Anasayfa >

Diğer Haberler >

İmar mevzuatında yeni dönem başlıyor!

İmar mevzuatında yeni dönem başlıyor!

08 Mayıs 2015 Cuma, 10:51:17
İmar mevzuatında yeni dönem başlıyor!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar mevzuatı uygulamalarında karşılaşılan sorunların düzenlenmesine yönelik çalıştayların ilki bugün Ankara’da düzenlendi..

Çalıştaya Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanı sıra STK’lardan, kamu kurum ve kuruluşlarından çok sayıda kişi katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar mevzuatlarında yaşanan sorunları masaya yatırıyor.  Ülke dinamizmi ve gelişme süreci nedeniyle zorunlu olarak revizyona uğrayan, anlam bütünlüğü yer yer kaybolmuş olan mevzuat,  50 kişilik komisyon tarafından incelenerek yeniden düzenlenecek. Komisyonda, 16 büyükşehir, 9 il ve ilçe belediyesi, 6 Bakanlık, 7 Üniversite, 5 Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığından imar mevzuatı konusunda uzman teknik personeli yer alacak. Komisyon mevcut imar mevzuatının yanı sıra, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak mevzuat ve Büyükşehir Belediyelerinin mevcut yönetmeliklerini inceleyecek.

15 günde bir yapılacak çalıştaylarla ile ülkemizin önemli hedeflerinden olan yaşanabilir, insan odaklı, çevreye duyarlı ve kimlikli şehirlerimizin oluşmasına katkı sağlayacak. Komisyon, Mevcut İmar Mevzuatı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan taslak mevzuat ve Büyükşehir Belediyelerinin mevcut yönetmeliklerini dikkatle inceleyerek İmar Mevzuatının revizyonunu yapacak. Ayrıca bu çalışma ile bürokrasinin de asgari seviyeye indirilmesi hedeflenmekte olup, çalışmanın ilk sonuçlarının 3 ay gibi bir süre içerisinde alınması hedefleniyor.

 

Çalıştaya katılan kuruluşlar şöyle:

•             Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı,

•             Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Muğla, Sakarya, Samsun, Trabzon, Van Büyükşehir Belediyeleri ile  Afyonkarahisar, Sivas, Altındağ, Çankaya, Pursaklar, Ataşehir, Beykoz, Beyoğlu, Pendik  Belediyeleri

•             Dokuzeylül Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, İTÜ, KTÜ, ODTÜ, Selçuk Üniversitesi,

•             Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD), KONUTDER, Yapı Denetim Kuruluşları Birliği, Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG)

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER