Anasayfa >

Diğer Haberler >

ANKAmall 35 milyon dolarlık yatırımla yenilendi!

ANKAmall 35 milyon dolarlık yatırımla yenilendi!

07 Mayıs 2015 Perşembe, 10:24:47
ANKAmall 35 milyon dolarlık yatırımla yenilendi!
Türkiye’de AVM konseptinin öncülerinden ANKAmall, 35 milyon dolarlık yatırım ve 15 aylık bir çalışma sonucu baştan ayağa yenilendi.

AVM’nin yatırımcısı GİMAT GYO A.Ş.’nin Genel Müdürü Levent Kirman, kabuk değiştiren ve yeni yüzüyle ziyaretçilere kapılarını açan ANKAmall’u gazetecilere tanıttı. Levent Kirman, gerçekleştirilen yenilenme yatırımının görsellik ve işlevselliği artırmasının yanında kiralanabilir alanın da yüzde 8 büyüdüğünü, açık teraslar ve çeşitli sosyal alanlarla da genişleme sağlandığını bildirdi. Kirman, yenilenme çalışmalarının, “yatay zonlama” tekniği ile AVM’yi kapatmadan bölüm bölüm gerçekleştirildiğini ve planlanandan 3 ay daha kısa bir sürede; 15 ayda tamamlandığını vurguladı. Yenileme çalışmasında görsellik yanında cam çatı ve işlevselliğe yönelik düzenlemeler yapıldığını kaydeden Kirman, 12 giriş kapısı ile insanların ulaşmak istediği yere kolayca erişimini amaçladıklarını anlattı. Kirman, bazı AVM’lerin mimari olarak gösterişli fakat maliyet artıcı unsurları ön plana çıkardığını, kendilerinin ise müşteriyi dolaştırmak ya da maliyeti artıracak görsellikten kaçındıklarını, en kolay şekilde erişimi amaçladıklarını vurguladı. Yenilenmenin sadece fiziki değişimle kalmadığını, hizmetlerin de değiştiğini vurgulayan Kirman, “Vale hizmeti, kolay rahat alışveriş imkanı, ziyaretçileri yormadan dolaştırmadan direkt alışveriş imkanı sağlayan düzenlemeler yanında, aydınlık, ferah alanlar, dışarıya açılan yeme içme mekanları gibi konfor olanakları sunduk” dedi. Kirman AVM konseptinde Avrupa’nın da ilerisine geçmeyi hedeflediklerini vurguladı.

 

 

2 bin 500 kişilik ek istihdam, ciroda yüzde 17 artış

Yeni yatırımlarla AVM’ye 15’i ilk olmak üzere 54 yeni markanın katıldığını, toplam mağaza sayısının da 330’a ulaştığını belirten Levent Kirman, özellikle giyim firmalarının talep ettiği daha geniş metrekareleri karşılama imkânı bulduklarını söyledi. Kirman, ANKAmall’un 4.500 kişiye direkt 10.000 kişiye dolaylı istihdam sağladığını belirtirken, mevcuda ilave olarak 2 bin-2 bin 500 kişiye daha istihdam sağlanacağını, toplam ciroda da yüzde 17 artış öngördüklerini vurguladı. ANKAmall’un toplam kiralanabilir alanının 112 bin metrekareye çıktığı bildiren Kirman, “ANKAmall, Ankara’nın en büyük AVM’si olma özelliğini devam ettiriyor” dedi.

 

 

Genel Kurul 17 Mayıs’ta, temettü dağıtım maddesi var

1999 yılında çok ortaklı olarak kurulan ve bu özelliği devam eden ANKAmall, gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüşmesinin ardından BIST’te işlem görmeye başladı. Levent Kirman, 17 Mayıs’ta yapılacak genel kurulda yüzde 126 (1 nominal hisse başına 0,26) temettü dağıtımı önerisinin sunulacağını kaydetti. Kirman “Ben 1.500 kişiyi temsilen buradayım. Burada hissedarlar hisselerine çok sahip çıkıyor, bu anlamda bunu gelecekleri gibi görüyor” dedi.

ANKAmall’un Ankara odaklı olmayı sürdüreceğini belirten Kirman, uzun vadeli planları arasında, uygun koşullar olması durumunda başka illerde satın alma yoluyla büyümenin gündeme alınabileceğini vurguladı.

Kirman, ANKAmall’un hem Ankara içi, hem de çevre il ve ilçelerin giriş yolunda bulunması nedeniyle çok avantajlı bir konumda bulunduğunu, orta-uzun vadede boş bulunan alanda ofis kiralama amaçlı bir yatırımın da gündeme gelebileceğini kaydetti.

 

ANKAmall, yılda 20 milyon kişi ağırlıyor

AVM’nin yılda 20 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırladığını, 12-13 çevre ilden yerli turistler ve Nevşehir bölgesine gelen yabancı turistlerin ANKAmall’u ziyaret ettiğini belirten Kirman, “Bunun yanında yine çevre illerden okul ziyaretleri yapılıyor. En büyük AVM'yi görmeye gezmeye buraya geliyorlar. Küçük kardeşlerimizi burada görmek bizi çok mutlu ediyor. Bunun yanında turizme de katkı sağlıyor. Ürgüp göreme Nevşehir gibi illerden gelen turistler de buraya geliyor” diye konuştu.

 

 

Buğra Köse: “ANKAmall’un çekiciliği daha da arttı”

ECE Türkiye A.Ş. Kıdemli Alışveriş Merkez Müdürü Buğra Köse de yenileme çalışmaları hakkında bilgi verirken, yaşam için gerekli her şeyi tek çatı altında sunma hedefiyle yola çıkıldığını ve bu hedefe ulaşıldığını ifade etti. Buğra Köse, ziyaretçilerin açık hava ile buluşabileceği 3.500 metrekarelik teras alanları, fine-dining cafe ve restoranlar, skylightlarla donatılmış tavanların aydınlattığı koridorlar gibi fiziki değişiklikleri; vale, servis, concierge gibi hizmetleri, yenilenme sonrası ziyaretçilere sunulan başlıca yenilikler olarak sıraladı. Köse, “ANKAmall’un konumu, mağaza çeşitliliği ve zengin marka karması, 6 bin araçlık otopark kapasitesi ve ulaşım kolaylığı gibi ziyaretçiye hitap eden önemli özelliklerine, başarılı şekilde sonuçlanan ve ziyaretçiye yenilenmiş bir ANKAmall sunan renovasyon süreci de eklenince, alışveriş merkezimizin çekiciliği daha da artmıştır. Bu da var olan sadık ziyaretçi kitlesinin yüzdesini artıracaktır” diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER