Anasayfa >

Diğer Haberler >

TOBB Yassıada ve Sivriada’da inşaata başlıyor!

TOBB Yassıada ve Sivriada’da inşaata başlıyor!

08 Mayıs 2015 Cuma, 11:04:57
TOBB Yassıada ve Sivriada’da inşaata başlıyor!
TOBB, Yassıada ve Sivriada’da projeleri için inşaat ruhsatı ve devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından inşaata başlıyor...

Dönemin Başbakanı Adnan Menderes ve bakanların yargılandığı Yassıada ve Sivriada'da inşaat başlıyor. Demokrasi müzesi yapılacağı açıklanan ardından 5 yıldızlı otel projeleri geliştirilen her iki ada, dün (perşembe) imzalanan protokolle TOBB iştiraklerinden Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş.'ye devredildi. İnşaat ruhsatı ve devir işlemleri tamamlanan adalarda kısa süre içinde çalışmalara başlanacak. Adalar sakinleri ise tepkili; "Bırak ıssız kalsın!"

 

 

27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi'nin ardından dönemin Başbakanı Adnan Menderes ve bazı siyasilerin yargılandığı Yassıada ve Sivriada'nın imara açılması için yine bir Mayıs günü son aşamaya gelindi. 2011'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilen adalar, dün gerçekleştirilen işlemlerin ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iştiraklerinden Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş.'ye devredildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İstanbul Valiliği, Adalar Kaymakamlığı ve Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş.'ye gönderilen 6 Mayıs 2015 tarihli yazıda, her iki adayla ilgili tapuda verilen üst kullanım hakkının ardından yapılması planlanan tesisler için de inşaat ruhsatı çıkarıldığı hatırlatıldı. Devir işlemlerinin ardından kısa süre içinde inşaat çalışmalarının başlaması beklenirken Adalar sakinleri ise tepkili.

 

"BIRAK ISSIZ KALSIN"

İstanbul Kent Savunması ve Adalar Savunması Platformu'ndan Ömer Suvari ise her iki adayla ilgili yargı sürecinin devam ettiğini söyledi. Suvari, "Bu iki adaya yapılacak tesislerin durdurulması talebiyle açtığımız davalarda bir süre önce bilirkişi raporu geldi. Her iki adanın da imara açılması halinde doğa için geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar yaratacağı vurgulandı" dedi. Hukuki süreç devam ederken kurumların bir taraftan kendi çalışmalarını sürdürdüğünü de belirten Suvari, "Biz her iki adanın da inşaat tehdidinden kurtulmasını istiyoruz. Bırakın ıssız kalsın" diye konuştu.

 

MENDERES: "SAYGI DUYULMALI"

Habertürk'e konuşan merhum Başbakan Adnan Menderes'in torunu Dr. Adnan Menderes, "Yassıada ve Sivriada'ya yapılacak her yapı milletin ve ailemizin hatıralarına saygı duyularak inşa edilmeli" dedi.

İmar planlarının geçtiğimiz yıllarda kamuoyuna yansımasının ardından bir açıklama yapan Adnan Menderes'in gelini Ümran Menderes de müze olarak kullanılabilecek alanların eğlence merkezine dönüştürülmesinin kendileri için yaralayıcı olduğunu belirterek "Aslına uygun şekilde düzenlenmeli, insanlar gelip orada yaşanan acılara tanıklık etmeli. Hatta müzeyi gezen insanlar için otel de bir ihtiyaç olabilir ama yaşanmışlıkların haricine dokunmak hepimizi incitir" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

MÜZE DENDİ, 5 YILDIZLI OTEL ÇIKTI

Tarih sayfalarına acı hatıralarla kazınan Yassıada, 1960 ihtilali sonrası yargılamaların yapıldığı, Başbakan Menderes ve arkadaşlarının hapis yattıkları yerdi. 2011 yılında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Yassıada'yı demokrasi müzesi yapmak istediklerini açıkladı. Ardından Yassıada, kademe kademe imara açıldı. Marmara'daki diğer adalarla birlikte 1976'da 'korunması gerekli doğal ve tarihi sit' ilan edilen edilen Yassıada, 2011'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredildi, Kasım 2012'de sit statüsünden çıkarıldı. Nisan 2013'te önce torba yasa ile kültür ve turizm tesisinin önü açıldı, ardından Çevre Bakanlığı'nın hazırladığı imar planları ile de adaya otel, restoran, konferans ve kongre merkezleri, konaklama tesisleri yapılabileceği belirtildi. Yassıada ile birlikte Sivriada'da da yapılaşmaya imkan verildi.

 

KT: PROJEDE NE VAR?

Kamuoyuna yansıyan planlara göre, Demokrasi ve Özgürlük Adası'na (Yassıada) otelden restoranlara pek çok tesis yapılacak. 5 yıldızlı ve 578 odalı otelde, 100 kişilik gece kulübü, 100 kişilik bar, jakuzi, masaj salonu, hamam, yüzme havuzu ve 180 araçlık otopark yer alacak. Yassıada'da ayrıca Demokrasi Feneri, Sonsuzluk İskelesi, helikopter pisti, Özgürlük Platformu, kafe ve restoran, park, Demokrasi Şehitleri Anıtı, kütüphane, müze ve konferans salonu, tekne yanaşma yeri, 27 Mayıs'ı canlandırma yeri, teraslar ve sergi salonları da yer alacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER