Anasayfa >

Diğer Haberler >

Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimleri inşası!

Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimleri inşası!

08 Mayıs 2015 Cuma, 15:48:33
Batı Şeriadaki Yahudi yerleşim birimleri inşası!
İsrail Başbakanı ve Likud partisi lideri Binyamin Netanyahu ile Yahudi Evi partisi lideri Ekonomi Bakanı Naftali Benett'in Batı Şeria'da "izinsiz yapılan Yahudi yerleşim birimlerine yasal statü kazandırma" konusunda anlaştığı bildirildi...


İsrail ordu radyosunun haberine göre, Başbakan Netanyahu ile önceki gün yeterli sayıya ulaştığı açıklanan koalisyon hükümetinin bileşenlerinden Yahudi Evi partisi lideri Benett, Batı Şeria'da yasadışı şekilde inşa edilen Yahudi yerleşim birimlerinin meşrulaştırılması için çalışmaların başlatılması yönünde anlaşmaya vardı.

Netanyahu'nun Benett'e, "Bakanlar kurulu genel sekreteri başkanlığında, Likud Partisi'nden Savunma Bakanı Moşe Yalon, Yahudi Evi Partisi'nden Adalet Bakanı Ayelet Shaked ile Tarım Bakanı Uri Ariel'den oluşan bir ekibin kurulması" yönünde talimat verdiği kaydedilen haberde, "Ekibin, önerilerini yeni hükümet göreve başladıktan sonraki 60 gün içinde hükümete sunacağı" belirtildi.

İsrailli sivil toplum kuruluşu "Şimdi Barış" hareketinin raporuna göre, Batı Şeria'da yaklaşık 50'si Mart 2001'den sonra inşa edilmiş, 100'den fazla yasadışı yahudi yerleşim birimi noktası bulunuyor. ABD, Avrupa Birliği, BM ve Rusya tarafında oluşturulan "dörtlü komite"nin sunduğu yol haritası ise İsrail'in Şubat 2001'den sonra inşa edilen yasadışı Yahudi yerleşim birimlerinin izolesini öngörüyordu.

İsrail Başbakanı ve Likud Partisi lideri Binyamin Netanyahu, önceki gün kendisine tanınan mühletin dolmasına kısa bir zaman kala Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'e hükümeti kurmak için gerekli olan 61 sandalyeye ulaştığını resmen bildirmiş ve hükümeti kurma çalışmalarını sonlandırdığını duyurmuştu.

İsrail'i yönetecek yeni koalisyonda, Netanyahu liderliğindeki Likud'un yanı sıra Ekonomi Bakanı Naftali Benett liderliğindeki aşırı sağcı Yahudi Evi, merkez sağ eğilimli Kulanu (Hepimiz) partisi ve dindar partiler olarak bilinen Birleşik Tevrat Yahudiliği ve Şas yer alıyor.

Öte yandan Kudüs'teki İsrail Planlama ve İnşaat Komitesi, dün Ramat Shlomo Yahudi yerleşim biriminde 900 yeni konutun inşasına onay verdiğine ilişkin açıklaması, uluslararası toplum tarafından tepkiyle karşılandı. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER