Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kartal-Kaynarca metro hattı tünel çalışmasında sona gelindi!

Kartal-Kaynarca metro hattı tünel çalışmasında sona gelindi!

04 Mayıs 2015 Pazartesi, 17:50:18
Kartal-Kaynarca metro hattı tünel çalışmasında sona gelindi!
Kartal Kaynarca metrosunun tünel çalışmalarında sona gelindi. İşte tüm detayları ile Kartal Kaynarca metro projesi…

 

 

2012 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sokulan Anadolu yakasının ilk metrosu Kadıköy-Kartal metro hattının devamı olan Kartal-Kaynarca metro tünelinin kazı çalışmalarında sona yaklaşıldı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yerin 38 metre aşağısına kazı alanına inerek metro inşaatını yakından inceledi ve basın mensuplarına bilgi verdi.

Göreve geldikleri günden bugüne 68 milyar TL yatırım yaptıklarını kaydeden Başkan Topbaş, “İBB bütçesinde aslan payını ulaşıma ayırdık. Bu zaman kadar yaptığımız yatırımların 32 milyar TL’sini de sadece ulaşıma ayırdık” diye konuştu.

İstanbul’da ilk metro çalışmalarının çok eskiye dayandığını ve bu çalışmaların zaman içerisinde bırakıldığını hatırlatan Başkan Topbaş, Tünel Metrosu ile ilgi bir anısını şöyle anlattı: “Sizler aslında burada bir tarihe tanıklık ediyoruz. Biliyorsunuz tünel diye bildiğimiz dünyanın ikinci metrosu, bizim de kısa metromuz tünel 1873’te başlamış, 1976’da bitmiş. Restorasyon çalışmamamız sırasında oradaki sökülen panellerden birinin arkasında bir sigara kağıdı çıktı. Çok duygulanmıştım. Yani orada çalışan birisi bir iz bırakmak için onu oraya koymuş, emek vermiş. Sizler de burada bir emek veriyorsunuz. Bir iş yapıyorsunuz. Yıllar sonra belki bir asır sonra burada gayet normal metrolar işlerken milyonlarca insan bu şehirde yer altından ulaşım sistemlerini kullanırken sadece bizi hayırla yad edecekler ama bireysel olarak bilmeyecekler. Ben her birinizin emeğinize, İstanbullular adına teşekkür ediyorum. Tarih bizi hayırla yad edecek bunu bilmekteyim. İnşallah sizlerle çektireceğimiz toplu fotoğrafı buradaki kaplamalardan bir tanesinin arkasına koyalım, yıllar sonra bir değişim düşünüldüğü zaman bizi de oraları görsünler.”

2019'a kadar hedef 400 kilometre

105,6 milyon dolara mal olan yeni metro hattıyla birlikte Hacıosman'dan Tuzla'ya kesintisiz ulaşım sağlanacağını ifade eden Başkan Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: "2019 yılında 400 kilometrelik raylı sisteme ulaşmayı hedefliyoruz. Istanbul'a kaliteli ve konforlu ulaşım sistemini halkımızla buluşturuyoruz. Gelecek planlarımızda her mahalleye yarım saat yürüme mesafesinde metro durağı yapmak yer alıyor. Buradaki Kaynarca durağı son hat değil. Bu hat Tuzla'ya kadar ulaşacak. Yıl sonunda bu metro istasyonuna vagonları indirip test sürüşlerinin yapılacağını hepbirlikte göreceğiz."

Anadolu Yakası'nın ilk metrosu olan Kadıköy-Kartal Metro tüneli kazı çalışmaları bittiğinde Kaynarca’ya uzanmış olacak. 2012 yılında açılan ve hat uzunluğu 21,7 kilometre olan Kadıköy-Kartal Metro tüneli 16 yolcu istasyonuna sahip. Kartal-Kaynarca Metrosu’da hatta dahil olduğunda istasyon sayısı 19’a ulaşacak ve hattın uzunluğu 26,5 kilometreye çıkacak. 

 

Tek seferde 70 bin yolcu taşıyacak

2019 yılında faaliyete geçirilmesi planlanan Kartal-Kaynarca metro hattı ile birlikte Kadıköy-Kaynarca arası tek seferde saatte 70 bin yolcu taşınabilecek. Yeni yapılacak metro hattıyla beraber Kadıköy-Kaynarca arası yolculuk süresi 38,5dakikaya inecek.
 


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER