Anasayfa >

Diğer Haberler >

2018’e kadar evi olmayan kalmayacak!

2018’e kadar evi olmayan kalmayacak!

07 Mayıs 2015 Perşembe, 13:00:33
2018’e kadar evi olmayan kalmayacak!
Balıkesir’de düzenlenen 7. Gelişen Kentler Zirvesi’nde konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan 2014-2018 eylem planı kapsamında Türkiye’deki konut sahipliğini artırmaya yönelik çalışmaya dikkat çekti. Babacan detaylar ve takvim hazır sıra uygulamaya geldi dedi…

HABER:ŞENGÜL KIRMIZITAŞ

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından bu yıl Balıkesir’de 7. düzenlenen Gelişen Kentler Zirvesi başladı. 7.Gelişen Kentler Zirvesi’ne GYODER Başkanı Aziz Torun’un yanı sıra  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet  Edip Uğur ve Balıkesir Valisi Mustafa Yaman katıldı.

 

2018’e kadar konut sahibi olanların sayısı artacak

Türkiye’nin 2023’e kadar çok detaylı eylem planını hazırladıklarına dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bunlardan en önemlilerinden birinin de ülkemizde konut sahipliğinin artırılmasına yönelik olduğunu söyledi.

 

 

Takvim hazır sıra uygulamada

Ali Babacan, “2014 ve 2018 tarihlerini kapsayan kalkınma planı kapsamında bin 250 tane eylem planı geliştirdik. Bunların detayları ve takvimleri hazır. Sıra uygulamada. Bunlardan en önemlisi de konut sahipliğinin artırılmasına yönelik geliştirdiğimiz eylem planı. 2018’e kadar Türkiye’deki konut sahibi insan sayısını artırmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” ifadesinde bulundu.

 

 

 

kentsel dönüşümü kendi kaynaklarımızla yapın

Kentsel dönüşümün yerli ve yenilikçi bir şekilde uygulanması gerektiğinin altını çizen Babacan, “Rekabeti ve sosyal uyumu geliştiren bir kentsel dönüşüm yapmalıyız. Yine dönüşümde yerli kaynaklarımızı ve teknolojiyi kullanmak önemli”dedi.

 

 

 

Gölge etmeyin yeter

Zirve hakkında da görüşlerini açıklayan Babacan, “Bu zirve ülkemiz için önemli bir konu. Çünkü kentler kalkınmadan ülkeler kalkınamaz. Dünya marka olabilen şehirlerin tatlı bir rekabet içinde olduğu bir döneme doğru gidiyor.  Türkiye’de dünyadaki en hızlı gelişen ülkelerden biri. Yatırım olmadan büyüme olmaz. İnanıyorum ki bu zirve sonunda Balıkesir’e de çok güzel fikirler ve teklifler gelecek. Bölgenin çehresi  otoyol ve köprü projeleri ile büyük ölçüde değişecek.Balıkesir’in gelişmesi işin doğal akışı. Yeter ki doğruları yapalım. Şehrimiz için güzel projeler geliştirelim. Ama belki de her şeyden önemlisi gölge etmeyelim, engel olmayalım. Yatırımcının önünü açan, işini kolaylaştıran bir anlayış içinde olalım” ifadesinde bulundu.

 

Türkiye’nin gelişimi için sadece İstanbul’un gelişmesi yeterli değil

Açılış konuşmasını yapan GYODER Başkanı Aziz Torun, “Gelişen Kentler Zirvesi’ni her yıl bir ilde yapıyoruz. Bunu da çok önemsiyoruz. Çünkü Türkiye’nin gelişimi için sadece İstanbul’un gelişmesi yeterli değil tüm illerimizin gelişip değişmesi lazım” dedi.

 

 

 

Otoyol ve köprü gibi mega projeler bölgeyi uçuracak

Gelişen Kentler Zirvesi’nin 7.’sini ilk önce Antalya’da yapmayı düşündüklerini fakat belediye başkanının isteği üzerine Balıkesir’de yapmaya karar verdiklerini belirten Torun,”Gelişen Kentler Zirvesi’nin 7.’sini Antalya’da yapacaktık. Fakat Balıkesir Belediye Başkanımız Ahmet beyin isteği ve gayreti üzere Balıkesir’de yapmaya karar verdik. Araştırmalarımız sonucu gördük ki Kuzey Marmara’ya komşu böylesi bir yer bakir kalmış. Bu şaşırtıcı. Yatırımcıların önü açılmamış. Belki de bugüne kadar Balıkesir’de vizyonel proje üreten başkan olmamış.İnanıyorum ki sayın belediye başkanımızın gayretleriyle önümüzdeki 5 yılda yepyeni bir Balıkesir olacak. Çanakkale Köprüsü ve otoyol projeleri gibi mega projelerle bölgenin önü açılacak” ifadesinde bulundu.

 

 

Yüzde 18 KDV haksız rekabetin önünü açıyor

Gayrimenkul sektörünün gelişiminin önünde en önemli problem olarak görülen yüzde 18 KDV uygulamasına da değişen Torun, “Yüzde 18 KDV kayıtdışılığa teşvik ediyor. Kentsel dönüşüm projelerinin dışında yüzde 1 KDV kapsamında çok az proje var. Bundan dolayı İstanbul’un lüks semtlerindeki eski konutları alıp kentsel dönüşüm kapsamında yüzde 1 KDV’ye tabi olarak yapıyorlar. Bu haksız bir rekabetin de önünü açıyor. Çünkü aynı semtte müteahhit biri kentsel dönüşüm diye yüzde 1 KDV’ye tabi olurken aynı lokasyonda arazi alıp proje geliştiren biri yüzde 18 KDV’ye tabi oluyor. Bu hiç adil değil” diye konuştu.

 

 

Yatırımcının önü açılmalı

Yabancıya satışın sektör için önemine vurgu yapan Torun, “Yabancıya hiçbir tanıtım ve reklam yapmadan 4,2 milyar dolarlık satış yaptık. İnanıyorum ki tanıtımlarla ve fuarlarla bu rakam en kısa sürede çift haneye ulaşacak. Bu noktada yatırımcılarımızın önü açılması lazım. Kamunun, belediyelerin arsa geliştirim yatırımcıya vermesi lazım. Böylelikle biz yatırımcılar da arsa ya da imar sorunları ile uğraşmak yerine kendi işimizi yaparız” dedi.

 

Balıkesir bugüne kadar coğrafi konumunun avantajını kullamadı

Zirvede konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ise, “Balıkesir bugüne kadar coğrafi konumunun getirdiği avantajları kullanamadı. İstanbul ve Kocaeli’nde büyük yatırımlar için artık yer kalmadı. Balıkesir’de böylesi büyük yatırımlar için arsa var. Bu noktada İstanbul ve Kocaeli’ndeki bu açığı kapatacak. Gelin hep birlikte Balıkesir’i hak ettiği yere getirelim” şeklinde konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER