Anasayfa >

Diğer Haberler >

Çin, İpek Yolu'nu "refah kuşağı"na dönüştürmek istiyor!

Çin, İpek Yolu'nu "refah kuşağı"na dönüştürmek istiyor!

11 Mayıs 2015 Pazartesi, 13:54:02
Çin, İpek Yolunu refah kuşağına dönüştürmek istiyor!
Çin'in, asgari 40 milyar dolar vermeyi taahhüt ettiği İpek Yolu'nun yeniden canlandırılmasına ilişkin projenin, ekonomileri 21 trilyon dolara ulaşan hattın geçeceği 65 ülkede "refah kuşağı" oluşturması bekleniyor...

Uzmanlar, Çin'in İpek Yolu'nun yeniden canlandırılmasına ilişkin projelerini ve Türkiye'ye olası etkilerini AA muhabirine değerlendirdi.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Çolakoğlu, projeye en fazla destek veren ve katılım yönünde istekli olan ülkelerden birisinin de Türkiye olduğunu söyledi.

Türkiye'nin, doğu-batı ulaşım koridorunun yeniden canlandırılmasına önem verdiğini ifade eden Çolakoğlu, şunları kaydetti:

"Ankara 1990'lardan beri Kafkasya ve Orta Asya ülkeleriyle bir türlü güvenilir ve etkin bir lojistik karayolu ve demiryolu köprüsü kuramadı. Bu da Türkiye'nin bölge ülkeleriyle ticaretine ve ekonomik işbirliğine olumsuz yansıdı. Şimdi Çin, 40 milyar dolardan fazla bir bütçe tahsis etmeyi taahhüt ederek yeni bir İpek Yolu inşa etmek istiyor. Üstelik Çin'in projeleri sadece Kafkasya ve Orta Asya ülkelerini değil Hindistan, Pakistan, Afganistan ve İran'ı da kapsıyor. Bu projenin Pakistan ayağının uygulanması için ilk adımlar atıldı. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in Nisan 2015'teki Pakistan ziyaretinde iki ülke arasındaki ulaşım ağının entegre edilmesi ve Pakistan ulaşım ağının güçlendirilmesine ilişkin projelere imza atıldı. Bu yönüyle yeni İpek Yolu projesi, Türkiye'yi Güney Asya pazarına daha rahat ulaşma fırsatı da sunuyor."

 "Türkiye batı-doğu arasında gerçekten bir köprü olabilir"

Şanghay Üniversitesi öğretim görevlisi Altay Atlı da Çin ekonomisinin yapısal bir dönüşüm içerisinde olduğunu belirterek, "Avrupa'ya doğru kara ve deniz hatlarının geliştirilmesi, bu yollardan ticaretin hız kazandırılması Çin için çok önemli" ifadelerini kullandı.

Projeye sadece doğudan batıya, Avrupa'dan Asya'ya taşımacılığın geliştirilmesi olarak bakmamak gerektiğini belirten Atlı, şöyle devam etti:

"Burada amaç sadece Çin mallarını Avrupa pazarlarına daha uygun şartlarla taşımak değil. Projenin geçtiği hat üzerinde bir refah kuşağı yaratması öngörülüyor. Bu da sadece Çin için değil tüm bölge için fayda sağlayacak. Örneğin Orta Asya, Pakistan, Afganistan, Ortadoğu. Buralarda ortak bir proje ve ortak finansman ile ekonomik kalkınmayı sağlayacak yatırımların yapılması herkes için bir kazanım sağlayacak. Çin için bu ülkelerde nüfuzunu artırmak önemli ama bölge ülkeleri için de kalkınma finansmanı lazım. İpek Yolu bunu sağlayabilirse, başarı kazanacak, işte o zaman İpek Yolu'nun canlandığını söyleyebileceğiz."

"Türkiye için de önemli açılımlar sağlayacak"

Atlı, Türkiye'nin de bu projeden fayda sağlayabileceğini işaret ederek, şöyle konuştu:

"Çin'in, Türkiye'ye yatırımları artacaktır ancak bu belirli bir ölçüde olur. Türkiye'nin esas kazanımı, gelişmiş bir İpek Yolu projesi sayesinde kendisini gerçekten de batı ile doğu arasında bir köprü haline getirme şansını yakalaması. Bugüne kadar hep bu retoriğe başvurduk ama köprü olmak sadece coğrafya ile olmuyor, köprünün her iki tarafında gelişim, kalkınma ve işbirliği gerektiriyor. Türkiye bu projeyi iyi değerlendirirse ve proje de Türkiye'nin batı ve doğusunda, başka bir deyişle Ortadoğu, Orta Asya ve Balkanlar'da beklenen olumlu sonuçları vermeye başlarsa, gerçekten de bir 'köprü' haline gelebilir. Bunun da Türkiye ekonomisi için yatırım akışları, dış ticaret ve hatta enerji konusunda önemli açılımlar sağlayacağını öngörmek zor değil."

"İpek Yolu ruhunu geliştirmek..."

Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, barış, kalkınma, işbirliği ve ortak kazancın yeni çağın ana teması haline geldiğini ifade ederek, "Fakat aynı anda benzeri görülmemiş ciddi meydan okumalarla karşılaştık. Bu bağlamda, İpek Yolu ruhunu geliştirmek daha da önemli ve değerli olmuştur" dedi.

Yu, Çin ve Türkiye arasında sağlam işbirliği temeli, ayrıca geniş gelişme perspektifi bulunduğunu ifade ederek, "Çin ve Türkiye'nin stratejik işbirliği ilişkisinin 'Bir Kuşak, Bir Yol' çerçevesinde daha da gelişeceğine inanıyoruz" diye konuştu.

"Projenin hedefi işbirliği ve ortak kazanç"

"Bir Kuşak Bir Yol" projesinin kapsamının büyük ve süresinin uzun dönemli olduğunu belirten Yu, şunları kaydetti:

"Bir Kuşak Bir Yol projesinin teorisi ortak kalkınmadır, hedefi ise işbirliği ve ortak kazançtır. Bir Kuşak Bir Yol'u geliştirirken, Çin tarafı, her zaman ortak müzakere, inşaat, menfaat ilkesini, Birleşmiş Milletler tüzüğünü ve ilkelerini, açık işbirliği, uyum ve kapsayıcılık, piyasa işletmesi, karşılıklı yarar ve ortak kazanç temel ilkelerini ısrarla izleyecektir. Çin, tarafların ilgilerine dikkat ederek, şeffaf ve açık olmaya çalışacak, bölgelerde mevcut olan işbirliği mekanizmalarına uyum sağlayacaktır. Gelecek 5 yıl içinde, Çin, 10 trilyon dolarlık mal ithal edecek, yurtdışına 500 milyar dolarlık doğrudan yatırım yapacak. 500 milyon Çinli turist yurtdışına çıkacak. 'Bir Kuşak Bir Yol' projesi, Çin ve İpek Yolu ülkelerinin avantajlarından yararlanılarak yeni rekabet gücü oluşturabilir."

21 trilyon dolarlık ekonomi

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in, İpek Yolunun yeniden canlandırılmasına ilişkin, "İpek Yolu Ekonomik Kuşağı" ve "21. Yüzyıl Deniz Üzerindeki İpek Yolu" olarak gündeme getirdiği "Bir Kuşak Bir Yol" projesi, Doğu Asya ile Avrupa ekonomilerini birbirine bağlıyor. Proje, hattın 65 ülkeden geçmesini içeriyor ve ülkelerin toplam ekonomi büyüklüğü 21 trilyon doları buluyor. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER