Anasayfa >

Diğer Haberler >

Teknik Yapı'nın 2. adasına da ruhsat çıktı!

Teknik Yapı'nın 2. adasına da ruhsat çıktı!

04 Mayıs 2015 Pazartesi, 11:25:43
Teknik Yapının 2. adasına da ruhsat çıktı!
Teknik Yapı'nın 2. adasına da ruhsat çıktı. Nazmi Durbakayım '' Fikirtepe için örnek sözleşme ve imar problemlerine özel ihtisas mahkemeleri geliyor'' dedi...

ajansFİKİRTEPE'ye konuşan  Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Fikirtepe başta olmak üzere başkanlığını yürütüğü İnderle ilgili faaliyetleri, yapılan çalışmaları ve bazı yeni gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı ...

 

 

İmarla ilgili sıkıntı ve problemlere yönelik ihtisas mahkemeleri geliyor

İnder olarak yaptığımız girişimlerde imarla ilgili durumların çözümü ve hızlanması için ihtisas mahkemesi kurulması yönünde HSYK da  girişimlerimiz oldu ve 6 aya kadar bir ihtisas mahkemesi kurulma aşamasında .

 

 

Yapı Müteahhitlerine standart mı getiriliyor?

Avrupada 30 Bin Müteahhit varken Türkiye'de 300 Bin Müteahhit bulunmaktadır. Buna bir standart getirilmelidir. Müteahhitlerde hiç bir standartın olmaması çok büyük bir eksiklitir. Bu bağlamda Bakanlık ile beraber yaptığımız bir çalışma bulunmaktadır.  Mortgage tabanlı bir çözüm üretmeye çalışıyoruz.

 

 

 

Teknik Yapı'nın Fikirtepe'de anlaştığı adaların son durumları

Fikirtepe'de % 100 anlaştığımız iki adamız mevcuttur. Bunlardan bir tanesinin ruhsatını daha önceden almıştık ve Concord İstanbul 1. Etabında satış noktasında hiçbir sıkıntı yok. İkinci adamızda ise iki gün önce ruhsatımızı aldık ve yarın kat irtifakını kuracağız.

 

Anlaştığımız toplam dört ada olmasına rağmen bir tanesinde % 96 oranında Ziverbey tarafında olan adamızda ise % 85 oranında imzaları tamamlamış bulunmaktayız. Buralarda süreç devam etmektedir.

 

 

Concord İstanbul Fikirtepe foto galeri için tıklayınız!

 

Teknik Yapı diğer adalarda boşaltmaya ne zaman başlayacak ?

 

%100 imza bitmeden kesinlikle her hangi bir işlem yapmamız mümkün değildir. İmzalar % 100 bittikten sonra boşaltım ve yıkım işlemlerine hemen başlayacağız.

 

Durbakayım ''İmzaların % 100 bitmesi şartı ile yeni ada alabiliriz ..''

 

Hiç bir firmaya engel olma niyetlerinin olmadığını belirten Durbakayım ,kimsenin de yolda kalmasını istemeyiz dedi. Ancak istenmesi ve İmzaların % 100 bitmesi şartı ile yeni ada alabileceklerini belirtti..

 

Durbakayım her hangi bir ada içerisinde her hangi bir ortaklık modelini de düşünmediklerini söyledi.

 

Teminat vatandaşa neden verilemez? Çözüm idareye verilebilir!

 

Durbakayım, vatandaşın istediği teminat noktasında; teminat mektubunun vatandaş tarafından muhafazası ve kullanımı noktasında oluşabilecek sıkıntılar bunun verilmesi yönünde uygulanma ihtimalini yok ediyor.Teminat verilince tüm vatandaşlar müteselsil sorumlu olduğu için bir kişinin teminatı bozması karşısında herkes sorumlu olacaktır.  Bu sebeplerden dolayı kimse teminat vermez, ancak böyle bir teminatın doğrudan devlete verilerek çözüm yolunun bulunabileceğini söyleyebiliriz, dedi.

 

 

 

 

 

Herşey müteahhite yüklenemez

 Durbakayım '' Her şeyi müteahitten beklemek veya firmalara yüklemek doğru ve hakkaniyetli bir yaklaşım değil. Fikirtepe'de hekes kazanacaktır. Vatandaş da kendi sorumluluğunun bilincinde olarak süreci hızlandırmalı ve kendi üzerine düşeni yapmalıdır.

 

Vatandaş bir kaç firma yüzünden tüm firmaları karalamamalıdır. Aynı şekilde bir kaç art niyetli vatandaş yüzünden de tüm vatandaşlar karalanmamalıdır, dedi.

 

 

 

 

Fikirtepe plan notları ve 4 emsal oran için tanınan 5 yıllık süre riski

 

Fikirtepe'ye verilmiş olan imar emsali gerçekten büyük bir avantaj ve vatandaşlar bu avantajı çok iyi kullanarak tanınmış olan 5 yıllık süre dolmadan bir an önce faydalanmalı ve imzaları atarak süreci hızlandırmalıdır. 3-4 kişinin süreci tıkaması gerçekten hak değil. İmza bittikten sonra herhangi bir mağduriyet oluşursa devlet gerekeni yapacaktır. Yeter ki vatandaş üzerine düşeni yapsın.

 

 

 

Fikirtepe'de sorunlu yerler için örnek tip sözleşme bakanlığa sunulacak

 

İşte Fikirtepe Firmalar Platformunun amaç ve hedefleri ;

 

Platform olarak bakanlığa % 100 imzası bitmiş sorunsuz adalarda yapılmış sözleşmelerden örnek alarak bir tip sözleşme sunacağız. Sorun olan yerlerde Bakanlık bu tip sözleşmeleri örnek alarak sorunun çözümü noktasında düzeltmelere gidebilir veya vatandaşların talepleri doğrultusunda firmadan bu noktalarda düzeltmeleri yapmasını talep edecek.

 

Kimse Fikirtepe'yi hakir görmesin, Fikirtepe'de profesöründen tutun, mimarı, avukatı, doçenti dahil nice okumuş kalifiye meslek sahibi insanlar mevcuttur.

 

Platform mucize yaratacak değil olan sorunları en aza idirgemek için uğraşacağız. mevcut tecrübe ve bilgilerden ortak bir akıl oluşturup kendi aramızda birbirimizle paylaşarak Fikirtepe'de mevcut 2-3 spesifik sorunun çözümü noktasında ortak akıl oluşturarak ilerleme kaydetmeye çalışacağız. Bunun haricinde PR oluşturarak Fikirtepe'nin yurt dışında da tanıtımını yapacağız.

 

Firma veya vatandaştan kaynaklanan sorunları ele alıp problemlerin oluşturulan ortak akıl ile çözümüne katkıda bulunacağız. Çözemediğimiz sorunlar olursa , bakanlık veya belediye yada diğer ilgili birimlere ileteceğiz.

 

 

 

 

Fikirtepe için özel yasa çıkacak mı ?

 

Gerekirse, mevcut kanunların ve yönetmeliklerin yeterli gelmemesi durumunda sorunların çözümü ve işlerin hızlanması için kanun çıkartılması içinde girişimlerde bulunacağız.

 

Fikirtepedeki problem Kadıköy'ün değil, Türkiye'nin problemidir

 

Fikirtepe gerçekten çözülmesi gereken M.Ö. 4000 yıllarından önce kurulmuş kalkedondan beri var olan bir yer . Fikirtepedeki problem Kadıköy'ün problemi değil Türkiye'nin problemidir.  Fikirtepe, İstanbul'un göbeğinde olan bir yer ve burası artık böyle devam edemez ve artık düzeltilmesi gerekmektedir.

 

Fikirtepe'nin tamamını yapacak güce sahibiz

 

Evora İstanbul Fikirtepe'nin dörtte biri büyüklüğünde bir alana sahip

 

Teknik Yapı olarak tuzla'da 5000 daire yaptık. 3200 daireye taşınıldı ve yaşam başladı. Bizim Evora İstanbul'da yaptığımız alanın büyüklüğü 350 bin metrekare ve Fikirtepe'nin 1/4 büyüklüğünde bir alan demek ki Fikirtepe'yi tek başımıza yapabilecek bir güce sahibiz. Bu noktadan çok büyük bir proje değil. Ama genel olarak Fikirtepe'nin konum ve mevcut durumu açısından gerçekten büyük bir proje...

 

İmzaların hızla bitirilmesi sonrasında Firmaların ayıklanması lazım ..!

 

Vatandaş imzaları bitirmeli ki firmaya hala neyi bekliyorsun diyerek üzerine gidelim. İmzası bittiği halde iş yapmayana bakanlığın bir yaptırımı olacaktır. Platform olarak bizim bir yaptırımımız yoktur, tavsiye niteliğinde çözüme yönelik tespit ve önerilerde bulunacağız.

 

Bazı adalarda birden fazla firma var bunların ortak çalışmaları için girişimlerde bulunacağız . Bunların anlaşamamaları durumunda art niyetli firmaların elenmesi için gerekirse bakanlık devreye girecektir..

 

 

 

 

 

 

 

Fikirtepede ki sorunların asıl kaynağı

 

Anlaşamayan bazı adalarda vatandaşlar daha fazla kazanma hırsı ile sağlam firmaları tercih etmekten ziyade 5 puan daha fazla olsun mantığı ile mevcut sıkıntıların oluşmasına ve çantacıların veya art niyetli firmaların girmesine sebep olmuşlardır.

 

Bunun da haricinde daha fazla nemalanmak isteyen bazıları imza atmayarak diğer insanlarında mağdur olmalarına sebep olmaktadırlar.

 

Asıl risk lüks konutlardadır

 

Lüks konutların oda ve salon büyüklükleri kolon ve kirişlerin saklanmaya ve göz önünden kaydırılmaya çalışılması kirişlerin taşıma gücünü azaltmaktadır.

 

Durbakayım ''Teknik Yapı olarak yaptığımız hiç bir konut riskli olarak ilan edilmemiştir.''

 

Bazı Müteahhitler kendi yaptıkları projeleri riskli ilan ettirerek yeniden yapmaya çalışmaktadır. Teknik Yapı olarak yaptığımız hiç bir proje riskli ilan edilmemiş ve insanlar gönül rahatlığı ile oturmaktadır.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER