” aldatmacası. “Çarşıdan aldım 60 metrekare eve geldim 30 metrekare” misali. Peki böyle bir durum karşısında müşteri ne yapmalı? Tüketicinin hakları neler?

 


Farkın bedelini alabilirsiniz
Gayrimenkul Avukatı Emre Alcan, maketten satın alınan konutun teslim edildikten sonra yapılacak ölçümle sözleşmede belirtilen metrekareden küçük olduğunun tespit edilmesi durumunda ödenen satış bedelinin bir kısmının iadesi gerektiğini vurguluyor.

 

Net brüt farkına dikkat

Ön ödemeli konut satışlarında taşınmazın, brüt ve net metrekare alanının belirtilmesi gerektiğinin altını çizen Alcan, “Satışa konu taşınmaza özel olarak ayrılan otopark, depo gibi eklentilerin de net alanının belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca alım satıma konu bağımsız bölüme ait mimari projenin ilgili kat planlarının sözleşme ekine ilave edilmesi gerekmektedir”diye konuştu.


Alcan, “İnşaat firması sözleşmeye aykırı olarak, edimini tam veya gereği gibi yerine getirmemiştir. Taşınmaz satımında yüzölçümü eksikliği alıcının satıcıya karşı açacağı davanın yasal dayanağı BK'nın ayıba karşı tekeffül ile ilgili hükümleridir.Aksi sözleşmede kararlaştırılmadıkça, satılan taşınmaz, satış sözleşmesinde yazılı yüzölçümü tutarını kapsamıyorsa satıcı, yüzölçümü eksiği için alıcıya satış bedelinden kısmi iade ile yükümlüdür” dedi.


5 yılı geçirmeyin
Bir yapının ayıplı olmasından doğan davaların, mülkiyetin devrinden itibaren 5 yılın geçmesiyle zaman aşımına uğradığını belirten Alcan, “Satıcı, alıcıya karşı herhangi bir surette bildirdiği niteliklerin satılanda bulunmaması sebebiyle sorumlu olduğu gibi, nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan, kullanım amacı bakımından değerini ve alıcının ondan beklediği faydaları ortadan kaldıran veya önemli ölçüde azaltan maddi, hukuki ya da ekonomik ayıpların bulunmasından da sorumlu olur. Satıcı, bu ayıpların varlığını bilmese bile onlardan sorumludur” ifadesinde bulundu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER