Anasayfa >

Diğer Haberler >

Yapı denetim sistemine yeni düzenleme!

Yapı denetim sistemine yeni düzenleme!

06 Mayıs 2015 Çarşamba, 15:41:03
Yapı denetim sistemine yeni düzenleme!
İnşaat firmalarının ceza alması halinde, sorumlu olduğu ve herhangi bir denetim hatası da bulunmayan tüm inşaatların durdurulması yerine, sadece denetim hatası bulunan inşaatlarla ilgili işlem yapılacağı bildirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, 2023 vizyonu çerçevesinde, yaşanabilir çevreye sahip, mekan ve yaşam kalitesi yüksek sürdürülebilir kentsel ve kırsal alanların oluşturulması hedefinde yapılaşmaya yönelik denetim sisteminin geliştirildiği ve etkili bir şekilde uygulamasının sağlandığı belirtildi.

 

 

 

Bu kapsamdaki çalışmalar sonucunda, 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanunun bazı maddelerinde değişiklik yapıldığı ve değişikliğin, 23 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandığı ifade edildi.

 

 

 

Açıklamada, kanunda yapılan değişiklikle yapı denetim kuruluşlarının inşaatlardaki iş sağlığı ve güvenliği alanındaki kontrollerine yönelik, yasa hükmünün 6331 sayılı yasa ile uyumlaştırılmasının sağlandığı ve denetim hizmeti vermekle yükümlü kılınacak kuruluşlardan kamu yararına teminat alma uygulamasına geçilmesinin öngörüldüğü belirtildi.

 

 

 

Böylece, teminat alınması yöntemi ile yapı denetim sisteminde yer alan mimar ve mühendislerin sorumluluk bilincinin artırılarak vatandaşların daha kaliteli hizmet almasının sağlanacağı vurgulanan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

 

 

 

"4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun kapsamında faaliyet gösteren yapı denetim kuruluşları ile sorumlu denetim elemanlarının kanuna aykırı fiil ve davranışlarının tespiti halinde, yine Kanunun 8. maddesi gereğince, 1 yıla kadar faaliyet durdurma cezası verilen madde değiştirildi. Yapılan değişiklik ile söz konusu cezanın yerine eylem, yaptırım dengesi gözetilerek para cezası verilmesinden, yeni iş almaktan men cezası verilmesine ve belge iptali yapılmasına kadar kademelendirilen yeni bir ceza sistemine geçildi.

 

 

 

Bakanlığın yaptığı değişiklikler uyarınca, bir kuruluşun ceza alması halinde sorumlu olduğu ve herhangi bir denetim hatası da bulunmayan tüm inşaatların durdurulması yerine, sadece denetim hatası bulunan inşaatla ilgili işlem yapılacak ve böylece diğer tüm inşaatlara ilişkin yapı sahibi olan vatandaşların, yapı müteahhitlerinin ve yapı denetim kuruluşlarının mağdur olması engellenecek."

 

 

 

Açıklamada, ilgili idareler nezdinde yapının mühürlenmesi ve yeniden ruhsata bağlanması şeklinde yürütülen bürokratik işlemlerin de azaltılarak işlerin kolaylaştırılacağı ve denetim hatası bulunmayan inşaatların durdurulmadan devamına izin verilerek, ülke ekonomisinin de zarar görmesinin engelleneceği kaydedildi. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER