Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kapalıçarşı’da bu iki han otel oluyor!

Kapalıçarşı’da bu iki han otel oluyor!

06 Mayıs 2015 Çarşamba, 13:53:13
Kapalıçarşı’da bu iki han otel oluyor!
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir Kapalıçarşı’da bulunan ve depo olarak kullanılan iki hanın otel olarak projelendirildiğini açıkladı…

İstanbul Ticaret Odası(İTO) tarafından düzenlenen 'Kapalıçarşı ve Tarihi Yarımada Çalıştayı'na katılan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir son günlerde gündemde olan tarihi hanların otel olması iddiasıyla ilgili konuşarak, "Kapalı Çarşı kapandığında dışarıya kapısı olan ancak şu anda depo olarak kullanılan 2 hanların mülk sahipleriyle görüşerek otele dönüşmesi ile ilgili onların görüşlerini aldık" dedi.

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından 'Kapalıçarşı ve Tarihi Yarımada Çalıştayı' düzenlendi. Düzenlenen çalıştaya katılan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Yaptığı konuşmada Başkan Demir, Kapalıçarşı'nın tarihi dokusunun korunması amacıyla bir proje geliştirildiğini belirterek, "İçine girdiğimizde görüntü kirliliğinden tutunda gözlerimizin göremediği yeraltına yapılmış bir sürü müdahaleler yine o müdahaleler sonucu alt yapının bozulmasıyla hem yukarıdan hem de aşağıdan suların kapalı çarşıyı basması gibi yukarılardan sarkan kablolardan tutunda bir sürü görüntü kirliliğinin çözüm önerilerini sunan bir proje çalışması gerçekleştirdik. Bu projenin avam kısmı kurul tarafından onaylandı. İşin içine baktığımızda çok önemli bir kısmında geçildiğini söyleyebiliriz. Sırf projelerin onaylanması 10 yıllar sürerdi normalde. Normalde bir tarihi projenin yapılması kurul tarafından onaylanması üstüne titrediğiniz halde 2 yılda biter. Ama biz bu projenin onaylanmasını bekleseydik hala bu çalıştayda Kapalıçarşı'nın nesini konuşacağız ana maddemiz olacaktı. Ama şu anda kapalı çarşının bütün projelerini biliyoruz" dedi.

 

 

"DEPO OLARAK KULLANILAN 2 HAN'I OTEL OLARAK PROJELENDİRDİK"

Gerçekleştirilen proje kapsamında Kapalıçarşı etrafındaki hanlarında projeye dahil edildiğini dile getiren Başkan Demir, "Özellikle çadırcılar, yani Beyazıt'tan Sahaflara gelinen küçük dar caddeden bahsediyoruz, oraya cephesi olan hanlar ile ilgili bir çalışma yaptık. Hanlardan bahsederken son zamanlarda çok konuşan manipüle edilen konuyla ilgili açıklama yapmak gerekirse, bu bölgede bin 700 tane han var. Kapalı Çarşı'nın üst tarafında iki tane hanın, Kapalıçarşı kapandığında dışarıya kapısı olan ancak şu anda depo olarak kullanılan 2 hanların mülk sahipleriyle görüşerek otele dönüşmesi ile ilgili onların görüşlerini aldık. Onlarda uygun olacağını söylediler bizde projelerimizi ona göre yaptık kurul tarafından onaylandı" diye konuştu.

 

 

"HANLAR OTEL OLURSA GECE VE GÜNDÜZ YAŞAYAN ŞEHİR OLUŞUR"

Boş olan ve depo olarak kullanılan ve 2 hanın şu anda boş olduğu ve etrafının akşam saatlerinde güvenlik açısından tehlikeli hale geldiğini ifade eden Demir, "Akşam saat 7'den sonra hanların etrafı adeta karanlık ve kimsenin olmadığı bir alana dönüşüyor. Kışın akşam saat 5'ten sonra yazın ise akşam saat 9'dan sonra insan bulmak mümkün değil buralarda. Konuştuğumuz zaman 8 bin 500 yıllık tarih ve dünyanın en çok ziyaret edilen bölgeleri diyoruz buralara. Ama maalesef akşam olunca buraya insanların girmeye çekindiği yer haline geliyor buralar. Biz bu hanlar istenirse eğer müracaat edilirse eğer otele dönüştürülmesinin önünün açılacağını söyledik. Çünkü İTO'nun hemen arkasından Kapalıçarşı'nın olduğu yere kadar bu aralarda 15-20 tane iyi otelin olduğunu düşünün. Gece de yaşar buralar ve buralar birbirini tetikler. Birinde hayat biterken öbüründe hayat başlar. Dolayısı ile bizim arzu ettiğimiz gece ve gündüz şehirleri oluşur" şeklinde konuştu.

 

 

 

"HANLARDAN emlak VERGİSİNİ ALAMIYORUZ"

"Bu hanlardan biz emlak vergilerini almakta zorlanıyoruz" diyen Mustafa Demir, "Hakikaten giriş katları çalışıyor sadece. Eskiden bu hanların her yanı çalışıyordu. En küçük metre karesi bile çalışıyordu. Ancak şu anda üst katları depo olarak kullanılıyor sadece giriş katları çalışıyor. Böyle olunca esnaf gelip diyor ki 'bizim depo olarak kullandığımız yerden niye emlak vergisi alıyorsunuz?' Eğer öyle bir potansiyel varsa bu insanların mülk sahiplerinin önünün açılması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

 

 

Başkan Demir, konuşmasının devamında hanlar ile ilgili projenin kendi kararları öncesinde 2012'de onaylı imar projelerinde bulunduğunu söyleyerek, "Tarihi hanların, avlulu hanların hepsinin, kurul ve büyükşehir belediyesi tarafından onaylanan bir bölü 5 binlik kararlara göre tarihi hanların hepsinin otel olabilir zaten. Biz, ortası avlusu olmayan vesaire ama muazzam tarihi eser niteliği taşıyıp insanların hiçbir şekilde kullanmadığı bu yapıları ne yapacağız?" dedi. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER